Почувствуван бенефитот од зголемената капитација за матичните лекари


5 копии

Четириесет нови тима на матични лекари склучија договор со ФЗОМ по објавување на зголемувањето на капитацијата. Денес во Велес директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, др Сашо Стефаноски имаше средби со матични лекари од неколку приватни лекарски ординации во Велес. На средбите стана збор за новата мерка на Фондот за здравствено осигурвање на Македонија со која се зголеми капитациониот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари, а се применува од 1 јули 2016 година, и која треба да резултирa сo подобрување на здравствената заштита на нашите осигуреници. Директорот Стефаноски истакна дека покачувањето на капитациониот бод за матичните лекари има за цел да овозможи поквалитетна грижа за здравјето на пациентите и затоа од први јули 2016 година, Фондот за здравство, по анализа на состојбите во примарното здравство, го зголеми капитациониот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари. Средствата се обезбедени од буџетот на Фондот за 2016 година, почнувајќи од 1.7.2016, а фискалната ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Фондот за здравствено осигурување на Македонија склучи договори со шест нови специјалисти во четири градови во државата кои станаа дел од мрежата на здравствени установи, и со тоа им овозможи на осигурениците да добиваат специјалистичка здравствена заштита на товар на Фондот. Фондот има склучено договор со 173 приватни специјалисти по медицина за кои годишно за исплата се предвидени 201 милион денари. Новите шест специјалисти кои склучуваат договор со Фондот за здравство ќе почнат со работа од 1 ноември 2016 година. За нив до крајот на годината за два месеци Фондот ќе исплати 864 илјади денари, односно по 72 илјади денари месечно по специјалист. Новите специјалисти ќе обезбедуваат специјалистичка здравствена заштита од дејноста интерна медицина и тоа тројца специјалисти ќе се во Скопје, во општините Гази Баба, Аеродром и Бутел, а по еден специјалист во Струмица, еден во Кавадарци – Ваташа и еден во Битола. Ова претставува дополнително зајакнување на специјалистичката здравствена заштита во градовите во ...
| | веќе видена | слични

Фондот има склучено договор со 173 приватни специјалисти по медицина за кои годишно за исплата се предвидени 201 милион денари. Новите шест специјалисти кои склучуваат договор со Фондот за здравство ќе почнат со работа од 1 ноември 2016 година. За нив до крајот на годината за два месеци Фондот ќе исплати 864 илјади денари, односно по 72 илјади денари месечно по специјалист. Новите специјалисти ќе обезбедуваат специјалистичка здравствена заштита од дејноста интерна медицина и тоа тројца специјалисти ќе се во Скопје, во општините Гази Баба, Аеродром и Бутел, а по еден специјалист во Струмица, еден во Кавадарци – Ваташа и еден во Битола. Ова претставува дополнително зајакнување на специјалистичката здравствена заштита во градовите во внатрешноста. Услугата од специјалист се добива по извршен преглед и упатување од матичен лекар и за истиот преглед специјалистот кој има договор со Фондот, смее да наплати само партиципација за здравствената услуга предвидена со закон. Интернистите обезбедуваат здравствени услуги ...
| | веќе видена | слични

- После најавата за зголемена капитација имаме нови 40 тимови на матични лекари во здравствените ординации низ Македонија. Тоа се 40 повеќе доктори кои ќе пружаат здравствена заштита за насшите осигуреници и кои ќе бидат достапни за нив. 40 доктори плус распоредени низ државата кои ќе придонесат за поголема достапност на здравствената заштита, изјацви Сашо Стефановски, Директор на ФЗОМ. - Секое зголемување ќе дојде добро на секоја здравствена ординација во зависност колку пациенти има, но во секој случај тоа е едно добро освежување за секоја приватна здравствена установа да може да обнови апаратура, повеќе средства за ампуларна терапија и со тоа да пружаат поголема здравствена помош на нашите граѓани, вели Лилија Чолакова Дервишова, Прет на Здруж на приватни лекари на Македонија.
| | веќе видена | слични

Исплатена е повисока капитација која Фондот за здравстевно осигурување ја најави минатата година. Капитациониот бод на матичните лекари се зголеми од 50 на 55 денари. Од Фондот велат дека зголемувањето на капитацијата придонесе и за зголемување на бројот на матични тимови во земјава. „Денеска објавувам пред вас дека сме исклучително задоволни што после најавата за зголемена капитација имаме нови 40 тимови на матични лекари во здравствените ординации низ Република Македонија . Тоа се 40 повеќе доктори кои ќе пружаат здравствена заштита за нашите осигуреници и кои ќе бидат достапни за нив . 40 доктори плус распоредени низ република Македонија кои ќе допринесат за поголема достапност на здравствената заштита“  – изјави Сашо Стефаноски – Директор на ФЗОМ. Стефаноски денеска во Велес, реализираше средба со претседателката на Здружението на приватни лекари на Македонија. Според неа зголемувањето на капитациониот бод придонесува за подобрување на условите за работа во приватните здравствени установи. „ Секое ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Сашо Стефаноски, имаше средби со матични лекари од неколку приватни лекарски ординации во Велес. На средбите стана збор за новата мерка на Фондот за здравствено осигурвање на Македонија со која се зголеми капитациониот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари, а се применува од 1 јули 2016 година, и која треба да резултирa сo подобрување на здравствената заштита на нашите осигуреници. – Покачувањето на капитациониот бод за матичните лекари има за цел да овозможи поквалитетна грижа за здравјето на пациентите. Средствата се обезбедени од буџетот на Фондот за 2016 година, а за оваа година ќе бидат исплатени околу 1 милијарда и 930 милиони денари за матичните лекари , накусо информираше директорот Стефаноски. Сепак, ова зголемување е само една од мерките кои Фондот континуирано ги презема за обезбедување на поквалитетна здравствена заштита. Од особено значење е фактот што 40 нови лекари од дејноста општа медицина склучија договор со Фондот, што ...
| | веќе видена | слични

Новата мерка на ФЗОМ стапи во сила од 1 јули 2016 година со цел поквалитетна грижа и подобрување на здравствената заштита на осигурениците Вкупно 40 нови тима на матични лекари склучија договор со ФЗОМ по зголемувањето на капитацијата од 50 на 55 денари, рече денеска директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почувствуван бенефитот од зголемената капитација за матичните лекари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: