Шекеринска и Пендаровски ќе остварат средби со претставници на ЕУ и НАТО во Брисел

2 копии

Скопје - Кандидатот на СДСМ за мандатар на Владата, Радмила Шекеринска, заедно со членот на владиниот тим, Стево Пендаровски, денес заминуваат на еднодневна официјална посета на Брисел, каде ќе одржат средби со претставници на Европската унија и НАТО Алијансата, соопштуваат од СДСМ. На средбите ќе биде разговарано за предизвиците на претстојните парламентарни избори, состојбата со демократијата во Македонија, како и исполнувањето на очекуваните реформи, кои се услов за приближувањето кон овие две организации. Шекеринска и Пендаровски ќе се сретнат со Штефан Филе – Комесар за проширување на ЕУ и Дирк Бренгелман – помошник Генерален Секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика. На средбата ќе стане збор за потребата Македонија да спроведе демократски и фер избори на 5-ти јуни. Шекеринска и Пендаровски средбата ќе ја искористат да ги повторат заложбите на СДСМ за што побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. Дополнително, Шекеринска и Пендаровски ќе остварат средби и со претставници на ...
| | веќе видена | слични

Радмила Шекеринска, кандидатката за премиер од редовите на СДСМ, заедно со Стево Пендаровски вчера во Брисел имаа средба со комесарот за проширување Штефан Филе. На средбата било разговарано за предизвиците на претстојните парламентарни избори и за состојбата со демократијата во Македонија. Средбата, од партијата ја оценуваат како многу корисна и како доказ за угледот што го ужива Шекеринска во Унијата. Уште додаваат дека Шекеринска добила силна поддршка од европските челници за афирмативниот настап во предизборниот период. Во Брисел престојуваше и лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, кој се сретна со шефот за Македонија во Европската комисија, Кристијан Хедберг. - Хедберг се интересираше за поставеноста на политичките партии што не се поддржани од медиумите под контрола на актуелната власта. Ние кажавме дека единствен медиум од кој очекуваме да ги следи нашите активности во предизборието е телевизијата „А1“, како независен медиум - изјави Бошковски.
| | веќе видена | слични

Политичкиот тандем Радмила Шекеринска - Стево Пендаровски вчера ги брифираше бриселските авторитети за политиката на социјалдемократите во однос на горчливите прашања - името, зачленувањето во НАТО и во ЕУ и проблемот што се создаде околу можното враќање на визниот режим. Шекеринска не е непозната фигура за Брисел. Во нејзината политичка биографија значајно место зазема добивањето на кандидатскиот статус на Македонија за членство во ЕУ што се случи во 2005. Како вицепремиерка за евроинтеграции 2002-2006, во период кога Грција немаше влијание врз македонските подготовки, Шекеринска беше чест гостин во европската политичка престолнина и е познат соговорник на високите претставници на ЕУ. Пендаровски е исто така познато име во бриселските политички кругови. Тој како советник на претседателот Борис Трајковски во безбедносната криза во 2001 имаше клучна улога во неговиот тим што ги водеше разговорите околу смирувањето на кризата. Истата година Пендаровски седеше на жешкото столче при преговорите за составувањето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кандидатот на СДСМ за мандатар на Владата, Радмила Шекеринска денеска ќе престојува во Брисел, каде ќе има средби со високи претставници на Европската Унија и НАТО, информираат од партијата. Предвидено е Шекеринска, заедно со Стево Пендаровски, кој е дел од изборниот тим на партијата, да се сретне со комесарот за проширување на унијата, Штефан Фуле, како и со Дирк Бренгелман, помошник Генерален Секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика.
| | веќе видена | слични

Премиерскиот адут на СДСМ, Радмила Шекеринска, заедно со Стево Пендаровски денес во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот Штефан Филе и со Дирк Бренгелман, помошник-генерален секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика. На средбата ќе стане збор за потребата Македонија да спроведе демократски и фер избори и заложбата на СДСМ за побрза интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО, односно за предизвиците на претстојните парламентарни избори, за состојбата со демократијата во Македонија, како и за исполнувањето на очекуваните реформи, кои се услов за приближувањето кон овие две организации. Дополнително, Шекеринска и Пендаровски ќе имаат средби и со претставници на Советот на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Шеќеринска оди во Брисел на средба со Филе. Тема е забрзување на интегративниот процес, ќе се разговара за претстојните избори, состојбата со демократијата во Македонија, како СДСМ доколку ја добие власта ќе ги затвори прашањата за кои Брисел подолго отворено критикува - исполитизираната администрација и вработувањата, притисоците врз судството и медиумите. Со Шеќеринска патува Стево Пендаровски, промовиран од партијата во делот на надворешната политика. Освен со Филе, најавена е средба и со помошникот генерален секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика Дирк Бренгелман. Кандидатката за премиер од редовите на опозициската партија прифатена од меѓународната заедница како успешна вицепремиерка за евроинтеграции во чие време Македонија го доби статусот земја кандидатка за ЕУ, очигледно почнува да ги употребува адутите. Вчера СДСМ соопшти дека советник на Обама ќе ја советува Шеќеринска. За кампањата договорени биле неколкумина надворешни советници меѓу кои е Скот Гудстајн, одговорен за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шекеринска и Пендаровски ќе остварат средби со претставници на ЕУ и НАТО во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: