Дебатата за ГМО: Увид во легислативата-Македонија и светот


6 копии

Секој производ кој не содржи повеќе од 0,9% ГМО, е здрав производ за повеќето ЕУ земји. Биотехнологијата се користи за да се додадат хранливи својства на производите, да се намалат алергиите предизвикани од храна, како и за одржливост на самото производство. Присуството на ГМО во мали количини дури е неопходно, децидни се експертите. Темата за генетски модифицирани организми (ГМО) е во фокусот на научната јавност со повеќедецениски молекуларни истражувања кои во раните 90ти години на 20 век добија на јавност преку објавувањето на првите резултати во биотехнологијата со ГМО новелираните домати во 1994 година. Оттогаш до денес, се покренаа дебати поттикнати од политичарите, како и потрошувачите за предностите и недостатоците од ГМО храната, односно за ризиците од нејзиното производство и консумација, а кај националните влади и меѓународните институции се отворија предизвиците за градење ставови и регулатива за оваа материја. Без претензии да одбира страна во профилациите за и против ГМО, но со јасна намера да ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии
4 копии

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) утре на е-влада ќе прикачи Предлог-правилник за контрола на спроведувањето на забраната за производство, увоз и ...
| | веќе видена | слични

Откако во земјава беа утврдени производи со ГМО, а според македонските закони присуството е комплетно забрането, сега Агенцијата за храна и ветеринарство, ќе ...
| | веќе видена | слични

Еден од најбазичните биолошки принципи, е како човештвото да опстанеме како вид. Токму тоа довело до еволуирање, промени и адаптации. Човекот еволуирал низ вековите, како и храната и се околу него. Секоја промена првично била дочекана со негативни коментари, за да потоа се согледаат подолгорочните консеквенции. За жал, луѓето најчесто ограничени од сопствените сфаќања и сопствениот животен век, не успеваат да ја видат пошироката слика за тоа од каде сме почнале и каде сме сега. Сепак, факт кој ни најмалку не е за занемарување е што токму таа наш ограниченост може да ни нанесе ужасна штета, посебно во комбинација со пропагандите кои благодарение на интернетот и социјалните медиуми толку лесно се шират, и за жал уште полесно се примаат како вистини. Постојано читаме и слушаме разни “експерти” за здрав живот, за среќен живот, за тоа како човекот треба да ги отфрли современите навики, да се собуе бос и да се врати во природата, како вакцините се штетни а месото отровно... Додека истовремено се’ помалку ги ...
| | веќе видена | слични

Посетени се дел од земјоделците посочени на списокот каде завршил ГМО оризот а ќе се посетат и преостанатите за да се земат мостри од оризот кој ќе се затекне во вреќи по амбарите но и од површините кои тие земјдоелци ги работат  за да се утврди дали има ГМО. Она што е првично затекнато се 500 килограми семе од ориз во кое е констатирано присуство на генетски модификации, кои количини се мали и минорни во однос на целокупното производство во Кочани. Но и кај овие количини само е констатирано дека има ГМО без да се прави анализа во колкав процент е тоа застапено.. Според европските правила до 0,9 % ако има во едно производство ГМО тоа се третира како да не е ГМО. Во Македонија според последните измени до 2013 не е дозволен никаков процент на ГМО. Во владина процедура се измени и регуларања со правилник кој ќе се усогласи со европските регулативи за да нема вакви проблеми. И кај нас се планира наскоро да се дозволи како во Европа праг од 0,9% на ГМО што ќе значи дека на илјада зрна ориз ќе може да се прогледа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јавева додека е ...
сите 786 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебатата за ГМО: Увид во легислативата-Македонија и светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: