МВР: Максимална толерантност кон странските возачи

Република Македонија се наоѓа на крстосница од европските коридори 8 и 10 кои се исклучително фреквентни во летниот период, кога голем број туристи и иселеници ги користат одморите за да посетат некоја дестинација или за да се вратат во родната земја. Тоа значи дека стотици илјади странски државјани во текот на овој и следниот месец ги минуваат границите и ги користат македонските патишта. Владата на Р. Македонија подолг период наназад прави напори за подобрување на впечатокот кој странските државјани го добиваат за земјава. Оттаму, исклучително е важно секоја институција и поединец да придонесат во оваа насока во рамки на своите ингеренции и овластувањата, соопштуваат од МВР. Министерството за внатрешни работи започна со делење на информативни материјали, испечатени на осум јазици, на сите гранични премини при влез во земјава, со кои на странските државјани им се даваат корисни информации и истите се запознаваат со законската регулатива. Во рамки на овие активности, неопходно е вклучување и на сообраќајната ...
| | веќе видена | слични

Во МВР велат дека не станува збор дека на странските возачи им се попушта во случај на сторени сообраќајни прекршоци. Препораките до полицајците се да бидат толерантни кон странците за малите казни за кои се предвидени негативни поени, за управување автомобили беа вклучени светла или ако возачот не го ставил заштитниот ремен Министерството за внатрешни работи двапати за една недела со отворена телеграма од сообраќајната полиција побара поголема толерантност кон странските возачи. Полицајците, посебно оние на автопатот, треба да бидат максимално толерантни кон странците, контролите да ги сведат на минимум, односно само доколку за тоа постои сериозна причина и притоа, запирањето и задржувањето да траат што е можно покусо. Се препорачува и поголема толерантност во однос на помалите сообраќајни прекршоци, како возење без вклучени светла и без појас. Во такви случаи полицајците да се придржуваат до етичкиот кодекс, а како мерка да користат предупредување и укажување до странските возачи. Притоа треба љубезно да ...
| | веќе видена | слични

За да се подобри впечатокот кој странските возачи го добиваат за Македонија кога транзитираат на патиштата низ земјава, Министерството за внатрешни работи упати апел до сообраќајната полиција да биде максимално толерантна во однос на оние возачи чиј број е особено голем во текот на летниот период. “Контролите на возилата кои транзитираат да ги сведат на минимум, односно само доколку за тоа постои сериозна причина. Притоа, пожелно е запирањето и задржувањето да траат што е можно покусо. Исто така се препорачува поголема толерантност во однос на помалите сообраќајни прекршоци. Кога ќе биде регистриран ваков прекршок, полициските службеници како мерка треба да го користат предупредувањето и укажувањето до странските возачи. “Задолжително при преземањето на сите мерки е придржувањето до етичкиот кодекс, законите и љубезното однесување при извршувањето на службените задачи“, се вели во соопштението на МВР. Според Министерството, стотици илјади странски државјани во текот на овој и следниот месец ќе ги минат ...
| | веќе видена | слични

Полицијата ќе биде потолерантна кон странските возачи во претстпојниот период кога поради летните одмори е зголемен бројот на странски возила кои ги користат македонските патишта. -На полициските службеници кои ги извршуваат задачите во овие организациони единици, се препорачува да бидат максимално толерантни кон странските возачи. Контролите на возилата кои транзитираат да ги сведат на минимум, односно само доколку за тоа постои сериозна причина. При тоа, пожелно е запирањето и задржувањето да траат што е можно покусо. Исто така се препорачува поголема толерантност во однос на помалите сообраќајни прекршоци. Кога ќе биде регистриран ваков прекршок, полициските службеници како мерка треба да го користат предупредувањето и укажувањето до странските возачи. Задолжително при преземањето на сите мерки е придржувањето до етичкиот кодекс, законите и љубезното однесување при извршувањето на службените задачи, се дел од препораките што МВР ги упати до своите вработени. Од МВР објаснуваат дека е важно секоја ...
| | веќе видена | слични

Полицајците да бидат максимално толерантни кон странските возачи, препорачува Министерството за внатрешни работи, со оглед на тоа што стотици илјади странци во летниот период ги минуваат границите и возат по македонските патишта, голем број туристи и иселеници ги користат одморите за да посетат некоја дестинација или за да се вратат во родната земја. „Контролите на возилата кои транзитираат да ги сведат на минимум, односно само доколку за тоа постои сериозна причина. При тоа, пожелно е запирањето и задржувањето да траат што е можно покусо. Исто така се препорачува поголема толерантност во однос на помалите сообраќајни прекршоци. Кога ќе биде регистриран ваков прекршок, полициските службеници како мерка треба да го користат предупредувањето и укажувањето до странските возачи. Задолжително при преземањето на сите мерки е придржувањето до етичкиот кодекс, законите и љубезното однесување при извршувањето на службените задачи“ препорачува МВР. Ова е дел од напорите кои ги прават институциите за да се подобри ...
| | веќе видена | слични

На полициските службеници од сообраќајната и автопатската полиција кои имаат директен контакт со странските државјани им се препорачува да бидат максимално толерантни кон странските возачи. Им се препорачува контролите на возилата кои транзитираат да ги сведат на минимум, односно само доколку за тоа постои сериозна причина, пожелно е запирањето и задржувањето да траат што е можно покусо, потоа поголема толерантност во однос на помалите сообраќајни прекршоци. Кога ќе биде регистриран ваков прекршок, полициските службеници како мерка треба да го користат предупредувањето и укажувањето до странските возачи. Задолжително при преземањето на сите мерки е придржувањето до етичкиот кодекс, законите и љубезното однесување при извршувањето на службените задачи. Сите овие препораки се во рамки на владините напори подолг период, за подобрување на впечатокот кој странските државјани го добиваат за земјава. Оттаму, стои во денешното соопштение од МВР, е исклучително важно секоја институција и поединец да придонесат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 189 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР: Максимална толерантност кон странските возачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: