Ѓоковиќ, Надал и Федерер во четвртфиналето на Индијан Велс

Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се пласираа во четвртфиналето на турнирот во Индијан Велс. Надал без поголеми проблеми со 6:3, 6:2 го елиминира Александар Долгополов (Украина), додека Ѓоковиќ и Федерер имаа потреба од три сетови за да продолжат понатаму. Светскиот тенисер број 1 имаше одличен прв и трет сет, а на крајот победи со 6:0, 6:7, 6:2 над Пабло Андухар (Шпанија). Швајцарецот имаше доста лош прв сет, но сепак успеа да ги сврти настаните во своја полза на натпреварот со Томас Белучи (Бразил) и на крајот победи со 3:6, 6:3, 6:4. Во другата интересна средба, Давид Налбандијан го елиминираше шестиот носител на турнирот Жо-Вилфред Цонга со 3:6, 7:5, 6:3. Николас Алмагро пак исфрли друг носител – 7-тиот Томаш Бердих (Чешка) со 6:4, 6:0. Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) го елиминираше во три сета Денис Истомин од Узбекистан по 7:6, 6:7, 6:2. Во другите два натпревари Џон Иснер (САД, 11-ти во шемата) го победи Метју Ебден од Австралија со 6:4, 7:5, а 13-тиот Жил Симон (Франција) оди во ...
| | веќе видена | слични

Ѓокович - Ишнер и Федерер - Надал се полуфиналните двојки кои вечерва ќе се борат за пласман во машкото финале на мастерсот во Индијан Велс. Првиот полуфинален пар Ѓокович-Ишнер беше познат од четврткот додека Федерер по победата над Дел Потро со 2-0 во сетови обезбеди пласман во полуфиналето. Натпреварот стартува одлично но по една контраверзна одлука на судијата при 40:40 во првиот гем во корист на Федерер, аргентинецот побара “челинџ” но му беше соопштено дека не работи системот“ hawk eye”. По оваа одлука Дел Потро изгуби целосна контрола над целиот меч,целосно беше деконцентриран и нон стоп беше во конфилкт со судијата. Рафаел Надал се изнамачи додека избори пласман во полуфиналето откако го изгуби првиот сет против Налбандијан. Малку фалеше да го загуби и вториот сет но со подобрена игра и со помош на фортуната сепак на крајот славеше со 2-1 во сетови. Полуфиналните дуели се играат вечерва од 19.05 и од 20.50 часот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал по голема борба во три сета го овлада Давид Налбандијан со 4:6, 7:5 и 6:4 по 159 минути игра. Со оваа победа Надал обезбеди полуфинале во кое се среќаваса со Р.Федерер. Вечерва покрај овој дуел во полуфиналето се среќаваат Н.Ѓоковиќ и Иснер.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер и Рафаел Надал ќе ги израдуваат љубителите на тенисот со уште еден меѓусебен спектакл. Двата тенисери ќе се сретнат во полуфиналето на Индијан Велс. Двајцата постигнаа победи во 1/4-финалните натпревари. Федерер го надигра Хуан Мартин дел Потро со 6:3, 6:2, со што го забележа својот успех број 250 во Мастерс сериите. Рафаел Надал пак г елиминира Давид Налбандијан со 2:1 во сетови. Шпанецот го загуби првиот дел со 4:6, но во следните два беше подобар од противникот со 7:5 и 6:4. Другиот финалист ќе биде одреден од натпреварот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Џон Иснер. Средбите се подоцна оваа вечер.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал успеа после голема борба да го совлада Давид Налбандијан во четвртфиналето на АТП турнирот од Мастерс 1000 серијата во Индијан Велс со 4-6, 7-5, 6-4. Неверојатниот меч го одбележа многу подобрата игра на Аргентинецот во првиот сет, каде беше доволен само еден „брејк“. Следниот е добиен на разлика, а потоа во третиот сет Надал имаше огромни 5-2 предност, и кога изгледаше дека се е готово Налбандијан се врати на 5-4, но повеќе не можеше. Првите два меча од меѓусебните дуели Давид Налбандијан ги доби против Рафаел Надал, додека следните три ги загуби, последниот на УС Опен во 2011 година кога шпанскиот тенисер славеше во три сета. Во полуфиналето Надал ќе игра против Федерер. Тоа ќе биде нивниот 28-ми меч, а од досегашните средби Шпанецот води со 18-9. Во второто полуфинале во Индијан Велс ќе играат Новак Ѓоковиќ и Американецот Изнер.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Роже Федерер( 3 носител ) го совлада Дел Потро во четвртфиналето на Индијан Велс со 2:0 по сетови 6:3 и 6:2 за само 69 минути игра. Федерер доминираше постојано на мечот и сосема заслужено се пласираше во полуфиналето. Надал и Налбандијан се среќаваат во последниот четвртфинален меч вечерва а победникот од овој дуел се среќава со Федерер. Претходно Ѓоковиќ и Изнер обезбедија полуфинале.
| | веќе видена | слични

Третиот тенисер на светот, Швајцарецот Рожер Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од Мастерс 1000 серијата во Индијан Велс откако го совлада Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро со 6-3, 6-2. Без поголеми проблеми Федерер за нешто повеќе од еден час игра повторно, како и многу пати претходно, славеше против Аргентинецот во четвртфиналната пресметка. Противник на швајцарскиот тенисер во полуфиналето ќе му биде победникот од дуелот меѓу Рафаел Надал и Давид Налбандијан кој стартува за некоја минута. Претходно место во полуфиналето веќе изборија Новак Ѓоковиќ и Американецот Изнер кој со 2-1, во сетови 6-3, 1-6, 7-5, во четвртфиналната борба го совлада Французинот Симон.
| | веќе видена | слични

Индијан Велс – Американецот Џон Изнер ќе биде противник на најдобриот тенисер на светот Новак Џоковиќ во полуфиналето на натпреварот во Мастер серијата во Индијан Велс (Калифорнија) кој ќе се игра за фонд од 5,5 милиони долари. Изнер пласман во полуфинале избори изутринава совладувајќи го Жил Симон од Франција: 6:3, 1:6, 7:5, додека Џоковиќ вчера го совлада Шпанецот Николас Алмагро со 6:3, 6:4. Останатите два натпревари од четвртфиналето се играат вечер, а се сретнуваат: Рафаел Надал (Шпанија) – Давид Налбандијан (Аргентина) и Роџер Федерер (Швајцарија) – Хуан Мартин дел Потро (Аргентина).
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ не наиде на никакви проблеми во четвртфиналниот натпревар со Николас Алмагро на Мастерсот во Индијан Велс. Српскиот тенисер го надигра 12-тиот носител со 6:3, 6:4 и ја продолжи успешно борбата за одбрана на минатогодишната титула. Ѓоковиќ направи брејк за 3:1 во првиот сет, но веднаш потоа загуби на свој сервис. Следи нов брејк на Ѓоковиќ, кој овој пат беше потврден и тој поведе со 5:2. Ноле го затвори со леснотија првиот сет со 6:3. Во вториот резултатот одеше гејм за гејм без брејк до 4:4, кога Ѓоковиќ победи на сервис на противникот и потоа на свој сервис го затвори дуелот во своја полза. Во полуфиналето лидерот на светската АТП листа ќе се соочи со 206-сантиметри високиот Џон Иснер. Американецот го победи со 6:3, 1:6, 7:5 Французинот Жил Симон. Втората полуфинална двојка денеска ќе се комплетира откако ќе одиграат Роџер Федерер и Рафаел Надал. Прв на теренот излегува Швајцарецот против Хуан Мартин Дел Потро, а веднаш по завршувањето на овој дуел ќе се одигра и ...
| | веќе видена | слични

На Мастерсот во Индијан Велс позната е првата полуфинална двојка,Ѓоковиќ-Изнер.Првиот светски рекет,Новак Ѓоковиќ со 6-4 и 6-3 го победи во четвртфиналето Николас Алмагро.Џон Изнер го порази французинот Жил Симон 6-3,1-6,7-5.Вечерва ќе биде формирана втората полуфинална двојка,играат Федерер-Дел Потро и Надал-Налбандијан.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ, Надал и Федерер во четвртфиналето на Индијан Велс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: