ВМРО-ДПМНЕ се позиционира пред референдумот - кој став ќе го застапува?


Највисокото партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе го официјализира ставот за референдумот. Централниот комитет на партијата треба да донесе одлука, каква порака опозицијата ќе им испрати на граѓаните во пресрет на референумското изјаснување Високи партиски извори за Сител брифираат дека Централниот комитет најверојатно само ќе го потврди ставот кој опозицискиот лидер го изнесе на последниот митинг во Кичево каде им порача на граѓаните на референдумот да се изјаснат по сопствено убедување. Во меѓувреме власта на големо ја тера својата кампања, а пораките кон опозицијата да даде поддршка на референдумот се секојдневна пракса Порака до ВМРО-ДПМНЕ денеска испратија и од иницијативата бојкотирам. Од таму бараат опозицијата да ја донесе како што велат, единствената исправна одлука и да го израдува народот со повик за бојкот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев ги повика граѓаните да се придружат на протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид во недела со почеток во 13 часот. -На 23 Септември 2018 година (Недела) со почеток во 13:00 часот пред хотел Палас (на Кејот на Охридското езеро) Ве поканувам да ни се придружите на Протестниот Марш на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, напиша генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. -На средбата соговорниците говореа за актуелните политички случувања во Македонија, евроатлантските интеграции на држава и претстојниот референдум за договорот со Грција. На средбата се потенцираше и значењето на евроатлантските интеграции за Република Македонија. Мицкоски порача дека членството на Македонија во ЕУ и НАТО е од стратешки и државен интерес, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Како што брифираат од партијата Мицкоски го реафирмирал ставот дека ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати Договорот со Грција, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со содржината на овој договор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го повторил и ставот дека граѓаните на Македонија имаат доволно политичка зрелост и се достоинствени за сами да донесат одлука како ќе постапат на 30-ти септември. Соговорниците се согласија дека билатералните односи помеѓу Република ...
| | веќе видена | слични

На средбата соговорниците говореа за актуелните политички случувања во Македонија, евроатлантските интеграции на државата и претстојниот референдум за договорот со Грција. На средбата се потенцираше и значењето на евроатлантските интеграции за Република Македонија. Мицкоски порача дека членството на Македонија во ЕУ и НАТО е од стратешки и државен интерес. Мицкоски го реафирмираше ставот дека ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати Договорот со Грција, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со содржината на овој договор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го повтори и ставот дека граѓаните на Македонија имаат доволно политичка зрелост и се достоинствени за сами да донесат одлука како ќе постапат на 30-ти септември. Соговорниците се согласија дека билатералните односи помеѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се силно развиените, но беше истакната и потреба од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во ЕУ и НАТО.      Центар за комуникации на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, на која било разговарано за политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Мицкоски, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата истакнал дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес. Потенцирал дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија и затоа истиот е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ биле повторени критиките за владата на СДСМ и Зоран Заев, чие работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Соговорниците, се вели во соопштението, изразиле согласност, дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со министерка за одбрана на Република Италија Елизабета Трент и италијанскиот амбасадор Карло Ромео. На средбата се разговараше за актуелната политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и референдум за договорот со Грција. Мицкоски го потенцираше ставот дека за ВМРО-ДПМНЕ останува неприфатлив договорот со Грција и истиот дополнително државата ја става во незавидна ситуација. На средбата се нагласија силно развиените билатерални односи помеѓу Италијанската Република и Република Македонија како и потребата од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во Европската унија и НАТО. Соговорниците се согласија дека интeграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО е клучен фактор за стабилност во нашиот регион и дека е потребна поддршка во насока на спроведување на реформите кои ќе помогнат во остварување на тие цели.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со министерката за одбрана на Република Италија Елизабета Трента и италијанскиот амбасадор Карло Ромео. На средбата се разговараше за актуелната политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и референдум за договорот со Грција. Мицкоски го потенцираше ставот дека за ВМРО-ДПМНЕ останува неприфатлив договорот со Грција и истиот дополнително државата ја става во незавидна ситуација. На средбата се нагласија силно развиените билатерални односи помеѓу Италијанската Република и Република Македонија како и потребата од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во Европската унија и НАТО. Соговорниците се согласија дека интeграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО е клучен фактор за стабилност во нашиот регион и дека е потребна поддршка во насока на спроведување на реформите кои ќе помогнат во остварување на тие цели.
| | веќе видена | слични

Средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан имаше и лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Како што информираат од партијата, разговарале за политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Мицкоски го повторил ставот дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес, но дека договорот со Грција е штетен и неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повторил критиките за владата на СДСМ и Зоран Заев, велејќи дека нивното работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Хан и Мицкоски се согласиле дека евроатланската интеграција е клучен фактор за стабилност и просперитет во балканскиот регион како и дека е потребна поддршка во насока на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата стана збор за политичката состојба во државата, евро-атлантските интеграции на Македонија, како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес. Мицкоски потенцира дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија и затоа е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беа повторени критиките за Владата на СДСМ и Зоран Заев, чие работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Соговорниците се согласија дека евро-атлантската интеграција е клучен фактор за стабилност и просперитет ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните се определија за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и да се вклучи во процесот за ЕУ и НАТО. Ова го порача владејачкиот СДСМ, по обвинувањата што денеска ги изнесе опозицијата на прес-конференција. „Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија праша што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ, повисоката минимална плата е добра мерка, но популистичка и предизборна. Од партијата го поддржаа Предлог-законот за изменување и дополнување на ...
сите 111 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката државата да не воведе санкции кон Руската федерација е наследена и донесена пред неколку години. „Земјава е ...
сите 385 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ се позиционира пред референдумот - кој став ќе го застапува?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: