Голден стејт ја искористи двапати домашната предност во финалето од НБА-лигата


Голден стејт вторпат ја искористи предноста на домашниот терен на стартот од финалната серија во кошаркарската НБА-лига поведувајќи со 2-0 во победи против актуелниот шампион Kливленд. Голден стејт првиот меч го доби со 113-91, а вториот со 132-113. Серијата се игра кој прв до четири победи. Во наредните два меча од серијата домаќин ќе биде Kливленд, а наредниот трет натпревар се игра рано утрото в четврток. Голден стејт е во победничка серија од 14 победи во разигрувањето. Во репризата од последните две финални изданија, Голден стејт овој пат покажува голема шареноликост во нападот за разлика од минатата сезона. Kливленд нема решение за ваквата игра на Голден стејт, која ја диктираат Стеф Kари и Kевин Дурент. Дурент го заврши мечот со 33 поени, а Kари со 32 поена. Леброн Џејмс запиша нов трипл-дабл во НБА-финалињата со 29 поени, 14 асистенции и 11 скока, но тоа не се покажа како доволно Kливленд да забележи и победа.
| | веќе видена | слични

После убедливиот триумф во претходниот меч од големото финале на НБА лигата, кошаркарите на Кливленд Кавалирс ќе мора да направат и „брејк" на гостински терен. Вечерва во „Оракл Арената" се ставени пред свршен чин, или пред она што се нарекува „да се биде или не"? Во Калифорнија, Леброн и компанијата од Охајо ќе се обидат да бидат подобри од Голден Стејт по втор пат по ред, и да се врата во игра за титулата. „Во првите два натпревари игравме доста лошо. Беше потребно внимателно да ги погледнеме видео-снимките и разбираме каде грешевме" - вели Леброн Џејмс пред она што следува ноќеска. Во овие четири досегашни натпревари, „Кралот" игра навистина фантастично, и во просек има трипл-дабл ефект од 31.8 поени, 11.8 скокови и 10.5 асистенции. Но јасно му е и на него дека е потребна помош и тоа значителна од Кајри Ирвинг, Кевин Лов, и пред се, останатите соиграчи како би излегле на крај со шампионите од 2015 година. „Ако направиме нешто лошо, тие сигурно ќе не казнат. Во оваа Арена мораме да играме 20 пати подобро и ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот кошаркар на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс, е сериозно „наострен“ за петтиот натпревар во НБА финалето против Голден Стејт, каде немаат право на грешка. Доколку Голден Стејт победи утре наутро, тоа ќе биде крај на надежите за Леброн и друштвото дека може да ја одбранат шампионската круна од минатата сезона. Кавалирс немаат право на грешка, и ќе мора да намалат на 3:2, доколку сакаат да има и 6 натпревар во серијата. „ Во првите два меча одигравме многу лошо. Беше потребно по натпреварот внимателно да го гледаме видеото, и да видиме каде грешевме толку. Подоцна видовме кој беше нашиот проблем. Ако сториме нешто непотребно, противникот ќе не казни. Во „Оракл Арената“ мора да одиграме 20 пати подобро од претходниот пат кога победивме “, порача Леброн Џејмс. Петтиот натпревар од финалната серија е на програмата во 3 часот наутро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кари двапати беше прогласен за МВП на сезоната, во 2012 година потпиша договор од 44 милиони долари, а неговата годишна плата изнесува 12,1 милиони по сезона, ставајќи го дури на 82. место на најплатени кошаркари во НБА Кошаркарот на Голден стејт, Стеф Кари, важи за еден од најдобрите кошаркари на денешницата, но во согласност со тоа, тој зема "мизерна“ плата. Кари двапати беше прогласен за МВП на сезоната, потпиша четиригодишен договор во 2012 година, од 44 милиони долари, а во последниот договор неговата годишна плата изнесува 12,1 милион по сезона, ставајќи го дури на 82. место на најплатени кошаркари во НБА лигата. Во екипата на "воините“ е четврти со највисока плата. Пред повеќе од четири години, Голден стејт не сакаше да преземе ризик со тогашниот потенцијален шутер, кој постојано се повредуваше. Кари неодамна беше запрашан како тој го гледа тоа што некои понеквалитетни кошаркари заработуваат многу повеќе од него. Татко ми секогаш ми велеше никогаш да не ги бројам туѓите пари. Имаш она што го добиваш, ...
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс заедно со Кајри Ирвинг беше најзаслужен за првата победа на Кливленд во големото НБА финале против Голден Стејт (137-116). Кавалирси имаа фантастична шутерска вечер и срушија неколку рекорди, меѓу кои оној за број на поени по едно полувреме (86) и бројот на постигнати тројки во финалната серија (24). Во исто време, Џејмс надмина неколку индивидуални рекорди кои го ставија неговото име пред легенди како Мајкл Џордан и Меџик Џонсон. Тој постигна 31 поен, 10 скока и 11 асистенции и се искачи на првата позиција по бројот на „трипл-дабл“ учиноци во финалето, надминувајќи го Меџик Џонсон, легендарниот плејмејкер на ЛА Лејкерс. На вчерашниот меч, кошаркарот на Кливленд престигна уште еден великан на НБА кошарката, Мајкл Џордан. Џејмс го надмина „летечкиот Мајк“ по бројот на успешно реализирани слободни фрлања во плеј-оф историјата.
| | веќе видена | слични
10 копии

Леброн Џејмс на синоќешниот четврти натпревар од НБА финалето против Голден Стејт, кој Кливленд го доби со 137:116, постави три нови рекорди. Џејмс во победата над Кливленд оствари „трипл-дабл“ учинок од 31 поен, 10 скокови и 11 асистенции. Со постигнатите 31 поен „Кралот Џејмс“ се искачи на третото место на вечната листа на најдобри стрелци во историјата на НБА финалата се искачи на третото место на вечната листа на најдобри поентери во НБА финалата со вкупно 1.176 поени, па пред него сега се само Џери Вест (1.679) и Карим Абудл Џабар (1.317). Џејмс го запиша деветиот „трипл-дабл“ со што го мина Меџик Џонсон (8), а исто така го урна и рекордот на Мајкл Џордан и е новиот лидер на слободни фрлања во плеј-офот со 1.463 реализации.
| | веќе видена | слични

Екипата на Кливленд Кавалирс на убедлив и фуриозен начин дојде до првата финална плејоф победа против Голден Стејт Вориос, состав кој настрада во Охајо со 137-116. Кавси до првото славје дојдоа со тимска игра во која улогата на најистакнати поединци ја имаа Кајри Ирвинг со 40 поени, 7 скока, 4 асистенции и Леброн Џејмс со 31 поен, 10 скокови и 11 асистенции. Овој вториот со неговиот ефект воедно мина и постави нови импресивни достигнувања во плејофот, односно во завршните битки за шампионските прстени и титулата. Џејмс го мина легендариот Мајкл Џордан по бројот на постигнати поени во финалните средби во НБА лигата. Леброн го скокна неповторивиот М-Џеј (1,176 поени) на почетокот на средбата со тоа што мора да се напомене оти на ѕвездата на Кавси му беа потребни 44 натпревари, додека пак Џордан до тој учинок дојде по само 35 средби. Congrats to @KingJames of the @cavs for moving up to 3rd on the #NBAFinals Scoring list! #ThisIsWhyWePlay pic.twitter.com/YQZ4nORcGd — NBA (@NBA) June 10, 2017 Пред „кралот“ сега ...
| | веќе видена | слични

Бранителот на трофејот во НБА лигата Кливленд го совлада Голден Стејт и во финалната серија од разигрувањето ја забележа првата победа. Шампионот славеше со 137:116 и успеа да остане во битката за одбрана на трофејот. Кливленд имаше предност уште од самиот старт на натпреварот и на крајот стигна до победа со која избегна убедлив пораз во финалната серија, но и покрај фактот дека се останува во доменот на теоријата сепак ги задржа шансите да се бори шампионскиот прстен. Во победничкиот тим ЛеБрон Џејмс забележа 31 поен, 10 скока и 11 асистенции, Кајри Ирвинг додаде 40 поени додека Кевин Лав впиша 23 поени. На спротивната страна Кевин Дурент беше стрелец на 35 поени, Дрејмонд Грин имаше учинок од 16 поени и 14 скока додека Стефон Кари постигна 14 поени. Финалната серија се сели во Оукленд, а следниот меч се игра во вторник.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс, ноќеска останаа во живот, откако во 4. натпревар, го совладаа составот на Голден Стејт Вориорс. Сега финалната серија е 3:1 во корист на Голден Стејт Вориорс, кои и минатата сезона имаа идентична серија, но на крајот успеаа да го прокоцкаат тоа водство. Но натпреварот немаше да биде интересен, доколку не се случеше кошаркарска „експлозија“ помеѓу двајцата најдобри играчи на двете екипи, Леброн Џејмс и Кевин Дурент. Тие двајца имаа вербален дуел за време на третиот дел, а на крајот се помина во пријателство. That elimination game intensity pic.twitter.com/cVi8jtJQw4 — NBA on TNT (@NBAonTNT) June 10, 2017
| | веќе видена | слични
5 копии

Голден Стејт го доживеа првиот пораз во плејофот во НБА лигата, откако го загуби четвртиот меч од финалната серија притив Кливленд со 137?:116. Актуелниот шампион Кливленд одговори на предизвикот, мораше да го победи во натпреварот број4 и тоа успеа да го направи во голем стил, со соброување на неколку рекорди. Голден Стејт, од друга страна, го забележа првиот пораз во плејофот сезонава, откако до финалето стигна со максимални четири победи во дуелите против Портланд, Јута и Сан Антонио, а во финалната серија победи во првите три натпревари. Најзаслужен за победата на Кливленд беше Кајри Ирвинг кој постигна 40 поени и од почетокот на мечот ја тероризираше одбраната на противникот. Леброн Џејмс запиша нов „трипл-дабл“ (31 поен, 10 скокови, 11 асистенции) и се искачи на првото место на вечната листа, кога се во прашање финалните мечеви. Леброн го забележа деветтиот „трипл-дабл“ во кариерата, во финалните мечеви и го престигна Меџик Џонсон, кој има еден помалку. Одличен меч одигра и Кевин Лав, тој постигна 23 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 374 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голден стејт ја искористи двапати домашната предност во финалето од НБА-лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: