Вагони со бодликава жица поставени на унгарско-српската граница! (Фото)

Унгарската војска и полиција почнаа да поставуваат вагони со бодликава жица на унгарско-српската граница. Ова е „втора фаза“ во заtворањето на границата бидејки денеска унгарската полиција го затвори железничкиот премин, кој бегалците најчесто го користеа за премин во земјата. На железничкиот премин е поставена бодликава жива. Ројтерс јавува дека на пругата има голeм број на полицајци со коњи, а просторот го надлетуваат хеликоптери.
| | веќе видена | слични

В о Унгарија од полноќ стапи во сила законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казна од три до пет години за илегално минување на границата. Со новата легислатива се предвидува по должината на границата со Србија да бидат воспоставени транзитни зони. Унгарија го затвори и воздушниот простор во длабочина од 20 километри од својата граница кон Србија, соопшти унгарското Министерство за транспорт. Ваквата мерка е воведена со цел да се овозможи безбедно користење на овој дел од унгарскиот воздушен простор при справувањето со бегалската криза. Извор: Радио слободна Европа
| | веќе видена | слични

Ваквата мерка е воведена со цел да се овоможи безбедно користење на овој дел од унгарскиот воздушен простор од страна на полицијата, војската и службите за брза помош при справувањето со бегалската криза, се наведува во соопштението. Според министерството, затворањето на воздушниот простор, што ќе биде во сила до следната наредба, нема да влијае врз меѓународниот воздушен сообраќај. Унгарија претходно ја затвори границата кон Србија со цел да спречи влез на имигранти на нејзина територија, по што започна да пропушта бегалци во помали групи преку официјалниот премин на унгарско-српската граница Хоргош 2.
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарија го затвори и воздушниот простор во длабочина од 20 километри од својата граница кон Србија, до височина од 1.350 метри, соопшти унгарското Министерство за транспорт Унгарија го затвори и воздушниот простор во длабочина од 20 километри од својата граница кон Србија, до височина од 1.350 метри, соопшти унгарското Министерство за транспорт. Ваквата мерка е воведена со цел да се овоможи безбедно користење на овој дел од унгарскиот воздушен простор од страна на полицијата, војската и службите за брза помош при справувањето со бегалската криза, се наведува во соопштението. Според Министерството, затворањето на воздушниот простор, што ќе биде во сила до следната наредба, нема да влијае врз меѓународниот воздушен сообраќај. Унгарија ја затвори и границата кон Србија со цел да спречи влез на имигранти на нејзина територија, по што доцна попладнево започна да пропушта бегалци во помали групи преку официјалниот премин на унгарско-српската граница Хоргош 2.
| | веќе видена | слични

Унгарската полиција позиционира вагон со бодликава жица на границата со Србија крај Руоске, за да се затвори пробив во оградата, пренесе агенција Асошиетед прес. Со падот на темнината полицајците поставија вагон по шините кои во последниве недели беа најпопуларната рута за мигрантите кои влегуваат во Унгарија пеш. Товарен вагон го пополни отворот во четириметровиот ѕид. Властите сакаат овој дел од границата да биде блокирана со товарен вагон, за да може пругата лесно да се отвора за ретките поминувања на возови и потоа да се затвора. Во последните неколку недели Унгарија го поништи движењето по линијата поради континуираното присуство на стотици мигранти и користење на шините за да се движат во правец кон север. Мигрантите се уште можат да влезат во земјата во најблиската контролен пункт. Се чини дека властите се одлучиле оваа ноќ да помогнат на колку што е можно поголем број од нив да стигнат до Австрија, наместо да ги задржат во унгарски центри за регистрација, забележуваат агенциите. Но во секој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 129 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 146 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 191 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 329 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вагони со бодликава жица поставени на унгарско-српската граница! (Фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: