Криволовци во притвор-отстрелале елен и дива свиња

На 28.11.2013 година во 17,00 часот, УПС од ПС Кочани и Инспектор за ловство спровеле оперативна акција, при што на м.в. „Белска раскрсница“ извршиле контрола на ПМВ „Лада Нива“, управувано од В.Ч.(48). Во возилото било пронајдено 45 кг. месо од елен, спакувано во вреќи со вкупна тежина од 45 кг. Исто така била извршена контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на м.в. „Пасаџиково“, при што е пронајдена кожа од дива свиња и 32 кг. месо од дива свиња. По обавен разговор со В.М.(58), истиот кажал дека во 13,00 часот извршил отстрел на дивата свиња и заедно со В.Ч. ја одрале и ставиле во комората. Истите се приведени, по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата и инспекторите за лов, во возило „лада нива“, сопственост на „Македонски шуми“ и во просториите на шумската куќичка на Осогово, затекнале 80 килограми месо од елен и од дива свиња, откако претходно добиле сознанија за извршен нелегален лов Во возило на „Македонски шуми“ пронајдено месо од елен и од дива свиња Четириесет и пет килограми месо од елен спакуван во најлонски вреќи завчера доцна попладне кај местото Белска Раскрсница пронашла полицијата заедно со инспекторите за лов, по претходна детална проверка во возилото „лада нива“, сопственост на „Македонски шуми“, управувано од 48-годишниот В.Ч. од Кочани. По проверката и приведувањето на возачот, надлежните се упатиле до шумската куќичка во местото Пасаџиково. Во куќата го затекнале ловочуварот, 58-годишниот В.М., исто така од Кочани. При проверка, надлежните откриле 35 килограми месо од дива свиња, спакувано во најлонски вреќи. Ловочуварот и возачот на џипот се приведени, а месото запленето. Полицијата и инспекторите не потврдуваат дали ...
| | веќе видена | слични

29.11.2013 Полицијата и инспектор за ловство запленија 77 килограми дивеч уловен во криволов. Во четвртокот околу 17 часот, тие при акција кај местото Белска крстосница запреле „лада нива“ управувана од 48-годишниот В.Ч. При претресот во автомобилот нашле вкупно 45 килограми месо од елен, спакувано во вреќи. Исто така била извршена контрола и преглед во ловна куќичка лоцирана во месноста Пашаџиково, при што се пронајдени 32 килограми месо и кожа од дива свиња.
| | веќе видена | слични

Вкупно 77 килограми од дивеч уловен во криволов фатиле полицијата и инспектор за ловство вчера кај Кочани. Околу 17 часот, полицаец и инспектор при акција кај местото Белска раскрсница сопреле „лада нива“ управувана од 48-годишниот В.Ч. и при претресот во автомобилот нашле вкупно 45 килограми месо од елен, спакувано во вреќи. Потоа при преглед на ловна куќичка во месноста Пасаџиково нашле и 32 килограми месо од дива свиња и кожа од дива свиња. Свињата ја убил 58-годишниот В.М. кој потоа заедно со ловецот фатен со месо со елен ја одрале и ја расекле. И двајцата се приведени, а полицијата најавува соодветен поднесок против нив по целосно документирање на случајот.
| | веќе видена | слични

Полицијата заедно со ловен инспектор фатила ловокрадец во Кочанско, кој во својата „лада нива“ натоварил убиен елен. Ова се случило вчера попладне и кај месноста Белска Раскрсница извршиле контрола на „лада нива“, управувано од В.Ч.(48). Во возилото било пронајдено 45 килограми месо од елен, спакувано во вреќи. Исто така, била извршена контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на место викано „Пасаџиково“, при што е пронајдена кожа од дива свиња и 32 килограми месо од дива свиња. По обавен разговор со В.М. (58), тој кажал дека во 13 часот извршил отстрел на дивата свиња и заедно со В.Ч. ја одрале и ставиле во комората. Истите се приведени, по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
| | веќе видена | слични

Вчера полициски службеници од Полициската станица Кочани и Инспектор за ловство спровеле оперативна акција. На месноста „Белска раскрсница“ извршиле контрола на патничко возило „Лада Нива“, управувано од В.Ч.(48). Во возилото било пронајдено 45 кг. месо од елен, спакувано во вреќи со вкупна тежина од 45 кг. Исто така била извршена контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на месноста „Пасаџиково“, при што е пронајдена кожа од дива свиња и 32 кг. месо од дива свиња. По обавен разговор со В.М.(58), тој кажал дека во 13,00 часот извршил отстрел дива свиња и заедно со В.Ч., ја одрале и ставиле во комората. Лицата се приведени, по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 17,00 часот, униформиран полициски службеници од Полициска станица Кочани и Инспектор за ловство спровеле оперативна акција, при што на м.в. „Белска раскрсница“ извршиле контрола на возило „Лада Нива“, управувано од четириесет и осум годишниот В.Ч.. Во возилото било пронајдено 45 кг. месо од елен, спакувано во вреќи. Исто така била извршена контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на м.в. „Пасаџиково“, при што е пронајдена кожа од дива свиња и 32 кг. месо од дива свиња. По обавен разговор со педесет и осум годишниот В.М., истиот кажал дека во 13,00 часот извршил отстрел на дивата свиња и заедно со В.Ч. ја одрале и ставиле во комората. Истите се приведени, по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
| | веќе видена | слични

Полицијата привела двајца ловџии заради проверка дали вршеле исправен лов, информираат од Министерството за внатрешни работи. Вчера ПС Кочани и инспектор за ловство спровеле оперативна акција, при што на местото Белска Раскрсница извршиле контрола на возило „лада нива“, управувано од В.Ч.(48). Во возилото биле пронајдени 45 кг месо од елен, спакувано во вреќи со вкупна тежина од 45 кг. Исто така, биле извршени контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на местото Пасаџиково, при што се пронајдени кожа од дива свиња и 32 кг месо од дива свиња. По извршениот разговор со В.М.(58), тој кажал дека извршил отстрел на дивата свиња и заедно со В.Ч. ја одрал и ја ставил во комората. Двајцата се приведени, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Криволовци во притвор-отстрелале елен и дива свиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: