Нејмар: Бразил се врати на светскиот врв


Најдобриот фудбалер на Купот на Конфедерациите, 21-годишниот Нејмар смета дека неговата репрезентација со победата на Шпанија, во финалниот меч, на голема врата се вратила во врвот на светскиот фудбал. „Бразил се врати. Во финалето не се криевме туку трчавме и трчавме. Игравме цврсто од почетокот до крајот и покажавме дека сме силен тим“, рекол Нејмар. Најдобриот Бразилец на турнирот во финалето го исполнил сонот, успеал да го совлада Икер Касиљас, а успеа да излезе како победник против деветмина идни соиграчи во Барселона. „Ги почитувам и им се восхитувам, но денес играв за својата земја, за соиграчите, семејството. Среќен сум поради начинот на кој одигравме, беше многу подобро од она што го очекувавме“, изјавил играчот кој во новата сезона ќе го носи дресот на Барселона. Репрезентацијата на Бразил, по четврти пат во историјата го освои Купот на Конфедерациите, во финалниот меч, одигран на легендарната Маракана, Бразилците ја совладаа Шпанија со 3-0.
| | веќе видена | слични

Новиот фудбалер на Барса во Ла Паз е третиран како божество. Во Боливија има толку многу обожаватели, што секое петто дете во Боливија е наречено Нејмар. Новиот фудбалер на Барселона и бразилски репрезентативец Нејмар станал најомилена личност во Боливија. Тамошните медиуми пренесуваат дека Боливијците полуделе за најдобриот играч на Купот на конфедерациите. Како доказ за тоа наведуваат дека од последните сто машки бебиња родени во главниот град на Боливија, Ла Паз, го добиле името Нејмар. Медиумите наведуваат дека ако се продолжи со ова темпо, за 17 години повеќето мажи во Ла Паз ќе се викаат Нејмар. До скоро во Боливија најпопуларни имиња беа Лео и Кристијано.
| | веќе видена | слични

Нејмар стана најпопуларно име во Ла Паз, соопштуваат властите од главниот град на Боливија. Според последните податоци на Централниот регистар, од 10 деца секое второ го носи името по ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација. Очекувањата на градските власти се дека овој тренд ќе расте и ќе има многу деца кои ќе го носат името Нејмар. „Веруваме дека за 17 години многу момчиња ќе се викаат Нејмар бидејќи тоа е тренд во моментов. Тоа е името кое е во мода“, изјави претставникот на Цивилниот регистар Ремиџио Кондори. Нејмар уште пред да дојде во Барселона беше популарен во Јужна Америка, а по настапот на Купот на конфедерациите ги освои симпатиите на многу фудбалски фанови не само во Јужна Америка туку и во светот.
| | веќе видена | слични

Последните податоци на боливискиот Цивилен регистар покажуваат дека секое петто новороденче во таа земја се вика Нејмар. Нејмар е името за кое деновиве најмногу се зборува во фудбалскиот свет. Покрај тоа што беше херојот на Бразил на Купот на конфедерациите, Нејмар пред неколку месеци постигна два гола во дуелот со Боливија. "За 18 години повеќето момчиња во земјава ќе се викаат Нејмар. Тоа е тренд и родителите мислат дека е интересно на своите деца да им го даваат името Нејмар", велат од Цивилниот регистар во Ла Паз. Нејмар летово се пресели во Барселона за 57 милиони евра, а во неделата беше прогласен за најдобар играч на Купот на конфедерациите.
| | веќе видена | слични

Бразилската суперѕвезда Нејмар не е само нов идол на сонародниците, туку и на Боливијците, кои се почесто го користат неговото име за новороденчињата во престолнината Ла Паз.Лионел (Меси) и Кристијано (Роналдо), имиња кои ги носат двата најдобри светски фудбалери воопшто и да не се застапени во Боливија, но Нејмар, според статистиката, го добива секое петто бебе во Ла Паз. Според градскиот граѓански регистар на боливиската престолнина, за 17 години, во градот најголемиот дел од машката популација ќе се вика Нејмар, објави весникот „Ла Разон“.Според весникот, 20 бебиња од 100 новороденчиња се крстени по бразилската ѕвезда, која блесна на Купот на конфедерациите, и покажа дека не е преценет играч, за кого Барселона плати 57 милиони евра за летово да го ангажира од Сантош.„Ние веруваме дека за 17 години најголемиот дел од машката популација во Ла Паз ќе има име Нејмар, бидејќи таков е трендот. Тоа име е во мода моментно“, рече Ремиго Кондори, претставник на граѓанскиот регистар.
| | веќе видена | слични

Бразилскиот вундеркинд Нејмар го предводеше Бразил до титулата во Купот на Конфедерации, а само два дена подоцна повторно го воодушеви светот со погодок од половина терен на пријателски натпревар. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Неодамна заврши Купот на Конфедерации кој го одбележа новиот играч на Барселона и бразилски репрезентативец, Нејмар. Овој фудбалер беше прогласен за најдобар играч од Купот на Конфедерации, а во ова видео се 27 голови кои се постигнати од страна на Нејмар националниот дрес на Бразил.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нејмар: Бразил се врати на светскиот врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: