Центар: Еве докази дека Владата планира хотелски комплекс во Градски парк

Министерството за транспорт и врски изнареди низа напади врз градоначалникот Андреј Жерновски, но не одговори на ниту едно од прашањата кои ги постави тој, а граѓаните мора да го добијат одговорот, реагираше попладнево Општина Центар. „Бидејќи министерството ги игнорира овие прашања еве повторно ќе ги поставиме и ќе продолжиме тоа да го правиме додека јавноста не добие одговор: Дали на местото на сегашните бараки на град Скопје со одлука на Влада е предвидена градба со маркица Б5 односно хотелски комплекс? Која ќе биде максималната висина на оваа зграда? Објекти од посебен интерес се болниците, училиштата, градинките односно оние градби кои се од интерес на граѓаните и се стратешки објекти. Како може хотелски комплекс да биде назначен како објект од посебен интерес? Кој ќе профитира од ова криминлано узурпирање на земјиштето на општината? Уште еднаш порачуваме дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направиме се да ја спречиме нејзината изградба. Го повикуваме министерство во најкус можен рок да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Атрактивно државно земјиште на улица „Јордан Мијалков“ присвоила Владата, обвини локалната власт. „Преку превезот на „градба од посебен интерес“ на 21 јули оваа година владата донела одлука за узурпирање на земјиштето и изградба на станбени објекти. Како и во претходните случаи, потписник на одлуката е лично вицепремиерот Ставревски. На идентичен начин како во случајот со земјиштето во Градски Парк и кај ПУИГ, владата наместо објекти од посебен интерес на граѓаните, планира градби од посебен интерес за бизнисите на градежната мафија“, се вели во соопштението од Општина Центар. Според нив, Владата досега, само со овие три парцели, присвоила градежно земјиште од точно 15.136 м2 во Општина Центар, кое треба да биде наменето на градење на станбени и деловни објекти како и хотелски комплекси. Од Општина Центар прашуваат дали во овој дел ќе никнат облакодери и барат од Министерството за транспорт и врски веднаш да ја поништи оваа одлука.
| | веќе видена | слични
6 копии

Ситуацијата со узурпирање на земјиштето на Општина Центар од страна на владата станува алармантна, соопштува општинската администрација. Во само една недела, општината открива трет случај на незаконско присвојување на општинското градежно земјиште со цел реализирање на бизнис интересите на власта. „Најновиот случај се однесува на атрактивно државно земјиште на улица „Јордан Мијалков“, поранешна ул. „Железничка“. Имено, преку превезот на „градба од посебен интерес“ на 21 јули оваа година владата донела одлука за узурпирање на земјиштето и изградба на станбени објекти. Како и во претходните случаи, потписник на одлуката е лично вицепремиерот Ставревски. На идентичен начин како во случајот со земјиштето во Градски Парк и кај ПУИГ, владата наместо објекти од посебен интерес на граѓаните, планира градби од посебен интерес за бизнисите на градежната мафија“, соопшти Општина Центар. Владата досега, само со овие три парцели, присвоила градежно земјиште од точно 15.136 м2 во Општина Центар, кое треба да биде наменето ...
| | веќе видена | слични

Скопската општина Центар информира дека откри трет случај на присвојување на општинското градежно земјиште со цел – „реализирање на бизнис интресите на власта“.„На 21 јули плац од 15.136 квадратни метри на атрактивно државно земјиште на улица „Јордан Мијлаков“ е узурпиран и прогласен за место за „градба од посебен интерес“. Владата донела одлука за узурпирање на земјиштето и изградба на стамбени објекти. Како и во претходните случаи, потписник на одлуката е лично вицепремиерот Зоран Ставревски. На идентичен начин како во случајот со земјиштето во Градски Парк и кај ПУИГ, Владата наместо објекти од посебен интерес на граѓаните, планира градби од посебен интерес за бизнисите на градежната мафија“, се вели во соопштението на Општина Центар.На овие плацеви ќе се градат стамбени и деловни објекти како и хотелски комплекси.Општина Центар го повикува премиерот Никола Груевски, веднаш да одговори и „да не се крие позади штурите и немушти соопштенија на Министерството за транспорт и врски, од каков посебен интетрес ...
| | веќе видена | слични

Најавите за изградба на хотел со огромен габарит на местото на бараките на Град Скопје деновиве непрекинато добиваат на актуелност. Општина Центар денеска постави неколку прашања до Министерството за транспорт и врски во однос на новиот „Кинески ѕид“ што ќе го запоседне Градскиот парк. Од локалната самоуправа прашуваат дали владата ја предвидела изградбата на огромниот хотелски комплекс, колкава е неговата висина, како може хотелски комплекс да се назначи како објект од посебен интерес, како и кој е субјектот што ќе профитира од криминалното узурпирање на земјиштето во оваа општина. Општина Центар денеска објави дел од донесената Одлука за утврдување градба од посебен интерес, која е објавена во Службен весник на Р.М. на 27 јули 2015 година. „Уште еднаш порачуваме дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направиме сè да ја спречиме нејзината изградба. Го повикуваме министерството во најкус можен рок да ја преиспита оваа одлука и итно да направи промени и на висината и на видот на градба предвидена во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По кој знае кој пат, градоначалникот на општина Центар се обидува да ги затскрие своите неуспеси како градоначалник, па преку креирање на проблеми и вклучување на жителите од сопствената општина и невладините организации во негова политичка кампања, се јавува како наводен поборник за заштита на Градскиот парк, реагираат од Министерството за транспорт и врски. Во продолжение следува интегрален текст од демантот Министертвото за транспорт и врски уште еднаш најостро ги демантира тврдењата на Жерновски за изградба на објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. Уште еднаш тој ги изманипулира и жителите на Центар и невладините организации со изградбата на објект со висина од 100 метри. Документот кој денеска го посочија од општина Центар е достапен за сите граѓани, но во ниту еден дел од посочениот документ не се наведува изградба на објект со висина од 100 метри како што посочуваат до Општината. Министертвото за транспорт и врски повторно јавно го поканува Жерновски да ...
| | веќе видена | слични

Документот кој денеска го посочија од општина Центар е достапен за сите граѓани, но во ниту еден дел од посочениот документ не се наведува изградба на објект со висина од 100 метри како што посочуваат до Општината, реагира Министертвото за транспорт и врски по објавувањето на документот со кој општина Центар тврди дека е за изградба на објект со висина од 100 метри на местото на објектите на Град Скопје. „Министертвото за транспорт и врски уште еднаш најостро ги демантира тврдењата на Жерновски за изградба на објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. Министертвото за транспорт и врски повторно јавно го поканува Жерновски да објави конкретен документ на Владата на Република Македонија или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди неговите шпекулации дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив“, стои во реакцијата Од министерството ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако ...
сите 202 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поседува докази за притисоците кои Зоран Заев и власта ги вршеле врз пратениците на опозицијата со цел нивен глас за промена на името, изјави синоќа ...
сите 61 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што беа детектирани МРП-вакцини со ...
сите 94 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска, во Поградец, Албанија, оствари работна средба со албанскиот колега, Сандер Лешај. Како што ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова е момент кој ќе покаже дали во Република Македонија постои Уставен суд, дали функционира обвинителството, дали има независно судство и дали постои владеење ...
сите 18 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија на вчерашната 115-та редовна седница донесе одлука на Собранието на РМ да му предложи овој Предлог-закон да оди по скратена ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Центар: Еве докази дека Владата планира хотелски комплекс во Градски парк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: