Промовиран План за зголемување на економскиот раст


Воспоставување исти услови за домашните и странските инвеститори, кои ќе важат подеднакво и во зоните и надвор од нив, транспарентни услови и критериуми за поддршка, како и можности за зголемување на соработката меѓу домашните и странските компании и за зголемување на извозот во светот и во регионот, предвидува владиниот План за економски раст. Планот, од денеска ќе биде достапен на веб-страницата на Владата и ќе биде претставен пред сите стопански комори. - Дебатата беше многу корисна и можам да констатирам дека имаме финален документ - сериозен план за раст во кој се интегрирани сите забелешки и предлози на експертите и пошироката јавност. Врз основа на овој документ Владата ќе изработи и предложи законско решение кое ќе го уреди начинот на реализација на овој план на системски начин, рече премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција. Тој нагласи дека се очекува постапката да заврши до крајот на февруари идната година и по донесувањето на завршните сметки од март компаниите ќе можат да аплицираат ...
| | веќе видена | слични

Владата не вчерашната седница се пофали дека потпишале договор за прва браунфилд инвестиција во ТИРЗ Скопје 1 со влез на турската компанија Cemdag Lightning Europe која треба да отвори 100 нови работни места и да инвестира 5 милиони евра. „Владата донесе одлука за согласност на Договорот за долготраен закуп на градежно земјиште во Технолошко индустриската развојна зона Скопје 1, со Друштвото за трговија, услуги и производство Џемдаг Лајтинг Еуропа. Ова е прв договор за гринфилд инвестиција според критериумите од новиот План за економски раст кој беше промовиран непосредно пред Нова Година, вреден 5 милиони евра, и предвидува 100 нови вработувања“ соопштија од Владата на РМ. Cemdag Lightning Europe е турска компанија основана во 1968 година, а има главно седиште во Измир како и оперативни во најголемите турски градови како Истанбул, Анкара и Бурса. Cemdag Lightning Europe според јавно достапните информации има 3 фабрики за производство кои се распрострираат на површина од 41.000 метри квадратни, и е лидер на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата на вчерашната седница донесе одлука за согласност на Договорот за долготраен закуп на градежно земјиште во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1, со Друштвото за трговија, услуги и производство „Џемдаг лајтинг Еуропа“. Ова е прв договор за гринфилд инвестиција според критериумите од новиот План за економски раст, кој беше промовиран непосредно пред Нова година, вреден 5 милиони евра, и предвидува 100 нови вработувања.
| | веќе видена | слични

Бизнисот со забелешки за владината програма за економски раст. Ќе им помогне сдамо на големите фирми. Мерките со кои се предвидува финансиска подршка за фирмите кои ќе дадад плати од 18 илјади денари и ќе вработата нови лица кои се дел од владината програма за економски развој текстилните компании нема да можат да ги искористат. Прво затоа што од овие фирми се соочуват со проблем да најдат солиден кадар за работа, и второ никој од нив не можат да дадат плата од 300 евра. Поради тоа од кластерот за текстил велат дека бенефит од мерките во програмата ќе имаат малку домашни фирми- само оние поголемите и странските инвеститори. Од текстилот забелешки имаат и за мерките со кои ќе се подржувааат извозните фирми. Во програмата не е дефинирано кој ќе ја добие државната помош- дали фирмите кои извезуваат финален производ или оние кои ги обезбедуваат суровините за истиот. Проблем е и тоа што финансиската помош компаниите ќе ја добијат откако ќе напрват инвестиции. Од комората на северозападна Македонија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Државна помош нема да се дава за нови вработувања со минимална плата. Според новите пакети за поддршка на нови вработувања, кои се најавени да стартуваат од март наредната година – помош за компаниите ќе се дава само доколку даваат плата која е за 50% повисока од минимално загарантираната со закон. – Немаме потреба како влада да субвенционираме нови вработувања со минимална плата – вели потпретседателот на владата Кочо Анѓушев. Така, при исплата на нето-плата која е за 50 проценти поголема од минималната нето-плата, државната помош ќе биде 20 проценти. Оваа помош ќе важи за ново вработување на оние што сега го завршиле школувањето, на некој што три месеци активно бара работа, кој останал без работа поради стечај или кој е вработен во јавната администрација за да направи трансфер во приватна фирма. Ако се земе предвид дека минималната плата изнесува 12.000 денари, ова значи дека поддршка за оние вработени кои ќе земаат 18,000 нето-плата, од кои државата на работодавецот ќе му субвенционира 20% или 3600 ...
| | веќе видена | слични

Мерките во владиниот план за економски раст се непрецизирани. Исти критериуми важат за компаниите од различни гранки, што според експертите е неприфатливо. Од друга страна не се опфатени фирмите кои слабо работат или пропаѓаат, затоа што мерките важат само за н успешните фирми. Ако не се конкретизираат условите за аплицирање, можно е да не се искористат предвидените средства. Владата во планот предвидува повисоки плати со субвенционирање на фирмите кои ќе ги плаќаат работниците повеќе од 300 евра. Но работодавачите велат дека само ако се намалат нивните трошоци ќе има зголемување на примањата на работниците. За мерките кои треба да донесат економски раст, владата издвои 60 милиони евра, кои очекува да донесат нови 100 000 вработувања. Експертите не коментираат колку е реално остварлива бројката. Ќе почекаат да почне спроведувањето во пракса.
| | веќе видена | слични

50 милиони евра за компанииите, плус 16 милиони евра за вработување, владата ги најави економските мерки за 2018-та година. Нема преговарање и пазарење со кабинети туку секој стопанственик ќе знае за каков вид поддршка ќе може да аплицира – ова го ветија Анѓушев и Заев како дел од економскиот пакет мерки. Но дали се реални? Можат ли да ги исполнат? Има ли пари во буџетот? Од каде пари за ваква силна поддршка за компаниите? На овие прашања во Топ Тема на Ваша страна на Телма одговора вицепремиерот Кочо Анѓушев, а дебатираат и поранешниот министер за финансии Кирил Миновски, и економскиот аналитичар Фатмир Битиќи.
| | веќе видена | слични

Мерката за помош при нови вработувања од владиниот План за економски раст не е скроена за поддршка на текстилната, кожарската, чевларската и другите дејности во кои фирми се вработуваат по многу работници. За овие компании е проблем да го исполнат условот на нововработено лице да му дадат плата повисока од 18.000 денари, а токму тоа е услов да добијат поврат од државата од 20 отсто од исплатениот месечен доход. Според Маријана Перковска од Кластерот за текстил, границата е поставена високо и очигледно е наменета само за вработување на високообразуван кадар. „ Која од компаниите ќе може да даде поголема плата на почетник? Секако тоа е почетник затоа што не можете вие да најдете обучен или добро истрениран. Значи мора да се најде модус и начин како да ги привлечеме директните работници. Мора некој да работи и на машина.“ – вели Маријана Перковска, претседател на Кластер за текстил Просечната плата во текстилната индустрија за периодот јануари – октомври 2017 година е 17.000 денари, а кај производството на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потенцијалните инвеститори треба да го рализираат својот бизнис план, а Владата е нивен партнер кој ќе ги следи и помага, порача премиерот Зоран Заев во четвртокот откако со вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, одржаа прес-конференција на којашто го презентираа финализираниот План за економски раст. Премиерот Заев во своето обраќање истакна: Овој нов економски концепт беше на увид на јавноста и достапен за коментари, забелешки и предлози повеќе од три месециа, истакна прениерот Зоран Заев кој оцени дека дебатата била многу корисна, и констатираше дека Владата добила финален документ, кој го опиша како сериозен план за раст во кој се интегрирани прифатените забелешки и предлози на експертите и на пошироката јавност. „Врз основа на овој документ, Владата ќе изработи и предложи законско решение, кое ќе го уреди начинот на реализација на овој План на системски начин. Очекуваме тоа да биде завршено до крајот на февруари. Така, по поднесувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По тримесечна конструктивна дебата, во која учествуваа сите чинители во економските политики, конструирани се мерки кои ќе овозможат финансиска стабилизација и ќе ја раздвижат економската инвестициска активност во Република Македонија, рече премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев одржаа прес-конференција во четвртокот на која беа презентирани мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите владини седници. Заев ополни дека Владата наменила 46 отсто повеќе средства во Буџетот за 2018 година за Програмата за економски развој во однос на 2017 година и потенцираше дека со имплементација на мерките од Планот, проектираниот раст од 3,2 отсто за 2018 година е реален и остварлив. „Со Планот за економски раст се нудат исти, транспарентни услови за домашните и странските инвеститори. Ќе работиме на подигнување на соработката помеѓу домашните и странските инвеститори и тоа на два начини, преку поттикнување на странските инвеститори да соработуваат со домашните и поддршка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 55 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 236 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 141 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовиран План за зголемување на економскиот раст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: