Техника

Неодамна на интернет се појави видео каде Seth Bling го објаснува алгоритамот што го направил кој учи како да ја игра популарната игра на Nintendo, Super Mario World. Нарекувајќи го MarI/O, еволутивниот алгоритам учи од искуство играјќи ја играта повторно и повторно со една единствена цел – стигнувајќи до целта на мапата што е можно побрзо. После 34 „проби“, алгоритамот може да ја помине мапата подобро од просечниот човечки играч. Кодот за MarI/O е достапен за секого кој сака да го превземе и да го модифицира. Во теорија овој код би требало да работи и со други слични игри „платформери“ на кои целта е да стигнете на крајот на мапата од лево кон десно.
| | веќе видена

Casey Neistat е моментално еден од најжешките креатори на кратки видеа на YouTube. Тој ја започна својата професионална кариера уште во 2003 со своето видео iPod’s Dirty Secret кое беше прегледано преку 6 милиони пати на различни медиуми, 2 години пред постоењето на YouTube. Пред околу 3 месеци, Casey се стави на мисија и започна на неговиот канал да објавува по едно кратко видео секој ден. Овие видеа беа фокусирани на интересните случувања од неговиот секојдневен живот, и за брзо време со нив тој се вивна во листата на славните на YouTube. Во неговите видеа Casey честопати ја спомнуваше неговата нова компанија, но сите детали ги држеше во тајност. Ова уште толку ги заинтригира неговите гледачи и сите со нетрпение чекаа да излезе ново видео каде што можеби Casey ќе објави уште ја информација за новиот проект. Во вчерашното видео се деси токму тоа. Casey ги објави сите детали за неговата нова компанија и апликацијата која тој и неговиот тим ја работеле во изминатата година. Beme (се чита бим / beam), е ...
| | веќе видена

Commodore PET е линија на персонални компјутери што почнала да се произведува при крајот на седумдесетите години. Со монохромна графика, 4K или 8K RAM меморија и 8-битен MOS Technology 6502 процесор, во денешно време, овие карактеристики изгледаат речиси неупотребливи, но своевремено PET бил меѓу најпопуларните компјутери. За многумина поврзан со убави спомени од детството, Commodore се враќа на технолошката сцена претставувајќи Android уред. Новиот Commodore Smart има 5.5-инчен екран со Full HD резолуција што го класифицира како телефон-таблет или фаблет. Задната камера од 13MP и предната камера од 8MP ќе се погрижат да направите супер квалитетни фотографии, додека 8 јадрениот процесор и 3GB RAM меморијата ќе бидат повеќе од доволни за да летате низ секојдневните модерни апликации. Smart работи на Android 5.0, а има и 2 слота за сим картички кои може да се конектираат на 4G мрежата. Во минатото, Commodore се надевале дека нивните производи ќе бидат главно користени како бизнис компјутери, поготово со Amiga, ...
сите 36 | | | веќе видена

Linus Torvalds нѝ е најдобро познат како главниот креатор на Linux Kernel-от и системот за контрола на верзии, git. Зачетоците на Linux датираат од 1991, кога Torvalds имал само 22 години. Последниот апгрејд на Linux Kernel-от излезе на 22 јуни 2015, што значи дека и ден денес Linus Torvalds e сеуште и те како активен како програмер. Покрај сите контроверзии, а особено тие за неговото однесување кон други професионалци и членови на Linux и open source заедницата, Torvalds сепак останува големо позитивно влијание, ако не и инспирација за многу програмери и open source ентузијасти низ светот. Во едно кратко интервју за Bloomberg Business, Linus Torvalds зборува за тоа како дошол во контакт со компјутерите, што е тоа што го привлекло кон програмирањето, како и за неговата прва линија код. “Главната работа што ми се допаѓа кај програмирањето е тоа што можеш да му кажеш на компјутерот што да прави, и компјутерот ќе го направи точно тоа и ништо повеќе од тоа. Можеби сум аутистичен или нешто такво, но тоа не се ...
| | веќе видена

Преносните музички плеери нѝ дадоа сосема нов начин да ја доживееме музиката: каде сакаме и кога сакаме. Денес речиси секој од нас има преносен носач на звук со себе: смартфони, таблети, лаптопи, па дури и гаџети наменети исклучиво за слушање музика. На сите ни се познати првите преносни музички плеери од Sony, имено Walkman за аудио касети и Discman за цедеа. Долго време откако пазарот на овие Sony продукти им беше одземен од уште покомпактните и попрактични mp3 плеери, Sony се враќа со нова, исполирана верзија на Sony Walkman-от. Покрај сите гаџети и носачи на звук денес, на прв поглед изгледа дека новиот Sony Walkman ZX2 не би имал ништо ново да понуди. Меѓутоа, денешните компактни музички плеери прават преголем компромис ставајќи ја практичноста на производот пред квалитетот на самиот звук. Sony Walkman ZX2 има за цел да го адресира и реши токму тој проблем. За разлика од музичките плеери од нашето секојдневие, Sony Walkman ZX2 не ги компресира музичките фајлови, а функционира беспрекорно со било кој ...
| | веќе видена

Џебен компјутер е концепт до кој најблиску се имаме доближено со нашите смартфони. Но што ако постои вистински џебен компјутер кој е уште помал од вашиот смартфон? Веднаш после Intel, Gooogle ја претстави и својата верзија на персонален компјутер кој може да го собере во вашиот џеб – Chromebit. Chromebit e уред кој доаѓа со инсталиран оперативен систем, Chrome OS. Chrome OS е базиран на Chromium OS, a нам нѝ е познат главно преку Chromebook лаптоп сериите на Acer и Samsung. Овојпат позади носителот на Chrome OS – Chromestick, стојат Asus и Google. Џебниот компјутер Chromestick изгледа како голем USB стик кој може да се конектира на било кој HDMI влез. Без разлика дали се работи за монитор, телевизор или друг компјутер, со приклучување на Chromestick во HDMI влез, добивате инстант пристап до вашиот Chrome OS и сите фајлови кои ги имате на вашиот Chromestick. Chromebit нѝ нуди 2 GB RAM меморија и SSD со капацитет од 16 GB. Има Rockchip RK3288 четиријадрен процесор со 1.8 GHz и HDMI 2.0 дисплеј аутпут до ...
сите 4 | | | веќе видена

Земјата е дом на повеќе од 20.000 видови на пчели и сигурно уште толку кои чекаат да бидат откриени. Во новата книга на биологичарите Sam Droege и Laurence Packer можат да се погледнат стотици видови од богатото и разновидно царство на пчелите низ прекрасни макро фотографии. Сите овие фотографии се направени со опрема која може да се купи во продавница, но и со малку инвентивност. Поради големите нивоа на зголемување кога се фотографираат инсекти, само мал дел од фотографијата е во фокус. За да се надмине оваа пречка, Droege програмирал микропроцесор кој ја контролира камерата со што прави неколку фотографии на разлилни растојание. Со помош на софтвер потоа овие фотографии се соединуваат давајќи одлична длабочина и детали. Уживајте во разновидноста на нашиот чудесен свет!
| | веќе видена

Кога станува збор за велосипедски компјутери, првиот таков датира од 1895 година. Повеќе од цел век подоцна, механичката направа која ги брои ротациите на тркалото од велосипедот мнозинството велосипедисти не би ја нарекле компјутер. За среќа, денешната технологија поттикна произведување на различни уреди и апликации за мерење и анализирање на различни фитнес активности. На 1ви јули Garmin го најави Edge 520, првиот првиот велосипедски GPS компјутер со Strava Live сегменти. Edge 520 е напреден уред за кој од Garmin тврдат дека е идеален и целосен пакет, совршен за сите компетитивни велосипедисти. Strava е платформа за таканаречен социјален фитнес. Со Strava, корисниците можат да ги обележуваат своите фитнес активности како трчање или возење велосипед преку својот Android или iPhone уред, или пак некој од поддржаните GPS уреди. Тоа го нудат и многу други фитнес платформи, но Strava го придоби пазарот со своите алатки за следење и анализирање на фитнес активностите, како и мотивациониот сегмент што го нуди ...
| | веќе видена

Убаво е да се види некоја нова иновација на полето на аудио техниката од време на време. Всушност ова што го презентирам денес е еден вид на редефинирање на грамофоните и начинот на кој тие ги вртат грамофонските плочи. Има нешто магично додека се гледа винилот како врти – музиката добива една поинаква вредност за разлика од преслушувањето на илјадниците мп3-ки на нашите компјутери. Компанијата Gramovox претходната недела лансираше кампања на Kickstarter за собирање на средства потребни за производство на нивниот нов грамофон “Floating Record”. За неполни 6 дена Gramovox собраа преку 750.000$ за нивниот грамофон кој ги врти плочите вертикално – уред кој ќе допре до срцата на музичките ентузијасти и носталгичари. Иако ова не е првпат да се види ваков уред на музичката сцена, “Floating Record” со својата минималистичка естетика, употребата на високо квалитетно дрво и вградените звучници дефинитивно ќе се вклопи на вашата полица покрај колекцијата на грамофонски плочи за само 349$.
| | веќе видена

Аполо 11 беше мисијата во која човекот за прв пат стапна на тлото на месечината. Оваа мисија претставувала огромен технички предизвик за НАСА затоа што било потребно да се развие автономен компјутерски систем кој ќе асистира при навигацијата и контролата на самата мисија. За таа цел институтот за технологија во Масачусетс (MIT) во почетокот на 60-тите години по налог на НАСА почнал да го развива компјутерот за насоки на Аполо или Appolo Guidance Computer (AGC) за кој биле задолжени повеќе од 2000 луѓе. Имплементација на AGC во вселенското летало била толку многу голема, што дури и го нарекувале „четвртиот член на екипажот“. AGC бил диригентот кој синхронизирал 20 системи на леталото кое слета на месечината заедно со Армстронг, Олдрин и Колинс. Хардверот на AGC се состоел од главната единица тешка над 30 килограми која трошела 70 вати струја при напон од 70 волти и системот за внесување на команди и дисплеј (DSKY) кои бил тежок над 8 килограми. Со работен такт од 0.046 мегахерци, овој компјутерски систем е ...
| | веќе видена

Имам 6 AAA и 2 АА алкални батерии во 2 далечински управувачи, еден маус и 2 часовници. Верувам дека повеќето од вас имаат многу повеќе. Барем 2 до 3 пати во годината овие батерии треба да се променат, а понекогаш знаат и да цркнат баш кога највеќе ќе бидат потребни. Алкалните батерии генерираат електричен потенцијал од 1.5 волти. Кога ќе „умрат“ не значи дека батеријата нема повеќе хемикалија во неа, туку напротив електричниот потенцијал опаѓа и кога тој ќе биде под 1.4 волти, електронските уреди престануваат да работат и покрај тоа што во батеријата има преостанато дури до 80% хемикалија која произведува енергија. Batteriser е засилувач на електронски потенцијал кој ветува дека ќе и даде на вашите алкални батерии до 8 пати подолг живот. Оваа направа е направена да ја засили волтажата од ослабнатите батерии и да ја држи на ниво од 1.5 волти се до последната капка на хемикалија во нив. Засилувачите на електронски потенцијал не се ништо ново, но Batteriser ја прави оваа технологија ефикасна во минијатурни ...
| | веќе видена

Скоро секој во развиените земји има барем по еден електронски уред кој го користи секојдневно. Овие уреди составени од стотици електроснки компоненти направија револуција во нашите животи, но тие исто така се одговорни за креирање и на големи количини на електронски отпад. Можеби кај нас и не се обрнува големо внимание, земајќи во предвид дека сеуште немаме развиено култура за селекција и рециклирање на отпад, но затоа западните земји уште сега размислуваат и работат напорно за решавање на овој проблем. Истражувачи од универзитот во Висконсин – Мадисон во соработка со министерството за aгрокултура на САД, развија полупроводник кој е произведен од дрво. Тие успеале да ја заменат структурата која го поддржува чипот со тенок слој на целулозни нановлакна или cellulose nanofibril (CNF) – флексибилен и биоразградлив материјал. Споредено со чиповите кои се произведуваат од материјали кои се токсични и опасни по човековото здравје, чиповите произведени од CNF се потполно безбедни и можат да се искористат како ...
| | веќе видена

Интел во минатиот период постави нови стандарди како на полето на потрошувачките ССД-а така и на полето на серверските ССД-а каде и денес доминираат како најстабилни и најдоверливи решенија. Нивното DC P3700 е стандард за серверската средина и е едно од најзастапените решенија пред се заради сигурноста на податоците и издржливоста на компонентите. Базирано на истиот производ се разбира со одредени измени, Интел конечно се реши да се појави и со решение за големата маса на потрошувачи. Intel 750 ќе се продава во 2 големини, од 400 и од 1.200 гигабајти (1.2 TB). Доаѓа во две форми со различна можност за конекција и тоа SFF8639 и PCIe 3.0 X4. SFF8639 е нов стандард кој ќе стане повеќе застапен во иднина и заедно со PCIe 3.0 X4 постојат само на поновите плочи и чипсети. Драјвовите се бутабилни само на Z97 и X99 плочи откако ќе се направи надградба на биос-от. Овие драјвови и нема логика да се возат на постар хардвер. На Z97 еден ваков драјв би го лимитирал системот да може да користи само една графичка картичка, ...
| | веќе видена

Тешко е да се замисли дека од објавувањето на една од најдобрите компјутерски игри – Half-Life 2, поминаа дури 10 години. И покрај тоа што 10 години во компјутерскиот свет е многу долг период – технологијата експресно напредува, Half-Life 2 сеуште важи за игра со прекрасна графика и одличен гејмплеј која инспирираше многу други игри. Додека тврдокорните фанови се во исчекување на третото продолжение на оваа епска сага, еден посветен фан (Filip Victor) решил да ја модифицира „двојката“ давајќи и модерна графика која ќе се доближи до денешните стандарди. Модификација се придржува до естетиката на оригиналот, но значително се подобрени светлосните и околинските ефекти. Бесплатната модификација за Half-Life 2 може да ја превземете од Steam , но за да ја ирате ќе мора прво да ја имате купено оригиналната копија од Half-Life 2. Ова е одличен поттик повторно да се посети легендарниот City 17.
| | веќе видена

Истражувачите од Kaspersky Lab деновиве открија и објавија информации за колекција на алатки за разузнавање кои се кријат во самиот фабрички код на тврдите дискови кај повеќе светски производители. Овие малициозни алатки се најнапредните што досега ги имаат видено истражувачите од оваа позната компанија за компјутерска безбедност. Еден од октриените црви има директни конекции со познатиот црв Stuxnet кој направи хаос во иранските нуклеарни централи. Иако истражувачите не посочуваат кој би можел да стои позади овие креации, дел од доказите посочуваат дека има голема веројатност американската агенција за национална безбедност, NSA, да е вмешана во ова, земајќи во предив дека тие имаат неограничени средства и кадар за да подготват нешто од ваков тип. Најлошо е тоа што со реформатирање на тврдиот диск оваа инфекција не исчезнува, затоа што таа е програмирана во изворниот код на тврдиот диск. Овие компјутерски црви се до толку софистицирани во прикривањето на своите траги, и се предвидува дека постојат уште од ...
сите 23 | | | веќе видена

Деновиве на интернет се појави нов веб сервис кој има за цел да ги поврзе луѓето на кои им требаат разни илегални услуги на интернет со професионални хакери од целиот свет. Доколку имате потреба од пристап до нечии персонални информации, датабази на компании или само сакате да се пошегувате со некого, или пак сте искусен хакер кој сака да ги понуди своите вештини за пари, Hacker’s List е сервисот кој треба да го посетите. Сервисот за брзо време отвори стотици понуди за работа за заинтересираните кои ги имаат бараните вештини за да се етикетираат себе си како професионални хакери. Понудите за работа варираат од едноставни потреби како одстранување на несакани фотографии или артикли од некој веб сајт, па се до упади во датабази на компании и строго доверливи информации, кои носат заработувачка од илјадници долари. Oсновачите на Hacker’s List тврдат дека не прават ништо нелегално, а корисниците пред да се регистрираат мораат да ги прифатат „условите на користење“ кои наведуваат дека сервисот не смее да се ...
| | веќе видена

Телескопот Kepler на наса досега има откриено околу 2000 егзопланети оддалечени стотици светлосни години од нашиот соларен систем. Многу мал дел од овие планети се сметаат за многу слични со нашата Земја, па NASA одлучи да направи многу добри ретро – туристички постери за три од овие интересни планети. Серијата од 3 постери е достапна за превземање во висок квалитет од официјалниот сајт на NASA. Секој од овие постери илустративно прикажува како луѓе посетуваат некои од овие планети, пропратен со соодветен слоган за таа планета. Постерот за планетата Kepler-186f го носи слоганот „Каде што тревата е секогаш поцрвена од другата страна“. Овој слоган доаѓа од фактот што оваа планета кружи околу ѕвезда која е многу поладна и поцрвена, па затоа доколку би постоеле растенија на оваа планета, тие би имале многу поразлична палета на боите од она што сме навикнати. Планетата HD 40307g е оддалечена само 42 светлосни години од нас и е позната како супер-Земја. Со маса 8 пати поголема од земјата, гравитацијата на оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

За прв пат во Македонија не ви е потребен телефонски повик за да повикате такси! Отсега тука е Claxi, нова бесплатна мобилна апликација, која е достапна за сите андроид корисници, а многу скоро и за корисниците на IOS. Бета верзијата која стартува во Скопје и Куманово, со потенцијал и за другите градови во Македонија и пошироко. Согласно со барањата на патниците и на возачите, CLAXI ќе се шири и низ другите градови и региони. Повикувањето такси никогаш не било полесно. Повиците, чекањето и високите цени стануваат минато со оваа нова мобилна апликација. Claxi ви овозможува со едноставен клик, да одберете такси според цената која ви е понудена од страна на самиот таксист, освоениот рејтинг на таксистот кај претходните корисници или избор според времето на чекање на таксистот. Од друга страна пак, таксистите ќе имаат можност за повеќе повици, директна комуникација со патниците, полесно лоцирање на истите, намалување на празните километри и можност самите да си ја одредат цената и попустот, како и да приложат ...
сите 8 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале каде дизајнерите треба да ги најдат своите ресурси за да им помогнат нивниот проект да успее? Затоа овде се наоѓа голема листа, вклучувајќи веб сајтови, PSD датотеки, UI елементи, шаблони итн. Најдобро од се е дека тие се целосно бесплатни и достапни за да ги превземете. Зачувајте си го овој пост, така што секогаш ќе можете да ја погледнете оваа листа кога ќе ви биде потребна. 1. Fribble Икони за вашиот веб сајт сајт, шаблони за iPhone или PSD датотеки. Fribble е местото каде што треба да бидете. 2. Behance project template Многумина од нас се борат кога го објавуваат својот проект на Behance . Каде да видите како треба да изгледа? Прво, прочитајте го овој напис, и симнете ја оваа модерна позадина. 3. psddd.co Друг одличен веб сајт каде што можете да добиете бесплатни PSD датотеки, заматени позадини или UI елементи. 4. COLOURlovers Борејќи се за да добиете совршена комбинација на бои, ова е веб сајтот кој го користам јас. Тој е совршен за некои визуелни инспирации! 5. CG ...
сите 2 | | | веќе видена

Хакери ги напаѓаат компаниите со цел да се стекнат со внатрешни информации кои би можеле да се употребат за манипулација на берзата, изјавија истражувачи од FireEye, кои во скоро време ја обелоденија кампањата на хакерската група насловена FIN4, потврдувајќи во нивниот извештај дека хакерите до сега нападнале барем 100 компании. “FireEye моментално трага по група чија цел се email корисничките сметки на одредени индивидуалци кои содржат доверливи информации за компаниите. FIN4 очигледно се фокусира на компромитирање на сметките на корисници кои поседуваат вредни информации за зделки поврзани со спојување и купување (М&A) и значителни промени кои влијаат на пазарот.” FireEye тврдат дека кампањата е активна од средината на 2013 и главна цел се извршни директори, правни советници, регулаторни тела, истражувачи, научници и сл. “FIN4 испраќаат spear phishing мејлови до селектираните мети со инфицирани документи. Податоците со кои располагаме за активностите на FIN4 укажуваат дека тие ги избираат нивните мети во ...
| | веќе видена

next