Ципрас: Имаат државен ентитет што 70 години се вика Македонија, а немаат никаква врска со Александар Велики


Премиерот на Грција, Алексис Ципрас вели дека во преговорите не одат да дадат нешто, туку да земат назад нешто што е дадено пред 70 години. Ципрас тврди дека ...
| | веќе видена | слични

Помалиот партнер во владеачката коалиција во Грција, партијата Независни Грци, не отстапува од својот цврст став дека нема да прифати зборот „Македонија“ да ...
| | веќе видена | слични

Коалицискиoт партнер во владата на Алексис Циплас, партијата „Независни Грци“, не отстапува од својата позиција против сложено име и вклучување на терминот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име и вклучен термин Македонија во името на ...
| | веќе видена | слични

Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик министерот за ...
| | веќе видена | слични

Српскиот историчар Александар Раковиќ не верува во најавите за скорешно затворање на речиси тридеценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција, сметајќи ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Решението што ќе се постигне треба да биде добро решение, бидејќи, во спротивно, ние како влада одново ќе преговараме, вели одговорниот за надворешна политика ...
| | веќе видена | слични

- Ако владата не постигне добро решение, бидејќи ние не веруваме во решение само за да биде решение, туку веруваме само во решение со добро решение, ако нема ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Доколку имам политичка одговорност, спорот со името ќе се реши кога ќе оценам дека тоа решение ќе им служи на националните интереси, вели претседателот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напредокот во преговорите со Грција ќе биде главна тема на утрешниот Совет на министрите за надворешни работи во Брисел. На редовниот министерски состанок на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Имаат државен ентитет што 70 години се вика Македонија, а немаат никаква врска со Александар Велики

Од:
До кого (е-маил):
Порака: