Ѓорческа не се пласира во финалето на турнирот во Рим

4 копии

Рим – Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на фјучрсот во Рим откако во полуфиналето загуби од Јулија Грабер од Австрија со 2:1, по сетови 6:4; 4:6 и 6:3. Македонската го загуби првиот сет откако противничката имаше водство од 4:1 и 5:2 во гемови. Во вториот сет Ѓорческа успеа да се врати и при водство на ривалката од 3:1 во гемови доби два гема по ред без загубен поени за на крајот да го добие сетот со 6:4. Во решавачкиот сет Грабер повторно поведе со 5:2 што се покажа како решавачко. Мечот траеше 1 час и 57 минути, а двете тенисерки освоија ист број поени (87:87). Предноста на Грабер во мечот беше тоа што ги искористи сите брејк топки 6/6, а Ѓорческа имаше половична реализација - 5/10. Ѓорческа турнирот ќе го заврши со 18 освоени ВТА поени.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа по настапот на квалификациите на САД опен и Австралија опен, ќе учествува во квалификацискиот дел на уште еден гренд слем, „Ролан Гарос“, единствен од овој ранг што се игра на земјена подлога. Kвалификациите на „Ролан Гарос“ почнуваат на 22 мај, а главниот турнир на 28 мај. Ждрепка ќе одреди која ќе биде првата противничка на Ѓорческа. Првиот женски македонски рекет, Ѓорческа, која на почетокот на неделава стигна до 180. позиција на ВТА ранг-листата, што ~ е најдобар пласман во сингл во кариерата, доби официјална потврда дека ќе се најде во ждрепката за квалификациите. Ѓорческа треба да мине три квалификациски кола за да се пласира во главната фаза. - Тренирам напорно и останувам фокусирана на мојот напредок во кариерата, само тоа ми е важно. Што се однесува до желбите, сон ми е да го освојам „Ролан Гарос“. Можеби еден ден и тоа ќе се случи - изјави Лина Ѓорческа во пресрет на оваа сезона. Секако, прв чекор во учеството на овој голем турнир би ~ бил пласман во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на Грен Слем турнирот Ролан Гарос. Тоа и што се очекуваше според пласманот и се оствари. Ѓорческа која во моментов е на 180 место на ВТА листата, ќе игра во квалификациите со рангот од претходната недела кога беше на 182 места. Вкупно 88 тенисерки според пласманот ќе играат во квалификациите, додека ќе има и неколку кои ќе настап со „вајлд карти“. За пласман на главниот турнир потребно е да се остварат три победи односно да се минат три квалификациски кола.
| | веќе видена | слични

Македонската најдобра тенисерка Лина Ѓорќевска повторно ќе има шанса да биде дел од еден Гренд слем турнир. Ѓорчевска во моментов е на 180. место на ВТА листата и според актуелниот пласман таа се најде меѓу 88-те тенисерки кои преку квалификациите ќе се обиде да обезбеди настап на главниот турнир на Ролан Гарос. По учеството во квалификациите на УС Опен и Австралија Опен, Ѓорчевска по трет пат во кариерата ќе се бори за настап на еден Гренд слем турнир.
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе биде дел од квалификациите на вториот Грен Слем турнир годинава Ролан Гарос што се игра во Париз. Нашата тенисерка е рангирана на 180.место, а на квалификациите ќе игра три кола за да се избори за настап на главниот турнир. Ова за Ѓорческа ќе биде трет настап во квалификации на Грен Слем турнирите откако претходно лани играше на УС Опен, а на почетокот на годинава настапи и на Австралија Опен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка и официјално е на листата тенисерки кои ќе играат во квалификациите на Грандслем турнирот Ролан Гарос. Турнирот започнува на 22-ри мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа по трет пат во својата кариера ќе игра квалификациите за настап на грен слем турнир и тоа на Ролан Гарос. Ова е веќе потврдено и нашата Лина ќе настапи во Париз каде до пласман во главниот ждреб ја делат три кола. Меѓутоа за разлика од искуствата на „Ју-Ес Опен“ и „Австралија Опен“ овој голем настан се игра на земјени терени, подлога на која тетовката ги има остварено најдобрите и најзнајните успеси и резултати во кариерата. Да потсетиме лани Лина загуби од Белис во првата рунда во Њујорк, а пак на почетокот на оваа година во Мелбурн беше на чекор од главниот настан, мина две кола за да го решавачката битка со 2-1 во сетови загуби од Стефани Вогел од Швајцарија. Инаку во квалификациите за пласман на Ролан Гарос ќе настапат 96 тенисерки од кои 88 според пласманот ќе играат во квалификациите, додека пак 8 ќе добијат вајлд карти.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка која е рангирана на 180. место на ВТА листата… Лина Ѓорческа ќе настапи во квалификациите за учество на Грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Наскоро ќе започнат квалификациите каде ќе се обиде нашата тенисерка да помине три кола и го оствари најголемиот успех во нејзината кариера. Малку недостасуваше тоа да го направи годинава во квалификациите на „Австралија Опен“ каде што во последното трето коло иако поведе со 1:0 по сетови, нејзината противничка Стефани Вогел (Швајцарија) успеа со пресврт да дојде до победата. Фото: mtftennis.mk
| | веќе видена | слични
6 копии

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа по настапот на УС Опен и Австралија Опен, ќе учествува во квалификациите на Ролан Гарос на крајот од овој месец на терените во Париз. Ѓорческа, која е 180. тенисерка на светот денес доби потврда дека ќе се најде во ждрепката за квалификациите, каде треба да мине три кола за да се пласира во главната ждрепка. Тетовчанката која минатата недела на турнирот во Рим стигна до полуфиналето, беше многу блиску до пласманот во главната ждрепка, но го загуби одлучувачкиот меч.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа и официјално ќе биде дел од квалификациите за грен слем турнирот Ролан Гарос.Нов голем предизвик за Лина Ѓорческа, по настапите во квалификациите за УС Опен и Австралија Опен, следува обид да се влезе на главниот турнир на Ролан Гарос.Ѓорческа е помеѓу 88. тенисерки кои преку квалификациите ќе се борат за пласман на главниот турнир во Париз.Квалификациите започнуваат идната недела.Лина Ѓорческа во моментов е на 180. место на ВТА ранг листата што е нејзин најдобар пласман досега.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 237 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 272 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорческа не се пласира во финалето на турнирот во Рим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: