Претседателот Иванов во Кавадарци на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2018“

4 копии

Претседателот, Ѓорге Иванов денеска заедно со сопругата, Маја Иванова го посети Кавадарци по повод одржувањето на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2018“, а во рамки на посетата, претседателот Иванов оствари средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, информираат од кабинетот на Шефот на државата. Иванов, на средбата со Јанчев ја истакнал важноста што производството на квалитетно трпезно и винско грозје ја има за целиот тиквешки регион. Јанчев, пак заблагодарувајќи за присуството на Иванов го информирал дека во Кавадарци се регистрирани над 6.500 индивидувални земјоделци што поседуваат различни површини на лозов насад. На „Тиквешкиот гроздобер 2018“ учествуваат домашни претставници како и гости од регионот, а на манифестацијата присуствуваат и граѓани од цела држава, како и претставници од Владата и дипломатскиот кор во Република Македонија. Целта на манифестацијата е традиционално одбележување на почетокот на бербата на грозје, преку симболично откинување на првиот грозд. По повод почетокот и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Над 20 тони вино биле испиени за време на манифестацијата „Тиквешки гроздобер” што се одржа во Кавадарци, соопшти попладнево градоначалникот Митко Јанчев. За три дена подготовките траеле повеќе од шест месеци. - „Тиквешки гроздобер 2018” беше најпосетен досега. Повеќе од 60.000 луѓе пробаа вино во градот на виновата лоза. Изненадувачки и многу позитивно е што за време на манифестацијата не е пријавено никакво нарушување на јавниот ред и мир, нагласи Јанчев. Над 50 фирми дале поддршка на настанот. Градоначалникот им заблагодари на сите што на каков било начин придонеле за организацијата.
| | веќе видена | слични

Од весели гроздоберчиња, дечиња – зрели гроздови црвени и бели, зелени ластарчиња, пеперутки во боите на виножитото, буренца со вино и ракија, прекрасни сонца, булки, сите смајли-фаци, убавата Клеопатра со своите поданици, па до веселата македонска свадба и главните ликови на мјузиклот „Мама миа“, беа дел од традиционалниот карневал што се одржа викендов на Тиквешкиот гроздобер во Кавадарци. За сите успешни групни маски се потрудија учениците од сите основни и средни училишта заедно со своите наставници и професори. Освен карневалското дефиле, секоја група имаше свои минути на градскиот плоштад пред многубројните гости и претставници на карневалските градови од Европа, бидејќи Кавадарци го има статусот на европски карневалски град. Карневалската поворка, освен со претставниците од училиштата, беше збогатена со групните маски на балетското студио „Венус“ и на спортскиот танцов клуб „Линеја“, кои ги видовме и во прекрасната танцова точка, инспирирана од шпанската корида. Ми. M.
| | веќе видена | слични

Во рамки на посетата, претседателот Иванов оствари средба со градоначалникот на Кавадарци, г. Митко Јанчев. Претседателот Иванов ја истакна важноста што производството на квалитетно трпезно и винско грозје ја има за целиот тиквешки регион. Градоначалникот Јанчев, заблагодарувајќи за присуството на претседателот Иванов, информираше дека во Кавадарци се регистрирани над 6.500 индивидувални земјоделци што поседуваат различни површини на лозов насад. Целта на манифестацијата е традиционално одбележување на почетокот на бербата на грозје, преку симболично откинување на првиот грозд. По повод почетокот и славењето на гроздоберот по улиците на Кавадарци беше одржано и големо карневалско дефиле. На „Тиквешкиот гроздобер 2018″ учествуваа домашни претставници како и гости од регионот, а на манифестацијата присуствуваа граѓани од цела држава, како и претставници од Владата и дипломатскиот кор во Република Македонија. Тиквешкиот гроздобер традиционално се организира од 1964 година и претставува можност Кавадарчани ...
| | веќе видена | слични

Тродневното празнување на гроздоберот годинава го одбележаа бројни настани, гостување на познати музички имања, многу атракции и рекордна посетеност досега. Сето ова немаше да биде изводливо доколку годинава не видовме одлична организација на манифестацијата која беше пропратена со неколку спортски манифестации, возобновување на меморијалниот кошаркарски турнир „Сестри Китеви“, масовното присуство на моторџиите и велосипедистите од Македонија заедно со нивните домаќини од Кавадарци и најбогатата петта по ред изложба на стари автомобили кој понуди рекорден број ретки примероци на автомобили кои вредеше да се видат како и да се чујат приказните за нив од нивните сопствените од цела Македонија. Не помалку забележана беше и трката на келнери и натпреварот во коктели направени со вино. Во културните настани на првиот ден од гроздоберот беше промовирана книгата на вински мудрости „Буке“ на Душко Стефанова додек во Музеј галерија на Кавдарци беше отворена изложба на дела од депото на музејот и беше промовирана ...
| | веќе видена | слични

-Еве, ја продолжуваме традицијата што сме ја наследиле од предците. Ние годинава бевме тука на закројување на лозјата, а сега да видиме каков е бериќетот од тоа што сме го направиле на почетокот на годината, кога сега доаѓа гроздоберот да видиме каков е квалитетот на грозјето, за да можеме да имаме и квалитетно вино. Да продолжиме виното да биде покрај нас во убави моменти на трпеза, за да се потсетуваме на улогата на виното низ историјата и особено на овој крај каде што ние кои потекнуваме од овој дел, знаеме колку е важно за сите наши граѓани да имаат богат род, бериќет, за да може да си го уредуваат животот, поубав и подостоинствен – порача претседателот Ѓорѓе Иванов денес во Кавадарци, пренесе Фокус . Тој е дел од гостите на градоначалникот Митко Јанчев, по повод традиционалната манифестација ,,Тиквешки гроздобер 2018”. Покрај Иванов, кој во градот дојде со сопругата Маја, во Кавадарци се присутни и евроамбасадорот Жбогар, амбасадорите од Франција, Холандија, министерот Никола Димитров, и голем број на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Многубројни учесници од земјава и странство беа дел од Винскиот карневал во Кавадарци, кој се реализираше во рамките на традиционалната манифестација „Тиквешки гроздобер”.Низ централното градско подрачје продефилираа триесетина карневалски групи. Се славеше грозјето и производите од грозје.Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев и претседателот Ѓорѓе Иванов заедно со винските крал и кралица симболично го објавија чинот на берба на грозје, а млади девојки со нозе газеа грозје во голема бочва, за подоцна од него да се прави вино и ракија, како што тоа се правело во минатото.Пред многубројните присутни беше претставен чинот на раѓањето на грозјето, домашното вино и тиквешката жта, џоломарите со страшните маски го избркаа злото од лозаровинарството, а кај многумина од учесниците преовладуваа зелената и жолтата боја, како симболика за зеленото море од лозја и плодното тиквешко сонце во најлозарскиот дел на Македонија.Јанчев и Иванов посакаа бериќетни денови во лозаровинарството.
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов во Кавадарци на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2018“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: