Македонија - Груевски го доби мандатот од Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. Ниту претседателот ниту премиерот не сакаа да зборуваат пред новинарите на чинот на доделувањето на мандатот. Во наредните 20 дена Груевски треба да го достави до парламентот составот и програмата за работа на владата, а потоа, најдоцна за 15 дена, Собранието да одржи седница за избор на владата. Целата процедура мора да заврши најдоцна до 2 август, но иако нема никаква официјална информација, партиски извори информираат дека владата ќе биде формирана многу побрзо. Никола Груевски е шести премиер од независноста на Македонија, а по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 5 јуни. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, уште минатата недела се договорија за поделба на пленот, а деновиве се чека и официјално да бидат соопштени имињата на идните министри. Според досегашниот вицепремиер за спроведување на ...
| | веќе видена | слични

ДУИ НАЈАВУВА ДВА ДОГОВОРА МЕЃУ ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ Покрај јавниот владин договор, Груевски и Ахмети ќе потпишат и политички договор во кој ќе биде нотирано дека ќе се најде решение за сите отворени прашања кои ги оптоваруваат релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Од преговорите меѓу коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за новата влада ќе произлезат два договора. Првиот ќе биде јавен и ќе се однесува на заедничката владина програма. Вториот, кој ќе биде политички и ќе произлезе од разговорите меѓу Никола Груевски и Али Ахмети, најверојатно нема да ~ биде соопштен на јавноста и ќе остане без писмени гаранции од лидерите, дознаваме од извори во ДУИ. Според партијата на Ахмети ќе бидат инкорпорирани програмите на двете партии, „Манифестот“ на ВМРО-ДПМНЕ и изборната програма на ДУИ. Во ДУИ тврдат дека преговарачките тимови се усогласиле нивните економски и инфраструктурните проекти да бидат дел од владината програма. Лидерите разговарале и за црквата на Кале Во политичкиот договор ќе биде нотирано дека ќе се затворат ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за новата влада се финализираат и овој викенд ќе се знаат конечните персонални решенија за сите директорски позиции за кои се одвиваат последните коалициски разговори. Ова е сe што откриваат извори од двете партии, откако во последната недела максимално се затворија за јавноста. ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ја потврдуваат само распределбата на министерските фотелји, за која велат дека се задоволни и е коректна. Откако сe уште актуелниот вицепремиер и дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, изјави дека има потпишано заедничка владина платформа со ВМРО–ДПМНЕ, а владини извори рекоа дека засега такво нешто нема, остана дилемата дали овој коалициски “пазар“ ќе биде срочен во писмена форма, како што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вети на својот електорат на почетокот. Официјална потврда за некое кадровско решение сe уште нема, а сите информации за евентуалните нови имиња се во рангот на шпекулации. Договорот меѓу двете партии е да се молчи, па премеирот Груевски и при преземањето на мандатот од шефот на ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за состав на идната влада се при крај, информираат партиски извори, но ќе се чека да се постигне комплетен договор, вклучувајќи ја и поделбата на колачот во третиот ешалон за да се објави владиниот состав. Според очекувањата, тоа би се случило кон средината на следниот месец. Според информации на „Време“, тоа што преостанува е ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се договорат за директорските функции, како и да ги испеглаат ставовите во однос на заедничката владина платформа, која, според барањето на ДУИ, треба да се заокружи со потпис на двајцата лидери, Никола Груевски и Али Ахмети. Како што дознаваме, Груевски и Ахмети вчера требаше да се сретнат и да се договорат која партија кои директорски позиции ќе ги земе и кои кадри ќе ги постави. Од ДУИ веќе најавија дека ќе добијат директорски функции, кои до сега никогаш не им припаднале на албанските партии. Според партиски функционери, Ахмети типувал на директорските позиции во Фондот за здравство, Македонски шуми и во Агенција за патишта и во царината. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата на Руфи Османи - Национална демократска преродба (НДП), се воздржува од коментари за преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на нова влада, но некои албански аналитичари велат дека во таквиот став можеби би требало да се гледа некаква надеж на релативно новата партија за станување дел од власта пишува Плус инфо. Како што е познато, „интегративците“ ќе ги контролираат вицепремиерските места за Рамковен договор и за европски прашања, како и министерствата за одбрана, правда, економија, животна средина и локална самоуправа, а инсистираат нивната изборна програма да стане владина програма, со потписи на лидерите Никола Груевски и Али Ахмети. Портпаролот на НДП, Армир Рамадани, за некои албански медиуми денеска рече дека „партијата ќе ги искаже нивните ставови откако ќе се формализира владата“. Ова значи дека „преродбениците“ можеби и им се додворуваат на двете победнички партии во македонскиот и албанскиот блок, со цел да влезат во идната влада, претпоставуваат дел од албанските аналитичари. ...
| | веќе видена | слични

ФИНАЛЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат намера да се мешаат во кадровската понуда на Ахмети за новиот владин тим. Додаваат дека за нив е неприфатлив само еден предлог на интегративците ДУИ ретерира од првичното барање договорот за заедничка владина платформа да биде потпишан од лидерите Никола Груевски и Али Ахмети, дознаваме од извори во партијата, иако официјално се тврди дека ќе инсистираат на пишан документ. Но, од друга страна интегративците се децидни дека со ВМРО-ДПМНЕ постигнале начелен договор за затворање на политичките барања и тврдат дека хашките случаи и статусот на ветераните од ОНА ќе бидат решени веднаш по изборот на новата влада, односно во првите сто дена од владеењето. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера не можевме да добиеме став. Партијата на Груевски, завчера соопшти дека се во тек разговорите за сите отворени прашања. Оттаму дури не можеа да прецизираат дали ќе има договор за заедничка владина програма со политичките барања на ДУИ, ниту дали тој ќе биде потпишан од двајцата ...
| | веќе видена | слични

Груевски го доби третиот мандат да состави влада, на церемонија што за првпат помина без изјава од мандатарот Програмата за работа на владата уште се усогласува. Ова го велат од ВМРО-ДПМНЕ наспроти генералниот секретар на ДУИ Абдилаќим Адеми, кој изјави дека платформата е готова, дека ги опфаќа сите отворени прашања и дека за договореното ќе има пишани гаранции од лидерите Груевски и Ахмети. Во ВМРО-ДПМНЕ велат и дека засега нема информација дали коалициските партнери ќе стават потписи на владината програма. Според извори од оваа партија, се усогласуваат деталите за составот на владата. Ресорите се распределени, но сé уште се утврдуваат имињата на министрите што би ги воделе. Од партијата брифираат дека во некои министерства ќе има освежувања, односно актуелните министри ќе бидат заменети. Во други ресори ќе има ротации на министрите. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сега се во фаза на поделба и на третиот ешалон, односно за тоа кои управи, фондови и агенции ќе ги раководи ВМРО-ДПМНЕ, а кои ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Не е сигурно дали ќе има заедничка владина платформа Сe уште нема потпишан договор за идната коалиција меѓу ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ и не се знае дали постигнатиот компромис за распределба на функциите во извршната власт воопшто ќе биде ставен на хартија. Ова се информациите кои ги пласираа владини извори вчера, откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, во претседателската вила на Водно му го додели на премиерот Никола Груевски, новиот, трет по ред, мандат за составување на владата. Прашањето за писмената платформа меѓу двата коалициски партнери вчера доби на актуелност, откако вицепремиерот за Рамковен договор, кој е дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, даде различни изјави за медиумите на албански и на македонски јазик – прво дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а потоа дека се надева оти со ВМРО-ДПМНЕ ќе се усогласат за заедничка владина програма и дека истата ќе ја потпишат. Извори од Владата вчера само кусо искоментираа дека засега нема ништо такво, додавајќи дека, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 683 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 275 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 110 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Груевски го доби мандатот од Иванов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: