Македонија 5. ракометна сила во Европа

Нашата ракометна репрезентација го освои 5-то место на ЕП во Србија со победата која денес ја оствари на мечот со Словенија со 28:27. Во драматичен финиш на кој се навикнавме на ова ЕП нашите ракометари имаа повеќе среќа и смиреност во решавачките моменти од натпреварот. Македонскиот национален тим одлично го почна натпреварот, а на половина од првото полувреме имавме предност од 9:5 за да првиот дел го завршиме со предност од 16:12. Во тој дел функционираше се, нападот имаше одлична реализација, а на голот го имавме расположениот Ристовски. Во второто полувреме почнавме лошо, а тоа го искористија словенечките ракометари и 41-та минута го израмнија резултатот на 18:18, па потоа и дојдоа до предност од два гола. Сепак квалитетот кој го имаат нашие ракометари им даде сила во финишот да направат предност од 26:23 што на крајот беше недостижна за Словенија иако тие го имаа последниот удар кој го одбрани Ристовски и ја однесе Македонија на 5-то место. Во нашиот тим нај ефикасен беше Кире Лазаров со 8 гола, ...
| | веќе видена | слични

За само шест месеци, скопскиот плоштад „Македонија“ беше сцена на два величествени дочеци на македонските спортски херои. По кошаркарите, кои од Литванија се вратија како четврта европска репрезентација, овојпат илјадници луѓе излегоа да ги поздрават ракометарите за освоеното петто место на Европското првенство во Србија. Фото: Вангел Тануровски
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските ракометари имаа величенствен пречек на плоштадот „Македонија“. Најнапред стотици фанови ги пречекаа Кире Лазаров, Мојсоски, Ристовски, Алушовски и дружината на граничниот премин Табановце, а потоа караванот се упати кон Скопје.
| | веќе видена | слични

Легендата на македонскиот ракомет Индира Кастратовиќ во име на сите граѓани му додели плакета за тимскиот и индивидуален успех на најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров. Со 61 постигнат погодок на ЕП во Србија, Лазаров стана најдобар стрелец во историјата на европските првенства.
| | веќе видена | слични

Скопје, 28 јануари - „Кога ќе стигнат на плоштад“, „Каде се?“, „Идат ли?“, беа прашањата што насобраниот народ на плоштадот „Македонија во Скопје“ ги поставуваше додека стрпливо чекаа од портата „македонија до бината изградена пред Камен мост во очекување на петтата ракометна сила во европа, македонската ракометна репрезентација. Возбудата растеше од миг во миг, а меѓу насобраните од тригодишни деца завиткани со шалчиња Македонија, до баби од седумдесет години, кои онака ниски не можеа да видат што се случува, па ги прашуваа повисоките околу себе. Ќе стигнат околу 14.30 часот, се слушна одговорн едно од прашањата и реакција: „Ако, ќе ги чекаме! Па заслужија“. Токму така,заслужија нашите ракометари да бидат дочекани и на температури кои се движеа под нулата, но радоста од нивниот успех ги грееше срцата на гордите Македонци. И стигнаа нашите херои, повозбудени дури и од граѓаните кои ги очекуваа и ги дочекаа со пеење на „Излези момче“. Се симнаа од автобусот пред портата и пешки следени од погледите и ...
| | веќе видена | слични

Македонија повторно како што доликува ги пречека своите херои. Спортистите кои не направија петта ракометна сила во Европа попланево се вратија во својата земја. Започнувајќи од граничниот премин Табановце, каде го имаше првиот контакт со неколку стотици верни фанови, нашата ракометна експедиција продожи да слави на патот кон центарот на Скопје, каде беше организирана и централната прослава. При влегувањето во државата веќе можеше да се насети што треба да се очекува на плоштадот Македонија. Иако огромна поддршка имаа и во Ниш и во Белград, селекторот Шундовски на македонската граница уште еднаш изрази огромна благодарност за бодрењето на неговиот тим во текот на континенталниот шампионат во Србија. Славеничка атмосфера, актуелна и по улиците на главниот град, пред поратата Македонија со огномет и бројни факели беа пречекани нашите нови спортски херои. Ниските температури не беа проблем за граѓаните кои беа присутни, а ги имаше на различна возраст но сите со иста цел, со препознатливите навивачки химни да ...
| | веќе видена | слични

Неколку илјади граѓани, денеска, на плоштадот Македонија во Скопје, ја пречекаа македонската ракометна репрезентација, која на терените во Ниш и Белград се избори за петтото место во Европа. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски, покрај забележувањето на најголемиот успех со освоеното петто место на ЕП во Србија, изборија и место во квалификациите за ЛОИ во Лондон оваа година. На пречекот присуствуваше и државниот врв. Доживејте ја и вие атмосферата на овој настан, низ фотографиите на фоторепортерот Радован Вујовиќ.
| | веќе видена | слични

Илјадници на студот ги дочекаа ракометарите Илјадници граѓани на главниот плоштад во Скопје ги пречекаа македонските ракометари, кои го освоија петотто место на Европското првенство во соседна Србија. Колоната беше пречекана на македонско-српската граница, потоа продефилира по улиците во Скопје, а главната манифестација беше на плоштадот Македонија. Македонските ракометари останаа во игра за ракометниот турнир на Олимпијадата во Лондон. За учеството ќе треба да изборат на квалификациски турнир во април
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари денеска попладне го преминаа граничниот премин Табановце, а оттаму па се до плоштадот Македонија од своите сограѓани добија величествен пречек. Лазаров и се заблагодари на целокупната македонска јавност, а посебно на навивачите за кои нагласи дека биле нашиот осми играч. На крајот не пропушти да им порача нешто и на Данците, кои токму благодарение на победата над Македонија утре ќе играат во големото финале. „Заедно сплотени можеме многу, да сте ми живи и здрави, да останеме скромни како и досега и дај Боже, ќе одиме и на Олимписките Игри во Лондон. Голема благодарност до овие ракометни лавови, рекордот не е само моја заслуга, туку на цела Македонија. „Леле луѓе, што направивме“, рече легендата Владо Илиевски, а јас ја повторувам неговата изрека и нека даде Господ да ја повторуваат уште многу, многу спортисти, кошаркари, ракометари, фудналери, одбојкари и сите други“, изјави Кире, пред преполниот со народ плоштад Македонија. Во името на македонскиот народ, ракометната голгетерка – ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометни херои беа величенствено пречекани на плоштадот од илјадници граѓани и од државниот врв. Погледнете како изгледаше пречекот од птичја перспектива. Македонија има нови спортски херои, по кошаркарите еве и ракометарите доживеаја да бидат поздравени од повеќе од 20.000 фанови кои им оддадоа уште една почит за одличната, за храбрата игра на Европското првенство...Уживајте...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Наместо да владее правото и во функција да е правната држава, за жал гледаме политички реваншизам, со скандалозни судски пресуди и обвинувања, затоа на овие ...
сите 200 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 212 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија 5. ракометна сила во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: