Кога вашето дете треба да се оперира?

Хируршките интервенции кај децата најчесто се поврзани со вродени аномалии. За дел од нив е потребна итна хируршка интервенциja, додека за други може да се почека додека детето да дојде до одредена возраст. За најчестите заболувања во детската хирургија одговор ни даде д–р Владимир Чадиковски, специјалист по детска хирургија.
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Денес не останува доволно време за воспитување на децата. Родителите се преизморени и се одлучуваат за брзи решенија кои на долги патеки само го комплицираат родителството . На крај, и она малку бесценето слободно време што го имате го поминувате губејќи го на решавање на проблемите кои се создадени од вашето стихијно воспитување на децата. Танит Кери, авторка на книгата „Трикови за мајки – совети за средување на семејните односи без да се губи време“, има неколку совети за родителите кои посакуваат помалку стрес и повеќе резултати кога станува збор за воспитувањето на децата. Според нејзиното мислење, овие навики се најголемите крадци на родителското време: 1. Викање по децата Колку сме поизморени и понервозни, толку повеќе пискаме по децата, обидувајќи се да ги поттикнеме да го направат она што го бараме од нив. Меѓутоа, дејството од викањето брзо ослабнува и единствените што трпат од тоа се вашите нерви. Заштедете време така што ќе научите да ги препознавате знаците кои „зборуваат“ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дури и да не сте родител, сигурно е дека имате лист ана имиња кои би ги дале на вашето дете. А, тоа всушност многу зборува за вас. Имиња на познати личности Се повеќе родители даваат имиња според омилените ликови од серии или познати личности. Трендот што поневообичаено – тоа подобро така се продолжува веќе неколку години. Родителите кои на бебињата им даваат такви имиња најчесто се сметаат за лица кои сакаат внимание. Чест е случајот да и тие самите делеле име со многу други, па тоа не им се допаѓало. Имајте на ум дека истите имиња сигурно нема да бидат популарни за десетина години кога вашето дете ќе влезе во пубертет. Старински имиња Родителите кои на децата им даваат старински имиња се сметаат за конзервативни. Но, тоа не мора да биде со лош предзнак. Во морето чудни имиња не е лоши да се присетите на некои убави стари. Но, ако на детето му дадете име по предците, би требало да водите сметка за т.н. правило на три генерации. Единствено име Често родителите сакаат да измислат целосно ново име така што ...
| | веќе видена | слични

Да се ​​биде дете е одлично, иако ние тоа го разбираме кога ќе пораснеме. И ние имаме свои деца. Додека се грижиме за нив и внимателно гледаме како растат, можеме да најдеме многу корисни лекции од нивниот уникатен пристап кон животот, нивните свежи идеи и искрената радост што ги ценат малите нешта во животот. Еве само неколку примери 1. Детска логика Децата се секогаш љубопитни. Тие испитуваат и учат сè што доаѓа пред нивните очи. И како за прв пат тие го откриле светот за нивната намена. Претприемачите и бизнисмените, исто така, секогаш треба да се обидат да продолжат со свеж поглед на нивната работа. Мислете и создавајте како деца така што нема да подлегнувате на вообичаените закони на логиката. 2. Тие секогаш сакаат да знаат повеќе Децата секогаш сакаат да знаат повеќе за светот, околу предметите наоколу, за тоа како работат, и да разберат кои луѓе овие луѓе минуваат низ нивниот живот и нивните очи. Растат и се развиваат, но ја задржуваат својата вродена способност да ги апсорбираат и запомнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Името кое сте му го дале на вашето дете кажува многу за вас, па дури и самата идеја (листа на имиња) која ја имате во главата иако можеби се уште не сте родители Име на позната личност Се повеќе родители даваат имиња според омилените ликови од серии или познати личности. Трендот „што понеобично – толку подобро" продолжува веќе неколку години. Родителите кои на бебињата им даваат такви имиња најчесто околинита ги смета за луѓе желни за внимание. Чест е случајот дека тие го делат името со многу други, па тоа не им се допаднало. Имајте на ум дека истите имиња сигурно нема да бидат популарни за десет години кога вашето дете ќе влезе во пубертет. Старински имиња Родителите кои на децата им даваат старински имиња се сметани за конзервативни. Но тоа не мора да значи дека е лошо. Во морето на чудни имиња не е лошо да се потсети на некои стари убави. Но ако давате име по предците, би требало да го почитувате правилото на три генерации. Едноставно име Родителите често сакаат да измислат потполно ново име така што ...
| | веќе видена | слични

Издвојуваме 5 лекции од претприемаштвото преку кои, иако не сте претприемач, ќе им помогнете на своите деца да остварат успех во животот: 1. Потенцијалот нема ограничување Што и да сака детето, на пример, подобри оценки на училиште или поголем број следбеници на друштвените мрежи, не постојат ограничувања кои можат да го спречат тоа и да го оствари ако е доволно истрајно и упорно. Ова е лекција што се учи од мали нозе. Големите визии и амбиции ќе го мотивираат детето, а вие уште од мало учете го дека секогаш може да постигне нешто ако тоа навистина го сака. 2. Неуспесите се во ред Ако го учите детето дека е сосема природно и нормално некогаш во животот да доживее падови и неуспеси, тоа ќе му помогне подобро да работи, покажува една студија на француски научници. Неуспехот е составен дел од претприемаштвото бидејќи е неопходен за да се дојде до целта. Затоа објаснете му на детето дека ова е само една животна лекција низ која сите поминуваме. 3. Негувањето на идејата е најважно Претприемаштвото е базирано на ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) До првата година на бебето, случувањата во рамките на сечиј дом си личат едни на други и гравитираат околу потребите на најмалиот член од семејството. Но, после првиот роденден почнува нова етапа во животот, и на родителите и на детето. Првото прашање што го наметнуваат обврските што биле одложени за една година е дали детето да почне во јасли и како, од тој момент, ќе се промени секојдневието за сите... Фазата „ почнување во градинка “ почнува многу порано од првиот ден во градинка. За разлика од децата чии родителите одлучиле да ги остават на чување со бабите и дедовците или бебиситерка, оние другите имаат цела листа со нешта што мора да ги направат многу порано пред да тргнат во градинка – мора да проодат многу порано, мора да прозборат порано за да можат да ги искажуваат своите потреби, мора да научат да пијат од чаша, мора самостојно да јадат... Вашата задача како родители е да ги запознаете децата со храната што ќе ја консумираат во градинка за да избегнете несакани последици, како, ...
| | веќе видена | слични

Име на позната личност Се повеќе родители даваат имиња според омилените ликови од серии или познати личности. Трендот „што понеобично – толку подобро“ продолжува веќе неколку години. Родителите кои на бебињата им даваат такви имиња најчесто околинита ги смета за луѓе желни за внимание. Чест е случајот дека тие го делат името со многу други, па тоа не им се допаднало. Имајте на ум дека истите имиња сигурно нема да бидат популарни за десет години кога вашето дете ќе влезе во пубертет. Старински имиња Родителите кои на децата им даваат старински имиња се сметани за конзервативни.Но, тоа не мора да значи дека е лошо. Во морето на чудните имиња не е лошо да се потсети на некои стари убави. Но, ако давате име по предците, би требало да го почитувате правилото на три генерации. Едноставно име Родителите често сакаат да измислат потполно ново име така шт о некое постоечко ќе го прилагодат со промена на некоја буква. Притоа бидете внимателни, не сакате еден ден вашето еден ден да биде исмејувано во училиште. Не ...
| | веќе видена | слични

 Малтретирањето помеѓу врсниците станува сè почеста појава во последно време. Особено е изразено во училиштата, и тоа најмногу во основните училишта. Најчесто се манифестира вербално, но во некои случаи може да премине и во физички напади што е веќе сериозна закана за детето. Во овој период, децата се во специфична возраст и треба многу да се внимава со кого се дружат и како им поминуваат деновите. Ако сте родител, а детето не ви се отвора за проблемите кои ги има, постојат неколку знаци по кои можете да препознаете дека вашето дете е жртва на малтретирање од врсниците: Главоболки и болки во стомакот Ако докторот потврдил дека нема физичка причина за овие проблеми, можеби детето претрпува стрес, па тоа се манифестира со главоболка или болка во стомакот. Често, децата ги користат ова и како изговор за да отсуствуваат од училиште, а зад тоа всушност се крие друга причина. Обидете со искрен разговор да дознаете што точно се случува со вашето дете. Нагли промени во односите со другите Вашето дете одеднаш ...
| | веќе видена | слични

Знаете ли дека речиси сите деца отприлика на едногодишна возраст стануваат пребирливи кога станува збор за исхраната? Затоа, ако одбивањето на вашето дете да јаде ве фрустрира па внимателно го набљудувате секој негов оброк и му ги броите залците, треба да знаете дека не сте единствени и дека таа фаза можеби нема долго да трае. Дури и ако потрае, опуштете се и направете план како вашето дете што повеќе да ужива во храната. Можеби можат да ви помогнат некои од следните совети: Внимавајте детето да биде навистина гладно пред оброкот. Свежиот воздух и доста активности можеби ќе му го отворат апетитот. Не го хранете детето додека сте на прошетка, во количка или пред телевизор. Помеѓу оброците не му давајте сокови, чаеви ниту грицки. Храната понудете му ја додека е на маса и ако е можно во друштво на луѓе кои сакаат да јадат. Ако не сака да јаде, понудете му уште еднаш, а потоа тргнете го јадењето, а детето станете го од маса. Дозволете му понекогаш (на пример за ужина) на детето само да одбере што ќе јаде ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 269 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Домашните аналитичари имаат поделени ставови околу тоа дали и како случувањата поврзани со бегството на Никола Груевски ќе се одразат на односите со соседните ...
сите 608 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 122 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кога вашето дете треба да се оперира?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: