Со чочек опозицијата му упати порака на владејачкото мнозинство да запрат со забавата и да започнат со работа


Со чочек и музика започна последната седница од месецов резервирана за пратенички прашања. Во духот на последните прослави кои се организираа за пуштање во употреба на автопатот Демир Капија-Смоквица, опозицијата им упати порака на владејачкото мнозинство да запрат со забавата и да започнат со работа. Првата седница на која опозицијата упати прашања до Владата започна тензично со меѓусебни дофрлања меѓу спикерот Џафери и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски . Уште на стартот на седницата опозицијата го прозва премиерот Заев да одговори дали чувствува морална одговорност за изживувањето со чувствата на семејствата на жртвите од велигденскиот масакр кај Смилковци. Заев и натаму тврди дека обвинетиот во случајот „Монструм“, Фејзи Азири и функционерот на ДУИ Бејта разговарале за субвенции, а не како што првично им ветувал на родителите дека поседува докази кои ќе ја покажат вистината за убиството. Министрите до крајот на денот треба да одговорат на 36 прашања, спремени од опозицијата и парламентарното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците од Социјалистичката партија на Љубисав Ѕинго денеска го потпомогнаа владејачкото мнозинство да обезбеди кворум на пленарната седница. Пратениците ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи има посуштинска работа отколку да води сметка и да контролира кој бил на посета кај некој пратеник во Собранието, вели ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на вчерашната собраниска седница го стави Собранието на РМ на тест. Иако надвор од дневниот ред, тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кој евидентира и кој треба да знае кој влегува во Собранието и кај кој од пратениците оди на средба? Дали евидентниот лист за влезот и излезот во Собранието ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии
4 копии
3 копии

Пратениците на Социјалистичката партија Владанка Авировиќ и Љупчо Димовски на денешната собраниска седница не им се придружија на колегите од ВМРО-ДПМНЕ, кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мирни и фер избори со порака за расвестување и за власта и за опозицијата. Ова како заклучок се наметнува по вчерашниот прв круг за избор на шеф на државата. ...
сите 27 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со чочек опозицијата му упати порака на владејачкото мнозинство да запрат со забавата и да започнат со работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: