Средба Мицкоски-Пленковиќ: Македонија и Хрватска се значајни партнери, ВМРО-ДПМНЕ лобира за стратешките интереси


2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со премиерот на Република Хрватска и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, можностите за меѓупартиска соработка, како и јакнење на регионалната поврзаност и искористување на политичките капацитети кои стојат на располагање. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека Република Хрватска е долгогодишен пријател на Република Македонија и тие капацитети на взаемно пријателство треба да се искористат дополнително. Хрватска е членка во Европската Унија и НАТО, цели кон кои се стреми и ВМРО-ДПМНЕ и тука од огромно значење е поддршката од нашите пријатели како Хрватска користејќи го нејзиното искуство и веќе воспоставени врски и канали на комуникации во овие организации кон кој се стрмиме, истакна Мицкоски. Оттука Македонија и Хрватска се значајни партнери, ВМРО-ДПМНЕ лобира за она што е наш стратешки интерес, додаде Мицкоски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека опозициската партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, дека ќе поддржи недостоинствено решение за спорот со името. Доколку дојде до взаемно прифатливо решение, тоа според Мицкоски, треба да биде ставено на референдум. - ВМРО-ДПМНЕ е конструктивна опозиција и ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на масата затоа што ако се вратиме назад во минатото ќе видиме дека секогаш кога сме биле надвор од масата завршувало фатално за интересите на Република Македонија. За жал, некој сака да ја оттурне ВМРО-ДПМНЕ од таа маса, но ние тоа нема да го дозволиме, одговори Мицкоски во емисијата „Отворено“ на ТВ24 запрашан дали опозицијата ќе и даде поддршка на Владата за решавање на спорот со името. Мицкоски рече и дека ВМРО-ДПМНЕ нема да биде ничие алиби за неуспех, ниту пак ќе биде апологет, безусловен, на некое решение кое ќе биде спротивно на интересите на Република Македонија. Повтори оти во партијата нема дилема за стратешките ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ има план, има желба, што поконретна и поконструктивна соработка да имаме со Села, Ахмети и вклучително сите политички партии од албанскиот електорат, изјави лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното интервју во емисијата „Отворено“ на ТВ 24, каде одговараше на прашања на новинари од различни медиуми. -Ако ние имаме програма која би била интерес на граѓаните, а за истата би се сложиле, тогаш јас немам никакви предрасуди за да имам соработка со било кој од нив, рече Мицкоски, одговарајќи на прашањето за евентуална идна соработка со албанските политичари. На прашањето, дали се сретнал со Љубчо Георгиевски и дали има простор за соработка меѓу нив двајца, новоизбраниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ рече дека не се сретнал со екс лидерот на ВМРО ДПМНЕ неколку месеци, но дека “сите оние луѓе кои се добронамерници се добредојдени…во борбата против штетните политики на оваа власт“. Во врска со актуелните прашања, како што се преговорите за решавање на спорот за името и законот за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за весникот Вечер говори на најактуелните теми. Во интервјуто можете да прочитате за неговиот став за преговорите за името, за хаотична позиција и невешта дипломатија на македонската влада во однос на ова најважно прашање, за фијаското во економијата, и слабеењето на животниот стадард, каков е планот на ВМРО-ДПМНЕ за идното делување. – Ги поддржувате евроатланските интеграции на Република Македонија, но во исто време велите дека како партија останувате на браникот на националните интереси. Можно ли е, според Вас, прашањето за името да се реши без референдум? Посветеноста кон Република Македонија значи да направите се за да постигнете повисок стандард, повисоки кретириуми, и да создадете интегрирано општество, како што постојат во Европската Унија и да постигнете меѓудругото стандарди кои се прифатливи за нас, а својствени за другите развиени општества и да обезбедите стабилност преку НАТО алијансата. Но проблемот е тоа што ние како држава немаме ниту ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржува решение кое ќе биде штетно за интересите на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи решение кое поразбира промена на Уставот а со цел промена на уставното име – изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во денешното гостување во емисијата Отворено на 24 вести. Тој додава дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде ничие алиби за неуспех. -ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде изговор за неуспех на некого бидејќи секој оној кој што самиот, како што знаат старите да кажат “си ја закувал чорбата, треба да си ја срка“. Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Република Македонија, рече Мицкоски. Одговарајќи на новинарските прашања Мицкоски вели дека црвена линија на актуелната влада е име со географска одредница, што сега де факто е нивна почетна преговарачка позиција. -Географска одредница, сега е почетна преговарачка позиција на македонската влада,а компромисот во секој ...
| | веќе видена | слични

На прашање каков е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за изгласаниот Закон за употреба на јазиците од страна на владејачкото мнозинство на СДСМ, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ 24 истакна дека во неколку прес конференции го кажал ставот на ВМРО-ДПМНЕ а тоа дека овој Законот е антиуставен и неприменлив. - Ги повикавме владејачките коалициони партнери да формираме работна група која што ќе ја сочинуваат сите парламентарни партии, каде што ќе повикаме експерти, претставници од македонската академија на науките и уметностите, претставник од кабинетот на претседателот на државата, додаде тој. Мицкоски потенцираше дека причината поради која поднеле голем број на амандмани е поради тоа што биле брутално одбивани од страна на Владата на СДСМ да формираат работни групи. Тој уште еднаш побара од владејачкото мнозинство да го повлечат законот и да седнат на маса се со цел да се подобри законот и да се направи применлив за сите. Мицкоски рече дека не само што ВМРО-ДПМНЕ смета дека е законот ...
| | веќе видена | слични

За девет месеци Владата реализираше очајно ниски 42% од планот 3-6-9 за пристап во ЕУ, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто за 24 Вести. -Овде имаме ние документ од Владата, јас го земав со мене, за да го презентирам. На владина седница, 15.02.2018 година е презентиран, пред некој ден. Ова е документ, нацрт-записник во кој што се дава осврт на она што се вели 3-6-9 план. Во овој момент, деветката завршува, вие имате нецели 42 проценти од она што сте се обврзале во овој план 3-6-9 да го реализирате, реализирано. Еве, ова е резултатот, 42 проценти, губат сите луѓе овде, не губат политичарите, рече Мицкоски.
| | веќе видена | слични

Македонија ништо не доби со преименување на аеродромот и автопатот, изјави во вечерашното интервју за 24 Вести лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во повеќе наврати претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потенцира различните ставови и изјави помеѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името. Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека за три точки е постигнат договор, а грчката страна односно Коѕијас вели дека нема никаков договор. Различни информации во јавноста кружат и околу имплементација на можното решение на проблемот односно дали за можното решение ќе има референдум или нема да има. Различни владини претставници имаат различен став по ова прашање, а и самиот Заев во повеќе различни наврати го менува својот став под однос на прашањето на спроведување на референдум. Последниот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното гостување во емисијата Отворено на 24 Вести, потенцираше дека 27 ми ноември е тажен ден за судството во Република Македонија, бидејќи тој ден се случиле многу лични трагедии на луѓето кои биле приведени. -Жаклина Пешевска ја апсеа 30 специјални пред очите на нејзините деца, утрото во нејзиниот дом. Влегоа со калашникови и ја апсеа нашата пратеничка и тоа е многу лошо, рече Мицкоски. Мицкоски додаде дека до сега во ниту една влада немало пример каде што поранешниот министер за внатрешни работи е сликан во затвор, што не е случај сега кога Митко Чавков беше сликан само за да биде понижат. -Не сум имал можност да ги видам доказите, но сум разговарал со семејствата кои што се наоѓаат во притвор, семејствата на пратениците и семејствата на оние кои што ми се блиски, и од она што ми е кажано знам дека нема доказа за тие луѓе што се внатре, кажа Мицкоски. Според Мицкоски апсурдно е обвинението за кои се обвинети лицата од 27 ми април, бидејќи има обвинение ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија и исто така ние не дискутираме за идентитетските одредници, потенцираше партискиот лидер Христијан Мицкоски во своето гостување вечерва на телевизија 24 Вести. – ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде изговор за неуспех на некого бидејќи секој оној кој што самиот, како што знаат старите да кажат „си ја закувал чорбата, треба да си ја срка“. Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Република Македонија – рече Мицкоски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ реагира дека владините претставници постојано ги менуваат своите изјави и даваат различни ставови во врска со овој процес. Тоа, според него, го прави и самиот премиер Зоран Заев. – Прво тој имаше позиција дека ќе имаме референдум, потоа дека ќе имаме одложен референдум, за повторно да ја спомне позицијата дека доколку се дојде до заеднички прифатливо решение истото би било дадено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 138 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Мицкоски-Пленковиќ: Македонија и Хрватска се значајни партнери, ВМРО-ДПМНЕ лобира за стратешките интереси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: