Техника

На Indiegogo често може да се најдат интересни кампањи за финансирање на необични и несекојдневни идеи кои имаат за цел да ни го направат животот поедноставен. Денеска налетавме на една која има за цел да реши еден поинаков проблем. Многупати сме се нашле во ситуација кога ни била потребна барем уште една капка струја од батеријата на нашиот мобилен уред, но не сме биле во близина на извор на струја и полнач. Тимот од британската компанија Nifty измисли генијално и иновативно решение за да го реши овој проблем. XOO Belt e каиш кој може да ја наполни батеријата на вашиот мобилен уред со помош на вградената батерија која има капацитет од 2100 милиампер-часови. Дизајниран со користење на флексибилни литиум-полимер керамички батерии, според креаторите, овој каиш е безбеден, траен и отпорен на надворешни влијанија. Начинот на полнење е исти како и со користење на обичен полнач, но овде се дополнителните 5 лед светленца кој го покажуваат преостанатото ниво на струја во каишот. XOO каишот на Nifty пред некое време ...
сите 3 | | | веќе видена

МаркО – Вашето паметно другарче од денес е достапно на Google Play . По успешното Бета тестирање, МаркО од денес е достапен за сите корисници и љубители на Андроид паметните телефони и Андроид паметните часовници, БЕСПЛАТНО. Колку пати ви се случило дури откако ќе стигнете дома да ви текне дека сте заборавиле да купите леб или да ги платите сметките, иако веќе сте поминале низ неколку продавници и низ неколку банки? Или дури и полошо, сте заборавиле да ја земете вашата помала сестра од градинка? Со МаркО тие денови се веќе минато. МаркО ќе ви помогне да станете попродуктивни и да ги завршувате вашите секојдневни задачи едноставно и ефективно. Тој ќе ви испраќа потсетување секогаш кога ќе бидете близу до местото каде што можете да ги завршувате вашите задачи. Чекорите се многу едноставни – Прво треба да креирате задача, на пример “Купи банани”, потоа ја означувате категоријата на местото од каде што можете да купите банини, на пример “Супермаркет” (што значи секој супермаркет што ќе го поминете на патот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Последната надградба на популарната апликација WhatsApp за Android доаѓа со имплементиран end-to-end енкрипциски метод. WhatsApp го интегрираше отворениот софтверски пакет TextSecure кој беше развиен од компанијата Open Whisper Systems на чело со Moxie Marlinspike, а резултатот е досега најголемата имплементација на овој енкрипциски стандард во сервис за комуникација, земајќи во предвид дека WhatsApp го користат повеќе од 600 милиони корисници. Што значи ова за обичните корисници? Тие воопшто нема да забележат некаква разлика во секојдневното користење на оваа апликација и интеракциите со нивните контакти. Сите промени се направени во изворниот код и целата акција се одвива во позадина. Претходно комуникациите помеѓу корисниците беа енкриптирани и декриптирани на самите сервери на компанијата, што претставуваше опасност за приватноста и отвараше можност вашите пораки да бидат прочитани од трети лица или да станат достапните за судските органи. Со новиот метод, сите комуникации се енкриптираат и декриптираат ...
сите 11 | | | веќе видена

Денеска добивме вистинско и прекрасно изненадување од Nokia. Финците неочекувано претставија 7,9 инчен Android таблет со ознаката Nokia N1. Иако Microsoft реши да го згасне брендот Nokiа, со овој потег финците праќаат децидна порака дека се тука да останат и да понудат квалитетни и софистицирани уреди по кои беа познати и во минатото. Надворешноста можеби потсетува на iPad Mini, но внатре се крие прилично моќен хардвер и софтвер кој го прават овој уред фаворит во својата класа. Од Nokia се одлучиле да вградат четворојадрен Intel Atom Z3580 процесор кој работи на такт од 2.3 гигахерци, заедно со 2 гигабајти рам меморија и 32 гигабајти простор за складирање на податоци. Дисплејот со дијагонала од 7,9 инчи е со резолуција од 1536 x 2048 пиксели и користи Corning Gorilla стакло за заштита од гребаници. Таблетот се вози на најновата верзија на Android 5.0 со преинсталиран Launcher Z кој го изработи софтверскиот тим на Nokia, и претставува замена за почетниот екран кој го добивате со „фабричкиот“ Android. ...
сите 8 | | | веќе видена

Додека некои од големите имиња во Силиконската Долина сеуште се обидуваат да направат револуција во медицината со уреди кои ги бројат направените чекорите, пулсот на срцето и повремено добиваат нотификации од Facebook, вистинските доктори ги превземаа работите во свои раце креирајќи револуционерен уред во областа на медицината. Dr. Eugene Chan и неговите колеги од DNA Medical Institute креираа серија на уреди кои можат да октријат стотици болести со само една капка на крв. Технологијата за овие уреди е развиена во изминатите 7 години и е финансирана од страна на NASA, National Institutes of Health и Bill and Melinda Gates Foundation. Една од причините за креирање на оваа серија на уреди е потребата на NASA од мал и ефикасен уред кој ќе функционира во нулта гравитација, ќе биде преносен и лесен за работа, и ќе дава резултати со висок процент на точност. За разлика од традиционалните методи на испитување на крвта, методот кој го имплементира rHEALTH е револуционерен во поглед на потребната количина на крв и ...
| | веќе видена

Одличните достигнувања на Кина во областа на суперкомпјутерите наскоро ќе бидат ставени во сенка од новите две машини кои Nvidia и IBM ги градат со цел да му помогнат на САД повторно да го завземе првото место во технолошките и научни достигнувања. Планираниот буџет за изградба на двата гиганти наречени Sierra и Summit ќе чини околу 325 милиони долари кој ќе биде доделен од секторот за енергетика во САД. Една од овие машини ќе биде инсталирана во националната лабораторија во Oak Ridge, Tennessee, и ќе служи за цивилна употреба, додека другата ќе се користи за симулација на нуклеарни оружја во националната лабораторија во Lawrence Livermore, California. Sieraa и Summit во јадрото ќе ги користат серверите на IBM а дополнителна процесирачка моќ ќе добиваат од графичките процесори на Nvidia. Двата заедно ќе можат да произведат процесирачка моќ од преку 400 петафлопи што е дури 4 пати повеќе од моментално најмоќниот супер компјутер – кинескиот Tianhe 2, кој произведува околу 55 петафлопи. Колку за споредба, ...
| | веќе видена

Oчигледно е дека повеќе од кога и да било производителите на мобилни уреди се во натпревар ставајќи дисплеи со што е можно повисока резолуција во своите уреди со што би ја зголемиле бројката на пиксели по инч а со тоа и квалитетот и острината на самата слика. Моментално уредите кои ги имаат најквалитетните дисплеи се Samsung Galaxy Note 4, кој има дисплеј со дијагонала од 5,7 инчи и резолуција од 2560 х 1440 пиксели што е еднакво на 518 пиксели по инч, и LG G3 кој ја има истата резолуција, но на екран со дијагонала од 5,5 инчи, или 534 пиксели по инч. Иако човечкото око неможе да ја види разликата во квалитетот на слика гледајќи во дисплеј со над 300 пиксели по инч, производителите продолжуваат да ја туркаат оваа бројка и да ја користат како силна продажна точка. Доказ за ова е најновиот дисплеј од производителот Sharp кој успеа резолуцијата од 2560 х 1600 пиксели да ја стави во дисплеј со дијагонала од само 4,1 инч, со што бројот на пиксели по инч во овој случај се искачува на неверојатни 736! Иако ...
| | веќе видена

Ги паметите биолуминисцентните дрвја кои ги споменавме неодмна? Холандскиот дизајнер Daan Roosegaarde повторно не изненадува со иновација од проектот Glowing Nature, овојпат овозможувајќи им на луѓето прекрасно возење велосипед во ноќта. Велосипедските патеки буквално светат преку светлечките камчиња и ЛЕД диоди, изглед кој потсетува на познатата слика на Ван Гог, “Ѕвездена ноќ”. Патеката е долга околу еден километар и е лоцирана во Брабант, местото каде Ван Гог е роден и растел. Кружните светлечки форми на патеката служат да го осветлат текот на патеката за велосипедистите при ноќно возење. Мора да признаеме дека идеата е навистина генијална а глетката магична. Повеќе зборови околу ова се излишни, во продолжение видете како тоа навистина изгледа…
сите 4 | | | веќе видена

Откако градот Минхен успешно ја направи транзицијата од Windows на Linux, сега и Гумерсбах, град кој има преку 50,000 жители се префрли на користење на Linux. Со напуштање на користење на софтверите диктирани од големите компании кои чинат голем дел од буџетот на секој град, германските градови даваат добар пример за другите за тоа како и зошто треба да се имплементираат отворени софтверски решенија. Институциите во градот Гумерсбах ја започнаа својата миграција во далечната 2007 година, со јасна визија да го заменат застарениот и небезбеден WindowsXP со безбедниот и веќе докажан Suse Linux. Постојат многу причини зошто локалните и државни власти би требало да размислат кон мигрирање на отворени софтверски решенија. Една од најголемите причина е цената. Windows и Office продуктите се премногу скапи во споредба со Linux и алтернативите на Office кои се бесплатни. Изворниот код кај првите е затворен, што покренува многу морални и легални прашања. Од документите кои ги објави Snowden видовме дека скоро сите ...
| | веќе видена

Vivo е кинески производител на мобилни телефони кој неодамна стана популарен во јавноста со својот модел Xplay3S кој е првиот телефон во светот со QuadHD дисплеј. Можеби овој бренд и не толку познат на нашите простори, но очигледно е дека компанијата Vivo макотрпно работи за да се пробие и да остави добри впечатоци на светскиот пазар со најавата на својот нов модел X5 Max, кој според објавените спецификациите е тенок само 4,75 милиметри, со што би ја добил титулата за најтенкиот смартфон во светот. Компанијата објави неколку „тизер“ слики за овој нов уред преку социјалните мрежи, од кои се гледа елегантниот и „жилет“ тенок дизајн. Се надеваме дека овој уред нема да пати од “Bendgate” аферата која се појави кај новите iPhone 6 уреди, но со оглед на ултра тенката рамка би било препорачливо новиот X5 да се користи со голема претпазливост затоа што дефинитивно би имало опасност од превиткување. Max X5 е придвижуван од MediaTek осумјадрен процесор и 2 гигабајти рам меморија. Дисплејот е со дијагонала од 5,5 инчи ...
| | веќе видена

Доколку и Вие сте фасцинирани од вселенската фотографија и снимки, срдечно ви предлагаме да се опуштите гледајќи го прекрасното видео направено од страна на францускиот филмаџија Guillaume Juin. Видеото се состои од 80 GB материјал – фотографии направени од страна на астронаутите во Интернационалната Вселенска Станица (ISS). Иако на прв поглед изгледа на позната и веќе видена холивудка монтажа, ова видео е вистинско и реално, без компјутерски генерирани ефекти, приредувајќи ни возвишено вселенско уживање. „Целта ми беше да создадам нешто посебно и уникатно, нешто подинамично и брзо. Сепак ISS патува низ вселената со брзина од 28,000 км/ч.“ Ова уметничко дело е составено од јавно достапни фотографски секвенци кои тимовите од ISS експедициите 28, 29, 30, 31 и 34, ги направиле во периодот од 2011 до 2014 год.
сите 2 | | | веќе видена

Иако не сум некој голем фан на iPhone уредите, љубоморен сум затоа што за нив одсекогаш можеле да се најдат интересни додатоци, акцесоари и геџети кои ја надополнувале функционалноста на овие уреди. Moжеби iPhone ја има најдобрата мобилна фото и видео камера во светот, веројатноста е голема да сте го исполниле просторот за складирање на податоци (доколку го имате моделот со 16 гигабајти), што значи шансите се големи дека барем еднаш сте го пропуштиле тој одличен момент кога сте сакале да направите добра фотографија или видео со него. Дечките од компанијата Leef открија брилијантно решение за овој проблем. Уредот кој тие го претставија се вика iBridge, кој дава можност да го проширете капацитетот за складирање на вашиот iPhone или iPad. iBridge е многу практичен и лесен за користење. Има Lightning конектор од едната страна и стандарден USB конектор oд другата страна, што го прави овој уред компатибилен со iPhone, iPad и со секој компјутер кој има USB порта. iBridge во суштина може да го користете како ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонското студио за развој на мобилни апликации, Codewell Unlimited работи на својот нов проект MarkO – Your smart task buddy that rocks. MarkO е Вашето ново пријателче кое ќе Ви овозможи да ги комплетирате Вашите секојдневни задачи на вистинската локација и во вистинско време. MarkO не е само обична мобилна апликација за комплетирање на секојдневните задачи, МarkО е Ваше интелегентно пријателче кое ќе Ви нуди паметни предлози за локацијата на која што сакате да ја завршите Вашата задача. Следниот пат кога ќе сакате да купите млеко, МarkО ќе Ве потсети да го направите тоа, на начин што ќе Ви испрати известување кога ќе поминете во близина на било која продавница од која што можете да го купите млекото. Секако, доколку сакате ќе можете и да вметнете конкретна продавница. Со МarkO никогаш повеќе нема да мора сами да ги извршувате вашите задачи. Со опцијата share добивате можност задачите да ги споделите со вашите најблиски. MarkO пристигнува на Google Play на 19ти oвој месец, а наскоро и iPhone љубителите ...
сите 6 | | | веќе видена

Belkin International, Inc. е Американски производител на електронски уреди кој е специјализиран во областа на безжичните технологии. Со седиште во Лос Анџелес, Калифорнија, Belkin се занимава со продажба на комерцијални линии и производи како рутери, акцесоари за мобилни телефони, компјутери, мрежни свичеви, безжични рутери, УСБ уреди… Една од поатрактивните линии на овој производител е “WeMo” кои претставуваат иновативни, лесни за употреба и интересни направи кои ја користат конективност на вашите мобилните уреди за контрола на домашните електрични апарати. “WeMo” производите можат да се конектираат и со многу онлајн апликации кои ќе го направат вашето секојдневие поедноставно, попрактично и до некој степен помагично. Belkin овојпат пријатно ги изненадија своите потрошувачи со Wi-Fi кафемат. Паметниот кафемат “Mr. Coffee”, прави околу 10 шољи кафе во една доза и е контролиран со помош на практичната WeMo апликација од Вашиот смартфон или таблет. Преку мобилниот софтвер може да го сетирате процесот на ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод 10 годишнината од постоењето на Firefox, Mozilla денеска го претстави Firefox Developer Edition , првиот веб прелистувач наменет специјално за веб дизајнерите и програмерите. Компанијата сака со овој прелистувач да реши еден голем проблем со кој програмерите се соочуваат моментално, а тоа е нередот кој настанува кога се креираат апликации за различни околини. За да се намали потребата од користење на неколку платформи и прелистувачи за тестирање на веб апликациите и веб сајтовите, Firefox Developer Edition се стреми да го направи поедноставен вашиот тек на работа. Tој е комплетна програмерска алатка за градење на модерниот веб, без разлика дали ја таргетирате десктоп или мобилната околина, Android или iOS. Најголемите две новости кај овој прелистувач се Valence, алатка која ви овозможува да тестирате код за други прелистувачи (моментално се подржани Chrome – Android и Safari – iOS), и WebIDE, програмерска околина за развивање на веб апликации, директно од самиот прелистувач. Другите алатки како ...
сите 3 | | | веќе видена

Jordan Casey е сеуште тинејџер, и позади него стојат 2 успешни компании. Тој е најмладиот iOS девелопер во Европа. Иако Jordan има само 14 години, тој уште од мал ги учел програмските јазици додека неговите врсници играле криенка низ дворовите. Неговата прва компанија Casey Games се занимава со развој на мобилни игри (Greenboy Touch, Alien Ball V Humans, Food World) кои станаа хитови, му донесоа светска слава и можности да продолжи и понатаму да ужива во она што го прави. „Во 2013 година ја посетив Силиконската Долина каде имав презентација на една конференција и имав можност да видам како изгледа стартап екосистемот. Забележав многу млади луѓе кои беа успешни, а годините воопшто не беа никаква бариера. Фокусот беше повеќе ставен на бизнис идеата отколку на личноста. Имам одлични идеи за игри, апликации и многу повеќе. Моментално Casey Games се развива во одлична насока. Се гледам себе си како многу среќен во тоа што сакам да работам во оваа индустрија и сигурен сум што сакам во мојата иднина“ Casey е на пат ...
сите 4 | | | веќе видена

Телепатијата често за многумина е апстрактен поим и дел од научната фантастика. Дали некогаш сте помислиле дека теориите за дистопија можат да станат дел од нашата реалност? Што ако нашите мозоци би можеле директно да комуницираат едни со други, надминувајки ја потребата од вербална комуникација? Сведоци сме дека со напредокот на технолошките достигнувања се зголемуваат и интересите на многу научници од оваа област да допрат подлабоко во суштината на човечкиот род, анатомијата и менталната свест, па во некои екстрeмни случаи да направат нешто невозможно, да функционира како сосема нормално. Ова не е повеќе прашање на „легално или не“, ова е прашање на надминување на „границите“ на човештвото; нешто слично на контроверзиите за клонирањето на луѓе и животни. Идејата за телепатија веќе и не е толку невозможна мисија. Научници од “University of Washington” успешно реплизирале директна комуникација преку мозоците на две личности. Во една иницијална демонстрација пред околу 1 година, еден од истражувачите успеал ...
сите 6 | | | веќе видена

Кина ќе ја комплетира и ќе ја стави во употреба најголемата квантна комуникациска мрежа во светот, која ќе се протега на растојание од 2000 километри, од Беиџинг до Шангаи. Oваа мрежа која ќе биде теоретски невозможно да биде хакирана и ќе понуди силна енкрипциска технологија на оние кои ќе ја користат ќе биде пуштена во употреба во 2016 година. Очигледно е дека Кина сака да се заштити од се поголемите закани и хакерски напади кои доаѓаат од Америка и другите економски и индустриски земји – конкуренти, па затоа оваа мрежа првично ќе се користи од страна на централната влада, војската, критичните бизнис институции и банките. Иако оваа технологија беше најпрвин развиена од IBM во 80-тите години, квантната комуникација беше лимитирана само на кратки растојание поради технолошките препреки да се одржат физичките својства на квантните информации, или кубитовите . Квантните комуникациски мрежи во теорија се непробојни, бидејќи секој обид да се пресретне енкрипцискиот клуч ќе го измени физичкиот статус на квантните ...
| | веќе видена | слични

Elon Musk , човекот кој стои позади компаниите Tesla Motors, SpaceX и PayPal, моментално е во фокусот на јавноста со својот нов план кој ветува дека ќе го поврзе целиот свет со интернет. Во светот денеска, околу 3 милијарди луѓе се на некој начин конектирани на интернет, но и покрај оваа голема бројка многу луѓе од неразвиените земји не знаат што значи и за што служи интернетот. Elon Musk планира да пушти во употреба мали и ефтини сателити кои ќе овозможат интернет конекција и во најнедостапните и неразвиени места. Musk е во раните фази на колаборација со Greg Wyler, кој е познат по тоа што беше одговорен за сличен проект на Google кој имаше за цел да го конектира светот со интернет преку сателити. Но откако Wyler си замина од проектот на Google, заедно со Musk планираат да ласнираат вкупно 700 интернет сателити над земјата. Целта е секој од овие сателити да чини помалку од еден милион долари и да тежи помалку од 125 килограми, што би било прилично тежок зафат ако се знае дека дури и најмалите модели на ...
| | веќе видена | слични

next