Асад: САД и Турција ги поддржуваат терористите


Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ситуацијата во неговата земја е значително подобрена затоа што терористите од Исламската држава и од Ал Нусра се повлекуваат, а територијата што е под нивна контрола се намалува. - Ситуацијата на терен, од воена гледна точка, сега е многу подобра отколку порано – истакна Асад во интервју за индиската телевизија „Вион“. Тој посочи дека целата слика за ситуацијата во Сирија е поврзана не само со воените дејства, туку и со други фактори, вклучително и идеологијата што ја шират терористите, како и поддршката што други земји им ја даваат на терористичките организации. Тие земји, според мислењето на Асад, се Турција, Kатар, Саудиска Арабија и неколку западни земји како што се САД, Франција и Велика Британија. - Ваквата поддршка говори за доаѓањето на новата ера, во која е можно користење на тероризмот за политички цели – смета Асад. Претседателот на Сирија вели дека најлошото поминало. - Изборот на Трамп повторно ни докажа дека претседателот е само извршител, а не ...
| | веќе видена | слични

Абу Бакр ал Багдади наводно е убиен во воздушен напад на сириската војска, објави сириската државна телевизија. Сепак, оваа информација треба да се земе со доза резерва бидејќи тој веќе неколку пати беше прогласен за мртов. Наводната смрт на Багдади, инаку најбаран терорист во светот, не го потврди агенцијата Амак, која е блиска до џихадистите. Сириските активисти од групата Рака24 го пријавија воздушниот напад во градот кој џихадистите го сметаат за престолнина на својот „калифат“ и според нивните извештаи во тој напад загинале седум луѓе. Се веруваше дека се крие во пустина во околината на Мосул во северн Ирак, но ирачките разузнавачки служби веруваат дека избегал од градот пред ирачката војска да тргне во офанзивата за ослободување на градот. Ал Багдади, чие вистинско име е Ибрахим Авад Ибрахим ал Бадри, првпат се појави во јавност во јули 2014 година, кога во џамија во Мосул најави формирање на „исламски калифат“ на Блискиот Исток. За лидерот на Исламска држава во последните 2 години најмалку 10 пати ...
| | веќе видена | слични

Дали шефот на теророт е мртов? Сириската државна телевизија објави дека Абу Бакр ал Багдади е убиен во воздушен напад на сириската војска, пренесуваат повеќе светски медиуми. Наводната смрт на најбараниот терорист во светот, не го потврди агенцијата Амак, која е блиска до џихадистите и затоа оваа информација треба да се земе со доза резерва бидејќи, но и поради фактот што досега ал Багдади повеќе пати беше прогласен за мртов, пишува “The Sun” . Сириските активисти од групата Рака24 го пријавија воздушниот напад во градот кој џихадистите го сметаат за престолнина на својот „калифат“ и според нивните извештаи во тој напад загинале седум луѓе. Главата на Багдади е уценета на 25 милиони американски долари. Се веруваше дека се крие во пустина во околината на Мосул во северн Ирак, но ирачките разузнавачки служби веруваат дека избегал од градот пред ирачката војска да тргне во офанзивата за ослободување на градот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сиријските провладини сили сега ја контролираат петина од стратешкиот дел на пустината во земјата, соопшти денеска сиријската војска. Ова е прва ваква контрола од 2015 година кога стигнала до границата со Ирак. Југоисточната област на сиријската пустина, позната како Бадија, се простира на близу 90.000 квадратни метри – од централниот дел на Сирија до границата со Ирак и Јордан во правец на исток и југоисток./ Loading...
| | веќе видена | слични

Ирачките сили успешно ја запреа офанзивaта на Исламската држава што утрово ја започнаа џихадистите кон сунитскиот град Ширкат, јужно од Мосул, при што 30 војници и цивили се убиени, а повеќе од 40 се повредени, соопштија безбедносните извори. Во борбите кои траеја се до пладне загинааа и десетици борци на Исламска држава, велат истите извори. Исламска држава ја загуби контролата над Ширкат, благодарение на напорите на ирачките владини сили, кои беа поддржани од САД. Паѓањето на Ширкат, беше основа за започнување на офанзивата врз Мосул, де факто главен град на самопрогласениот калифат на Исламска држава во Ирак. Осум месеци од почетокот на офанзивата, Мосул падна речиси во целост, со исклучок на една енклава на западниот брег на реката Тигар, информира Ројтерс. Екстремистите продолжија да контролираат мали области јужно и западно од Мосул, како и територија во близина на границата со Сирија./ Loading...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави оценија дека Русија била многу корисна во намалувањето на тензиите на југот на Сирија каде што американски авион собори дрон на сириската армија. „Русија беше многу корисна и мирот кој што го имаме денес е постигнат во голем дел со нивна заслуга. Тие се обидуваат да ја контактираат другата страна, про-режимските борци, про-иранските групи и прават се што е потребно за да ги спречат да извршат дестабилизирачки акции“, изјави портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис. Оваа невообичаена изјава на портпаролот на Пентагон навистина ги изненади сите, со оглед на тоа што досега Американците речиси секогаш ги критикуваа руските акции во Сирија. Собореното беспилотно летало на про-режимските борци, испуштило некаква муниција на силите на Анти-ИСИС коалицијата предводена од Соединетите Американски Држави, меѓутоа не причинило штета, соопштија од Пентагон. Инцидентот се случил во регионот Ат Танф, град на границата на правецот Дамаск - Багдад каде што делуваат специјалците и воените инструктори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сириските владини сили презедоа контола над територија на Сирија долж југоисточниот дел од границата кон Ирак.Според сириски владини извори, припадници на Вооружените сили на Сирија и нивните сојузници го зазеле реонот долж сириско-ирачката граница недалеку од местото Ал Танифа, кое е важно упориште на бунотвниците.Реонот врз кој презедоа контрола сириските сили има стратшеко значење, бидејќи сега Владата во Дамаск ќе може да добива дирекна помош од Иран по копнен пат, преку територијата на Ирак, што би претставувало сериозна закана за бинтовниците.
| | веќе видена | слични

Амерканците се подготвуваат за операција од големи размери која што ќе има за цел да го симне од власт сирискиот претседател Башар Ал Асад. Со организирање на провокации во Сирија и бомбардирање на позициите на сириската армија, Соединетите Американски Држави се подготвуваат за симнување на Асад од власт во Сирија, изјави за руски „Спутник“, сенаторот и поранешен разузнавач, Игор Морозов. Коалицијата која што ја предводи САД синоќа повторно ги бомбардираше позициите на сириската армија на југот на земјата. Американците после нападот соопштија дека истиот бил изведен откако дрон кој што им припаѓал на про-режимските сили се доближил до нивната база Ат Танф, по што бил соборен, а набрзо потоа американските авиони уништиле две провладини возила. „САД настојуваат да ја превземат стратешката иницијатива во Сирија со организирање на „обоени револуции“ со употреба на вооружените сили. Тие се подготвуваат за јуриш на Дамаск за да го симнат од власт актуелниот сириски претседател Башар Ал Асад и да стават на чело на ...
| | веќе видена | слични

Американските авиони повторно ги нападнаа позициите на сириските владини сили во близина на базата Ат Танф - ова е втор напад на Американците за помалку од една седмица. Американските воздушни сили изведоа нов напад на позициите на сириските владини сили во близина на базата Ат Танф на југот на Сирија - ова е веќе втор напад на американското воено воздухопловство оваа седмица. Да потсетиме, сириските сили беа нападнати и во вторникот, како и доцна во текот на вчерашниот ден - како причина е наведена, исто како и пред неколку дена, дека сириските владини сили се приближиле премногу до американската база кај градот Ат Танф и ја загрозувале безбедноста на базата. Имено, станува збор за голема американска база во која што американските воени експерти ги тренираат Курдските борци кои што се бора против џихадистите на Исламската држава. „Американските сили изведоа напади на две технички возила за кои што се проценило дека претставуваат закана за коалициските сили во близина на базата Ат Танф“, потврди портпаролот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американските сили соборија беспилотно летало кое ги нападнало единиците на антиџихадстичката коалиција во близина на сириското село Ал Танаф, соопшти вечерва портпаролот на коалициските сили, американскиот полковник Рајан Дилон.Тој информира дека соборениот дрон, кој најверојатно им припаѓа на некоја од милитантните групи што го поддржуваат режимот во Дамаск, не нанел никкави штети врз силите на антиџихадистичката коалиција.- Коалицијата не се обидува да се бори против сирискиот режим или против силите што го поддржуваат, но подготвени сме да се заштитиме од секаква закана, потенцира ДилонТој соопшти и дека непосредно пред нападот на дронот, американските сили во истиот реон отвориле оган врз две возила на милтиантни групи лојални на Владата во Дамаск, за кои процениле дека претставуваат закана за единиците во Ал Танаф.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Асад: САД и Турција ги поддржуваат терористите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: