Истражувачи од Kaspersky Lab открија досега невидени алатки за разузнавање

Истражувачите од Kaspersky Lab деновиве открија и објавија информации за колекција на алатки за разузнавање кои се кријат во самиот фабрички код на тврдите дискови кај повеќе светски производители. Овие малициозни алатки се најнапредните што досега ги имаат видено истражувачите од оваа позната компанија за компјутерска безбедност. Еден од октриените црви има директни конекции со познатиот црв Stuxnet кој направи хаос во иранските нуклеарни централи. Иако истражувачите не посочуваат кој би можел да стои позади овие креации, дел од доказите посочуваат дека има голема веројатност американската агенција за национална безбедност, NSA, да е вмешана во ова, земајќи во предив дека тие имаат неограничени средства и кадар за да подготват нешто од ваков тип. Најлошо е тоа што со реформатирање на тврдиот диск оваа инфекција не исчезнува, затоа што таа е програмирана во изворниот код на тврдиот диск. Овие компјутерски црви се до толку софистицирани во прикривањето на своите траги, и се предвидува дека постојат уште од ...
| | веќе видена | слични

Руската компанија „Касперски лаб“ тврди дека американската Агенција за национална безбедност НСА, сокрила шпионски софтвер во внатрешноста на хард дисоковите на најголемите светски производители на компјутерска опрема, што и овозможило прислушкување и следење на голем број компјутери во светот.Оваа фирма која се занимава со лоцирање и уништување на компјутерски вируси открила компјутери заразени со најмалку еден шпионски програм во 30 држави, а најмногу во Иран, Русија, Пакистан, Авганистан и Кина.-Мети на програмот главно биле владини и воени институции, телекомуникациски компании, банки, енергетски компании, медиуми, нуклеарни истражувачи и исламски активисти- велат од компанијата „Касперски лаб“.Според истражувањето, агенцијата открила како малициозниот софтвер да го сокрие во хард диск и тоа зад кок код се активира секогаш, кога компјутерот ќе се вклучи.-Творците на овој програм можат да контролираат илјадници компјутери, да крадат податоци и прислушкуваат, но тоа се работи селективно. Целосна контрола е ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Американската агенција за национална безбедност (НСА) смислила начин како да сокрие шпионски софтвер длабоко во хард дисковите произведени од серија врвни софтверски компании, вклучувајќи ги „Вестерн Диџитал (Western Digital), „Сигејт“ (Seagate) и „Тошиба“ (Toshiba), пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на руски истражни органи. Ова на НСА и овозможило да ги шпионира повеќето компјутери низ светот. Програмата е една од неколкуте западни операции за кибер шпионажа, откриени од антивирусната лабораторија Касперски, сместена во Москва. Касперски ја информира јавноста дека во 30 држави открила персонални компјутери, на кои била инсталирана една или повеќе шпионски програми. Најмногу заразени компјутери биле најдени во Иран, потоа во Русија, Пакистан, Авганистан, Кина, Мали, Сирија, Јемен и Алжир. Цел на кибер шпионажата биле државни и воени институции, телекомуникациски и енергетски компании, банки, нуклеарни истражувачи, медиуми и исламски активисти. Од Касперски одбиваат јавно да ја посочат земјата што ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за национална безбедност го инфицирала софтверот на разни производители на компјутери со цел да се прислушуваат. Шпиунскиот програм го открила Лабораторијата Касперски. Америјанската агенција за национална безбедност смислила начин како шпиунските софтвери да ги скрие во хард дисковите на производителите Western Digital, Seagate, Toshiba и други компании што им овозможува прислушување на светски компјутери, тврдат бивши научници оперативци, јавува Hina. Се работи за голем број на шпионски програми кои ги откри Лабораторијата на Касперски производител на сигурносни програми во Москва, кои ги открил западните операции поврзани за кибернетска шпиунажа. Оваа компанија тврди дека во 30 земји открила персонални компјутери кои биле инфицирани со еден или повеќе шпионски програми. Најповеќе инфицирани компјутери се откриени во Иран, Русија, Пакиста, Авганистан, Кина , Мали, Сирија, Јемен и Алжир. Целта била владините и војните институции, комуникациските компании, банки, компании за енергетика, ...
| | веќе видена | слични

Руската компанија за сајбер безбедност, Kaspersky Lab објави дека ја открила најразвиената хакерска група во историјата. Според инженерите таа може да е поврзана со американската Агенција за национална безбедност (NSA) и постои најмалку 14 години, соопштува интернет изданието Ars Technica. Kaspersky ги крсти хакерите Equation Group, а компанијата документирала 500 напади во 42 држави. Употребениот малициозен код има функција сам да се избрише по одреден временски период и така многу тешко може да биде откриен и следен. Затоа од компанијата сметаат дека случаите документирани од нив се само мал дел од реалната бројка, која предвидуваат дека е илјадници, па дури и десетици илјади откритија. Најчесто меѓу целите на групата се компјутери во Иран, Русија, Пакистан, Авганистан, Индија, Сирија и Мали. Да пресретнеш софтвер За да го прошират својот вирус, хакерите користеле нетрадиционални методи. Според агенцијата Reuters тие имале можност да интегрираат вируси во хард дисковите на Seagate, Toshiba, Western ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американската Агенција за национална безбедност (NSA) смислила начин како шпионски софтвер да сокрие во хард дисковите на производителите „Western Digital“, „Seagate“, „Toshiba“ и други компании, што ѝ овозможува прислушување на повеќе компјутери во светот, тврдат научници, аналитичари и поранешни оперативци. Станува збор за голем број шпионски програми кои ги открила лабораторијата во Москва на компанијата „Kaspersky Labs“, производител на безбедносни програми, која веќе има откриено повеќе западни операции поврзани со кибернетичката шпионажа, пишува Reuters. Извори од споменатата компанија тврдат дека во 30 земји открила персонални компјутери кои биле инфицирани со една или со повеќе шпионски програми. Најмногу инфицирани компјутери се откриени во Иран, Русија, Пакистан, Авганистан, Кина, Мали, Сирија, Јемен и Алжир. Цели биле владини и воени институции, телекомуникациски компании, банки, компании за енергетика, нуклеарни научници, медиуми и исламски активисти. Од „Kaspersky“ одбиле јавно да ја именуваат ...
| | веќе видена | слични

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) смислила начин како шпионските софтвери да ги скрие во хард-дисковите на производителите „Вестерн дигитал“, „Сигејт“, „Тошиба“ и другите компании, што на агенцијата ~ овозможувало прислушување на поголемиот дел од светските компјутери, тврдат поранешни оперативци. Станува збор за голем број шпионски програми откриени од руската компанија „Kасперски“, која открила низа западни операции поврзани со сајбер-шпионажата. Оваа компанија тврди дека во 30 земји открила персонални компјутери инфицирани со една или повеќе шпионски програми. Најмногу заразени компјутери се откриени во Иран, Русија, Пакистан, Авганистан, Kина, Мали, сирија, Јемен и во Алжир. На мета биле владини и воени институции, телекомуникациски компании, банки, компании за енергетика, нуклеарни експерти, медиуми и исламски активисти. „Kасперски“ одбива јавно да ја именува земјата која стои зад шпионската кампања, но тврди дека е поврзана со „Станкснет“, сајбер-оружје на НСА, кое еднаш беше ...
| | веќе видена | слични

Програмата е една од неколкуте западни операции за кибер шпионажа, откриени од антивирусната лабораторија Касперски, сместена во Москва. Американската агенција за национална безбедност (НСА) смислила начин како да сокрие шпионски софтвер длабоко во хард дисковите произведени од серија врвни софтверски компании, вклучувајќи ги „Вестерн Диџитал (Western Digital), „Сигејт“ (Seagate) и „Тошиба“ (Toshiba), пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на руски истражни органи. Ова на НСА и овозможило да ги шпионира повеќето компјутери низ светот. Програмата е една од неколкуте западни операции за кибер шпионажа, откриени од антивирусната лабораторија Касперски, сместена во Москва. Касперски ја информира јавноста дека во 30 држави открила персонални компјутери, на кои била инсталирана една или повеќе шпионски програми. Најмногу заразени компјутери биле најдени во Иран, потоа во Русија, Пакистан, Авганистан, Кина, Мали, Сирија, Јемен и Алжир. Цел на кибер шпионажата биле државни и воени институции, телекомуникациски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 137 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 236 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истражувачи од Kaspersky Lab открија досега невидени алатки за разузнавање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: