Mercedes-Benz го најавува новиот AMG GT Coupe со четири врати пред премиерата во Женева


Сподели! ;) Името можеби малку збунува, но Mercedes-Benz конечно ја потврди четири-вратната изведба на AMG GT! По навистина многу шпекулации, Mercedes-Benz конечно потврди дека во Женева ќе го претстави новиот спортски седан – кој ќе го носи името Mercedes-AMG GT Coupe. Покрај потврдата за името и премиерата на новиот автомобил, Mercedes-Benz ни испрати и неколку фотографии од новиот седан. За жал, автомобилот е камуфлиран, но можеме да ги препознаеме барем најважните форми. Познавачите кажуваат дека AMG GT Coupe ќе го земе местото на CLS 63 AMG во гамата на германскиот бренд. Тоа значи дека автомобилот ќе има супер-спортски перформанси, но и супер-луксузна кабина. AMG GT Coupe најверојатно ќе го користи истиот 4-литарски твин-турбо V8 кој се користи кај другите модели на брендот, но во оваа конфигурација ќе испорачува повеќе од 600 коњски сили, а се шпекулира и за можна хибридна изведба која би располагала со околу 800 коњски сили.
| | веќе видена | слични

Mercedes објави фотографии и спецификации за најмоќната AMG верзија на новата G- класа Еден месец по светската премиера на новата генерација на легендарниот теренец, германскиот производител го претстави моделот G63, кој во моментов е врв во понудата за G-класата. Возилото како погон користи 4.0-турбо V8 мотор кој испорачува 585 КС и 850 Nm максимален вртежен момент (достапен во опсег 2.500-3.500 вртежи во минута). Моторот е поврзан со најновиот 9-брзински автоматски менувач кој му овозможува на новиот G63 од 0 до 100 km/h да стигне за 4,5 секунди. Максималната брзина фабрички е ограничена на 220 km/h, но за купувачите кои ќе се одлучат за пакетот AMG Driver ова ограничување се подигнува на 240 km/h. Mercedes-AMG G63 визуелно се разликува од другите верзии на новата G-класа по специфичната решетка на ладилникот и поголемите отвори за воздух на предниот браник. Тука се и LED фаровите, карактеристичните црвени сопирачки и самовентилирачки дискови, а автомобилот е поставен на 22-инчни алуминиумски тркала и гуми ...
| | веќе видена | слични

За триесет дена три сосема нови модели од Mercedes Mercedes годинава ја започна доста агресивно - за само еден месец претстави три сосема нови модели Објавено на 19 февруари 2018 година Последниот во низата е третата генерација на доставниот Sprinter, кој со дизајнерски скици беше најавен уште есенва. За жал на патот до серискиот модел загуби доста од футуристичките линии, кои иако останаа складни изгледаат некако обично. Во однос на досегашната генерација сепак е доста помодерен и малку потсетува на Vito. Препознатливоста во целост е задржана, а голем акцент е ставен на кабината. Потполно новиот концепт во внатрешноста донесе нови седишта, современа инструмент табла и повеќенаменски управувач. Се истакнува големиот централен дисплеј чувствителен на допир со кој се контролираат скоро сите функции на возилото. Бројни се можностите за поврзување, а системите за помош на возачот ги надминуваат стандардите кај доставните возила. За што поголемо задоволување на потребите на корисниците, новиот Sprinter ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот Mercedes G-Class 2018 (попознат како G-Wagen) оваа година го доживеа најголемиот редизајн откако за првпат беше лансиран во 1979 година. Каросеријата изгледа како природна еволуција на претходните модели, но скоро сѐ под неа е ново. Некои го сметаат задржувањето на истиот базичен дизајн на G-Class како „одење на сигурно“, но по толку години успешна продажба, може да се каже дека Mercedes го има пронајдено рецептот за освојување на пазарот. Скоро сите делови на новиот G-Class 2018 се нови, вклучувајќи ја и новата технологија која му помага на возачот во отежнати временски услови. Спремни да го задржат статусот на икона кај автомобилите од овој сегмент, Mercedes уште еднаш произведоа сирово, цврсто возило, подготвено да се бори со лоши патишта но и идеално за покажување на еден посебен статус пред околината.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најпродаваниот модел на Mercedes претрпе промени на стилски, но и на технолошки план, а промените се однесуваат и на лимузинската и караван верзијата. По четири години, колку што актуелната C класа е во продажба, германскиот произведувач го рестилизираше својот најзначаен модел во гамата. Промените во надворешноста вклучуваат нови LED фарови, за кои од Mercedes велат дека се состојат од 84 независни светлосни извори кои автоматски го менуваат светлосниот сноп во зависност од сообраќајната ситуација. Внатрешноста во голема мера останала непроменета, со содржини преземени од најлуксузниот модел на Mercedes, S класа, вклучувајќи и опциона 12,3-инчи дигитална инструмент табла со резолуција од 1920 x 720 пиксели. Автомобилот поседува и нов мултифункционален волан со команди кои се чувствителни на допир, како и најнови системи на асистенција при возењето кои овозможуваат полуавтономно возење, во одредени ситуации и на одредени патни правци. Ова е постигнато благодарение на новата камера и радарот кој овозможува ...
| | веќе видена | слични

Мислевме дека тоа е сé, ама не било Објавено на 14 февруари 2018 година За триесет дена Mercedes-Benz претстави три сосема нови модели и мислевме дека тоа е сé, ама не било - за овие три дена германскиот производител покажа уште толку. Последниот во низата е најпродаваниот модел со ѕвезда на носот, обновената C-класа, која како и другите ќе можеме да ја видиме на салонот во Женева. Ова е најавното видео за нејзиното пристигнување. Видео видео на денот, Mercedes C
| | веќе видена | слични
2 копии

Конечно од Штутгарт пристигнаа првите фотографии на фуриозната изведба на AMG моделот кој што во својата „изворна форма“ владее меѓу SUV возилата веќе 40 години. Импресивниот G63 AMG ќе ги израдува потенцијалните купувачи со 4,0-литарскиот Twin-Turbo V8 мотор кој што развива сила од неверојатни 585 коњски сили, односно 14 коњски сили повеќе од својот претходник. За преносот ќе биде задолжен 9-степенски автоматски менувач, а покрај можноста за „освојување“ на планинските врвови, G63 AMG практично нуди тркачки перформанси - од 0 до 100 километри на час забрзува за 4,4 секунди, а максималната брзина изнесува 240 километри на час. Од Мерцедес открија дека новиот G63 AMG има помала тежина од својот претходник, но за точните податоци ќе мора да почекаме кога Германците ќе ги откријат на Саемот за автомобили во Женева. Новата генерација многумина ќе ја препознаат пред се поради предниот дел со новите ЛЕД светла, новата "Panamericana" маска и понагласените браници. Како и надворешноста, така и погледот во ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Mercedes-Benz во Женева ќе ја претстави освежената C-Class во регуларна седан, но и караванска изведба – а популарниот модел ќе добие нови технологии кои влечат потекло од големата S-Class. Визуелните измени се дискретни, но сепак забележливи – ги добиваме очекуваните редизајнирани браници и изменети светлосни групи кои го освежуваат дизајнот и го доведуваат во линија со поновите модели на брендот. За прв пат, C-Class ќе може да се нарача со Multibeam LED предни светла кои имаат Ultra Range долги светла. Секој фар има 84 засебни LED диоди благодарение на кои брзо и прецизно може да се контролира светлината во сите услови. Кабината добива преработени материјали, но главниот новитет е во форма на 12.3-инчен дигитален панел со инструменти пред возачот. Новитет е и поголемиот, 10.25-инчен централен дисплеј за мултимедијалниот уред. Освежената C-Class ги добива и сите нови системи за асистенција за полу-автономно возење. Автомобилите ќе добијат подобрени камери и радарски системи кои можат да „видат“ ...
| | веќе видена | слични

Најпродаваниот модел на Mercedes-Benz добил промени како на стилски така и на технолошки план Освежени се како седан така и караванската верзија. По четири години продажба на актуелната C-класа, германскиот премиум производител го рестилизираше најважниот модел во својата моделна гама. Промените во екстериерот вклучуваат нови LED фарови, за кои во Mercedes велат дека се состојат од 84 независнo управливи извори на светлина кои автоматски го менуваат светлосниот зрак во зависност од ситуација до ситуација. Внатрешноста не е значително променета, но тука се нови содржини преземени од најлуксузниот модел на Mercedes, S-Class, вклучително опционалната 12,3 инчна дигитална инструмент табла со 1920 x 720 пиксели. Тука е и новиот мултифункционален управувач со команди чувствителни на допир, како и унапреден touchpad, преку кој се управува со мултимедијалниот систем. Од Mercedes соопштија дека корисниците на располагање имаат подобрен heаd-up дисплеј и нов опционален 10,25-инчен екран за мултимедијалниот систем. ...
| | веќе видена | слични

Германскиот производител ја подобри својата најлуксузна лимузина за 2018-та година, а забележителната промена се гледа од профил, со оглед дека сега автомобилот е подолг за 254 mm – вукпната должина е дури 5.461 mm, a меѓуосовинското растојание е 3.365 mm. Со цел да се нагласи визуелната разлика во однос на стандардната „S Сlasѕ“, новата „Maybach“ верзија доби поразлична маска на ладилникот, која не е карактеристична за останатите „Mercedes“ возила. Решетката се состои од густо вертикално наредени лајсни, а заджан е амлемот на „Mercedes“ на хаубата и багажникот, додека знакот „Maybach“ е присутен на „C“ столбовите на возилото. Покрај тоа, отворите за воздух на предниот браник се во металик украсни елементи, а истио материјал е употребен и за задниот дел на автомобилот, на завршните издувни цевки и на долниот дел на браникот. Зголемените надворешни димензии се одразија и на дополнителниот комфор во кабината, особено за патниците на задните седишта, кои во овие возила вообичаено се сопственици или „VIP“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ако не победи кандидатот на СДСМ за претседател, Стево Пендаровски, спремен сум да разговарам со опозицијата за предвремени парламентарни избори, рече Зоран ...
сите 242 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 176 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mercedes-Benz го најавува новиот AMG GT Coupe со четири врати пред премиерата во Женева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: