Техника

Со употреба на ултразвук, истражувачите креирале уред кој ни овозможува да ги допреме и почуствуваме 3D објектите преку самиот воздух. Слична имплементација на техники е користена и досега за креирање на 2D форми. Во теорија идејата е следна: Со фокусирање на комплексни структури на ултразвук, треперењата од воздухот кој се креираат можат да се почуствуваат како лебдечки 3D форми. Како резултат на тоа, тие невидливи форми се додаваат на 3D дисплеј па корисниците го гледаат она што го чуствуваат. Уште повеќе ќе бидете убедени во овој “феномен”, кога ултразвукот ќе се проектира на масло, каде што треперењата се креираат на самата површина на течноста. Инаку ова истражување се очекува наскоро да најде примена во медицината, каде што ќе им помогне на докторите при компјутерската томографија и скенирање да откријат тумори кај пациенти, уште пред самото започнување на вистинските испитувања на пациентот. Овој систем беше претставен на конвенцијата SIGGRAPH (Special Interest Group on GRAPHics and Interactive ...
| | веќе видена

Иако немам навика да објавувам статија за секој нов лаптоп кој ќе се појави на пазарот, за машина на HP правам исклучок затоа што одсекогаш сум имал посебен однос со овој производител, особено нивните лаптоп уреди. Сеуште го чувам моделот NX9010 кој беше мојот прв лаптоп во далечната 2004 година. До ден денес оваа машина која тежи 4 килограми и има 3 вентилатори затоа што грее како сонце, работи без никакви проблеми и без ниедна поправка. Тоа е показател за високите стандарди за квалитет и издржливост кои ги има бизнис класата на лаптопи од HP. 10 години подоцна, HP го претставува моделот Folio 1020 кој тежи едвај 1 килограм и е дебел само 15,7 милиметри. Базиран е на Intel Broadwell архитектурата и дизајниран со бизнис корисниците во предвид. Дел од заслугата за малата тежина и тенкост на уредот се должат на Intel Core-M процесорот, кој е толку многу ефикасен што за него не се потребни никакви вентилатори за ладење, што дозволува да се направи уред во многу компактно и мало пакување. Ефикасноста на овој чип ...
| | веќе видена

Било да се мали или големи, подобриот изглед е она што сите бизнис очи го гледаат. Исто како што и напорната работа се исплати во смислено остварување, внимателно направена маркетинг активност се исплати во однос на профитабилни резултати. Светот на бизнисот е секогаш во потрага по нови начини за да се зголеми и подобри изгледот на веб дизајнот. Најголемата иронија на веб-маркетинг индустријата е дека нема правило. Многу начини постојат за да се зголеми и подобри изгледот, но ниту една не може да се нарече како основна, бидејќи најдобрите практики денес, ќе станат застарени утре. Најновата работа помеѓу интернет пазарот е во пораст дека се потпира на веб дизајнирање. На пазарот се оправдува овој тренд преку осмислување на важноста на веб дизајнирање и како тоа ја зголемува неговата посетеност и гледаност. Бидејќи јас се согласувам со тоа, би сакала да верувам дека оваа индустрија оди во далечна и добра иднина. Типографски дизајн Типографијата е блиску до пишување и дизајнирање. Идејата зад типографијата е ...
сите 2 | | | веќе видена

Google Glass сепак нема да го дочека својот крај набргу како што некои очекуваа. Од компанијата веќе ги прават плановите за следната генерација на овој експериментален продукт кои многумина посакуваат да го имаат, и кој предизвика доста турбуленции во технолошките кругови. Моменталната верзија на Google Glass наречена “Explorer Edition” се продава по цена од околку 1.500 долари, и за таа цена добивате производ на кој батеријата му трае не повеќе од 3 до 4 часа, лимитирани можности и застарен чип кој е произведен во 45 нанометарска тенологија која е и главната причина за краткиот „живот“ на малата батерија. Google најави дека наредната генерација на Google Glass нема да ги користи процесорите на ARM. Ова е очекуван чекор од страна на Google со оглед на тоа што Intel прави многу ефикасни процесори кои се произведуваат во 14 нанометарска технологија и се прилично моќни земајќи ги во предвид нивните мали димензии. Се очекува цената на новата генерација на Google Glass да стигне до едно прифатливо ниво како што ...
сите 3 | | | веќе видена

WordPress е една од најпопуларните платформи за веб издаваштво која ја користат повеќе од 60 милиони вебсајтови низ светот. Од големи корпоративни сајтови како Fortune, Time Inc, и BBC America, па се до мали персонални блогови и портфолија и сајтови како нашиот, WordPress е докажана платформа за брзо и ефикасно креирање на Web содржина. Постојат илјадници бесплатни теми кои ќе ви дозволат да и дадете модерен изглед на вашата веб содржина. Иако нема поголемо задоволство од тоа сами да си го креирате изгледот на вашиот проект, можеби за некого ќе биде бариера потребата од солидно познавање на PHP програмскиот јазик за поставување на „рбетот“, како и дополнително познавање на CSS за стилизирање и шминкање на одделните елементи кои ќе го направат вашиот веб сајт уникатен. Доколку не сте од оние „направи сам“ ентузијасти, во прилог е нашиот избор на 5 одлични WordPress теми кои се тотално бесплатни за користење и кои ќе и дадат на вашата содржина нов и модерен стил. Сите теми се оптимизирани да работат одлично на ...
| | веќе видена

Kingston DataTraveler microDuo USB Flash drive Корисниците на мобилни уреди често се наоѓаат во ситуации во кои им недостасува дополнителен простор за складирање на податоци. Видеото во Full HD резолуција и фотографиите со десетици мегапиксели знаат за многу брзо време да ја изедат внатрешната меморија, со што корисниците се приморани да ги прикачуваат нивните податоци на разни интернет сервиси. Решението за овој проблем е овој мини уред од Kingston со капацитет од 32 гигабајти кој ќе послужи да му даде дополнителен простор за складирање на вашиот уред а воедно ќе послужи и како USB стикче за вашиот лаптоп или декстоп компјутер. За цена од 14 долари, ова мало и корисно парче технологија можете да го најдете на Amazon. Misfit Flash За фитнес ентузијастите овој практичен и минималистички уред е полн погодок. Со помош на мобилната апликација на едноставен начин ќе го следите и мерите вашиот фитнес ритуал. По цена од 60 долари ова би било перфектниот поклон за вашиот фитнес партнер во новата година. AmazonBasics ...
сите 2 | | | веќе видена

Фановите на Ubuntu дефинитивно ќе имаат причина за прославување во 2015 година затоа што е најавено дека на пазарот конечно ќе се појави мобилен уред кој ќе работи на Ubuntu оперативниот систем. Иако развојот на Ubuntu за мобилни уреди беше најавен уште пред неколку години, Canonical – компанијата одговорна за развојот на овој оперативен систем, сеуште немаше исполирана верзија која можеше да ја понуди на мобилните производители кои би ја понудиле на потрошувачите преку своите мобилни уреди. Кинескиот производител Meizu направи партнерство со Canonical и ќе биде првиот кој ќе го имплементира мобилната верзија на Ubuntu во MX серијата на мобилни телефони.еИако од компанијата сеуште немаат објавено кој ќе биде уредот преинсталиран со Ubuntu, се претпоставува дека тоа ќе биде постоечкиот модел MX4, моќен мобилен телефон кој има 5,4 инчен дисплеј, осум јадрен процесор, 2 гигабајти рам меморија и камера со резолуција од 20 мегапиксели. Цената на овој уред моментално изнесува околу 350 долари, што е доста ефтино ...
сите 19 | | | веќе видена

Иако пред некое време пишувавме за Ivanpah, најголемата соларна електрана во светот, круната се и припаѓа на нова мега структура создадена за црпење на сончевата енергија. Производството на обновлива енергија достигнува нови размери со пуштањето во употреба на Topaz, првата 500 мегаватна соларна електрана која се наоѓа во San Luis, California, резултат на 2 години напорна работа. Сумата инвестирана во овој проект е околу 2.5 милијарди долари. Соларната фарма се состои од 9 милиони соларни панели кои се простираат на површина од 25 километри квадратни. Topaz има капацитет oд 550 мегавати, а годишно ќе генерира околу 1100 гигават-часови електрична енергија кои ќе бидат доволни за снабдување на 160 илјади домови. Со работата на оваа електрана ќе се елиминираат 370 илјади тони на јаглерод диоксид секоја година. Но круната за најмоќна соларна електрана веќе се очекува од наредната година да биде предадена на Solar Star, електрана која е моментално во изградба и ќе има капацитет од неверојатни 580 мегавати. ...
| | веќе видена

Оние кои бараат ефтини и квалитетни Windows таблети сега имаат можности да купат неколку модели кои на пазарот може да се најдат по цени под 100 американски долари. За Microsoft, овие уреди се директен одговор и конкуренција на ефтините Android таблети кои го преплавија пазарот во последниот период. Иако овие уреди не се целосна замена за лаптоп уредите, можат да послужат како дополнителни помошни уреди за оние кои се навикнати и го користат Windows оперативниот систем. Производителите HP, Toshiba и E-FUN нудат ефтини модели кои работат на Windows 8.1 оперативниот систем. Наменети се за секојдневна работа со офис документи, сурфање на интернет, комуникација преку Skype или играње на Xbox игри. Ова се одлични уреди за оние кои сакаат да работат со основните Windows апликации во мало и лесно пакување, а притоа да не потрошат огромна сума на пари. Таблетите доаѓаат со вклучена една годишна претплата на Office 365 пакетот, како и бесплатен 1 терабајт онлајн простор за складирање на податоци во OneDrive облакот. ...
сите 7 | | | веќе видена

Летечките дронови се доста популарни помеѓу хоби-аматерите но и оние кои се занимаваат професионално со видео и фотографија. На пазарот може да наидете на голем избор на дронови по многу прифатливи цени, а за видео ентузијастите постојат и такви кои нудат можност на прикачување на мини видео камери. Сите сме погледнале како изгледа снимен видео материјал со помош на летечки дрон, и мораме да кажеме дека секој барем еднаш би сакал да повози едно вакво летало и да сними нешто интересно во лет. Компанијата GoPro која е позната по своите спортски-акциони видео камери е свесна за потенцијалот што го нудат овие летала. Веќе се шират гласини дека оваа компаниај сака да го прошири својот спектар на прозвоиди со развивање на сопствена линија на дронови кои ќе бидат опремени со нивните професионални камери. Ова би било навистина одличен чекор знаејќи го потенцијалот на легендарните Hero видео камери, и воопшто не се сомневаме дека GoPro ќе понудат на пазарот нешто навистина квалитетно. GoPro дроновите се очекуваат да ...
сите 5 | | | веќе видена

Официјалните лица на Пентагон се загрижени дека воениот напредок на САД почнува да заостанува во однос на конкуренцијата, како Кина, и се подготвени да истражуваат скоро се со цел да останат на врвот – вклучувајќи и создавање на послаби верзии од Терминаторот. Поради технолошките револуции кои се надвор од нивна контрола, Министерството за Одбрана предвидува почеток на нова ера на автоматизирана војна во текот на следните 15 години кога војните ќе бидат водени целосно од страна на интелигентни роботски системи наоружани со напреден арсенал. Претходната недела, секретарот за одбрана на САД, Чак Хегел, ја објави Одбранбената Иновациска Иницијатива (Defense Innovation Initiative) – сеопфатен план да се идентификуваат и равијат најсовремени технолошки достигнувања во текот на следните три до пет години (и повеќе) со цел да ја задржат својата глобална “воено-технолошка супериорност”. Области кои се покриени од DoD програмата вклучуваат роботика, автономни системи, минијатуризација, Big Data и напредно ...
| | веќе видена

Во последната декада, сајбер војните престанаа да постојат само на страниците на шпионските новели и станаа реалност. Се користеа црви како Stuxnet со цел да се предизвика штета на Иранските нуклеарни центрифуги, забавувајќи го развојот на нивните нуклерни капацитети. Сега, Symantec објави детали за Regin – нов, софистициран малициозен софтвер кој датира од 2008 и може да извршува стотици различни функции кои овозможуваат таргетирано и системски-специфично собирање на податоци, но овозможува да биде и пост-инфекциски ажуриран со цел да се вметнат нови способности. Дострелот на Regin е значаен бидејќи главна цел му биле мали бизниси и индивидуалци, но 28% од неговите инфекции биле фокусирани на телекомуникациски скелетни мрежи. Листата на инфицирани земји укажува на фактот дека станува збор за одреден интерест или глобален тероризам. Афганистан, Иран и Пакистан се мети на одредени интереси на САД и 9% проценти кои припаѓаат на Ирска се забележителни со оглед на тоа што многу корпорации ја искористуваат ...
| | веќе видена

За оние кои го поминуваат поголемиот дел од својот ден пред компјутер и тастатура, навистина од големо значење е удобноста при куцање. Напредните тастатури можат да ви понудат повеќе опции за забава, како позадински светла во разни бои, специјални програмабилни копчиња и дисплеи со важни информации. На пазарот постојат тастатури кои се попаменти од просечните компјутерски гаџети, модели кои дозволуваат модификации по желба, интерес и иновативност на корисникот, па нормално е да очекуваме и дека некој ќе успее да направи игра буквално на својата тастатура. Постојат стотици модели и дизајни на тастатури, а моделот од Coolermaster – QuickFire Rapid-i се издвојува по она што нуди многу добра опција за позадинско светло. Таа е една од ретките десктоп тастатури кои им парираат на тастатурите од Apple. Оваа тастатура дури има и ARM Cortex процесор кој е задолжен за контролирањето на разните функции, а тоа му овозможило на еден geek да ја имплементира добро познатата зависна игра од минатото, Snake!
| | веќе видена

Секој ден налетуваме на одлични паметни решенија за домот благодарејќи на новите технологии. Сијалиците во домовите се прилично досадни направи, и освен осветлување на просторот не нудат некои дополнителни функционалности. Овој концепт сака да го промени Playbulb Color – лед сијалица која нуди безброј комбинации на бои и има интегриран звучник. Оваа иновација е дело на компанијата MiPow, а идејата беше покрената преку Kickstarter кампања преку која компанијата ги собра потребните средства за отпочнување на производство на овој уред кој би требало да се најде на пазарот на почетокот на 2015 година. Playbulb Color може без проблем да се користи како стандардна сијалица, но вистинската магија се крие во мобилната апликација која всушност ги овозможува дополнителните функционалности на оваа сијалица. Преку неа можете да селектирате која сијалица ќе ја контролирате (доколку имате повеќе), и да ја менувате бојата на светлото преку тркалото со боја. Апликацијата има и музички плеер со кој ја одбирате музиката која ...
| | веќе видена

Моментално фитнес уредите се прилично популарни меѓу спортистите и оние кои се на пат да го подобрат својот животен стил. Овие уреди ни овозможија да имаме увид и информации за нашите тела на начин на кој до пред неколку години не беше возможно. Фитнес уредите најчесто можеме да ги сретнеме во форма на алки и паметни часовници кои се носат на рака, но компанијата Hexoskin го направи следниот чекор со претставувањето на Arctic Smart Shirt. Arctic Smart Shirt е блуза која има три сензори кои се имплементирани во ткаенината и се тотално незабележливи. Тие го мерат пулсот на срцето, бројот на чекори, согорените калории, брзината на дишењето и волуменот на вдишаниот воздух. Блузата собира околу 42.000 податочни точки во минута кои преку Bluetooth се прикажуваат на компатибилната iOS или Аndroid апликација. Od Hexoskin веруваат дека Arctic Smart Shirt дава многу подобри резултати од обичните фитнес уреди бидејќи нивниот продукт користи три сензори кои наоѓаат поблиску до градите каде што овој вид на мерења се ...
| | веќе видена

Интел корпорацијата објави неколку нови и напредни технологии зацврстувајќи ја лидерската позиција кај високо-перформансни компјутери (HPC). Тие вклучуваат откривање на идната генерација Intel® Xeon Phi ™ процесор, со кодно име Knights Hill и нови архитектонски и перформансни детали за Intel® Omni-Path Architecture, нова високо-брзинска интерконекциска технологија оптимизирана за HPC распоредувања. Интел, исто така најави нови софтверски изданија и соработки дизајнирани со цел да и олесни на HPC заедницата да го извлече целосниот потенцијал од сегашните и идните Интел-ови индустриски стандарди за хардвер. Заедно, овие нови HPC градежни блокови и индустриските соработки ќе помогнат во справувањето со двојните предизвици на екстремна приспособливост и мејнстрим употреба на HPC обезбедувајќи основа за ефективен пат до exascale компјутери. Интел открива дека неговата идна, трета генерација на Intel Xeon Phi фамилија на процесори, под кодното име Knights Hill, ќе биде изградена со користење на Интел-ова 10nm ...
сите 2 | | | веќе видена

Во главниот кампус на Microsoft се одвива едно необично сценарио. На терен се поставени неколку роботи кои возат слободно низ кампусот и се грижат за безбедноста на вработените. Можеби ова звучи на некој научно фантастичен филм но автономните K5 роботи се реалност. Нивната примарна цел е да алармираат доколку забележат необични или сомнителни активности, или пак да ви помогнат доколку се наоѓате во опасност. Дизајнирани и произведени од Knightscope, компанија која се занимава со роботика, овие роботи се високи 150 сантиметри и тежат околу 150 килограми. Тие може да прават еден куп корисни работи меѓу кои и скенирање на регистарските таблици на автомобилите, препознавање на човечки лица, како и мапирање на околината во која се наоѓаат. Обезбедени се со GPS систем за навигација, метереолошки сензори, камера која снима во радиус од 360 степени и сензори кои ја мерат загаденоста на воздухот. Батеријата им трае околу 24 часа, а пред таа да се испразни роботите сами се паркираат на станицата за полнење. K5 ...
сите 2 | | | веќе видена

Најновата верзија на Android, позната како Lollipop, донесе еден куп нови функционалности и подобрувања за корисниците. Од новиот Material Design кој им дава елегантен и минималистички изглед на уредите кои ја користат оваа верзија, па се до големиот број на подобрувања во софтверот кој ќе го направат вашиот уред да работи побрзо, но и подолго со едно полнење на батеријата. Но колку навистина побрзо? Lollipop е првата верзија на Android која по дифолт има овозможено целосна диск енкрипција на сите нови уреди. Можеби тоа е добар чекор со обид овие уреди да се направат побезбедни, но всушност оваа функционалност задава голем удар на перформансите. Сајтот AnandTech направи тестирање на новите Nexus 6 уреди и покажа дека целосната диск енкрипција ги намалува перформансите дури и до 80 проценти во споредба кога оваа функционалност е деактивирана. Резултатите изгледаат зачудувачки, но фактот дека сите податоци кои се запишуваат и вчитуваат од уредот прво мора да се енкриптираат или декриптираат, го објаснува ...
сите 2 | | | веќе видена

Стандардните антивирусни програми можеби ќе го исчистат вашиот компјутер од секојдневните вирусни закани и разни сомнителни софтвери, но што доколку сте мета на некоја владина програма за прислушкување на вашите дигитални комуникации? Detekt е бесплатен софтвер со јавно достапен изворен код кој е направен да ги детектира малициозните програми на вашиот компјутер кој вршат некакво прислушкување на вашите комуникации. Развиен е од Claudio Guarnieri, истражувач во областа на компјутерската безбедност, Detekt ја има поддршката од Amnesty International и Electronic Frontier Foundation, светски познати невладини организации кои се борат за човековите права и безбедноста на интернетот. Софтверот е примарно наменет за новинарите и активистите за човекови права кои се мета на репресирачките режими ширум светот. Оваа бесплатна алатка е наменета за Windows и ќе ве извести доколку имате траги од некои познати алатки кои вршат „шпионирање“ и кражба на приватни податоци. Но сепак, треба да се земе во предвид дека ова не е ...
| | веќе видена

Ерата на механичките дискови за складирање на податоци се ближи кон својот крај. Веќе сите производители на уреди за складирање ги фокусираат своите капацитети кон развивање на подобри, поефтини и поефикасни методи за производство на Solid State дискови. Intel најави дека наскоро планира да лансира Solid State дискови кои ќе ја користат 3D NAND технологијата. Оваа технологија се користи во компјутерската индустрија веќе неколку години, и овозможува зголемувањето на капацитетот за складирање и намалување на трошоците за производство. Во партнерство со компанијата Micron, Intel планира наредната година да претстави револуционерни Solid State дискови со огромни капацитети по многу ниски цени. Според Rob Crooke. претседател на интеловиот оддел за мемориски капацитети, 3D NAND технологијата ќе овозможи Solid State дискови со капацитети од дури 10 терабајти. Новите начини на производство ќе овозможат складирање на 1 терабајт податоци во само 2 милиметри тенок диск со дијагонала од 2,5 инчи. Новата интелова линија ...
сите 2 | | | веќе видена

next