ПОТКУП ОД 300 ЕВРА: Болничар побарал пари од пациент за да го стави прв на листа за операција

Против болничарот од ГОБ „8 Септември“ е поднесена кривична пријава за примање поткуп Болничар во ГОБ „8 Септември“ примил поткуп од 300 евра од пациент за да го стави прв на листата за чекање за операција. Против него е поднесена кривична пријава за примање поткуп. Според информациите на МВР, К.С.
| | веќе видена | слични
18 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против А.Ч. (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар Мајка Тереза, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело примање поткуп. Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело му претходело лекување и хируршка интервенција над 13годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пријавениот на 26 мај 2017 година, од татко на 13-годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30 мај директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека тие се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13-годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија,  за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија пронајдени се и одземени вкупно 24.890 евра, 4.477 американски долари, 2.250 швајцарски франци, 65 австралиски долари, 170 хрватски куни, 60 бугарски лева и 4.700 денари. Додека, при извршениот претрес во неговиот дом пронајдени се и одземени вкупно ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чаровски, неврохирург и директор на Клиниката за неврохирургија поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“. Во соопштението од СВР се вели: „Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13 – годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од слобода. ...
| | веќе видена | слични

СВР Скопје поднесе кривична пријава против К.С. (64) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело примање поткуп. Пријавениот во својство на болничар, вработен во ГОБ 8ми Септември, со намера да се стекне со противправна имотна корист, од пациент директно побарал и примил поткуп во износ од 300 евра. Пријавениот на 25.05.2017 година од 66годишен пациент од Прилеп директно побарал 300 евра за да го стави прв на листата за чекање за оперативен зафат, а наредниот ден ги зел парите со образложение дека се награда за лекарот кој требало да го изврши оперативниот зафат. Синот на оштетениот на 25 мај 2017 година го пријавил кривичното дело во Единицата за економски и компјутерски криминал, каде со потврда за привремено одземени предмети, му се одземени шест банкноти во апоени од по 50 евра кои се криминалистичко-техничкки обработени и фотодокументирани по што, врз основа на наредба на Основното јавно обвинителство Скопје и наредба на Основен суд Скопје I Скопје, преземени се мерки и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривична пријава за поткуп од 300 евра заработил болничар од Градската болница, кој парите ги побарал за ургенција во листата за чекање за оперативен зафат. Од МВР информираат дека полицијата поднесе кривична пријава против К.С. (64) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“. Пријавениот во својство на болничар, вработен во ГОБ „8-ми Септември“, со намера да се стекне со противправна имотна корист, од пациент директно побарал и примил поткуп во износ од 300 евра. Пријавениот на 25 мај 2017 година од 66-годишен пациент од Прилеп директно побарал 300 евра за да го стави прв на листата за чекање за оперативен зафат, а наредниот ден и ги зел парите со образложение дека истите се награда за лекарот кој требало да го изврши оперативниот зафат. Синот на оштетениот истиот ден го пријавил кривичното дело во Единицата за економски и компјутерски криминал, каде со потврда за привремено одземени предмети, му се одземени шест банкноти во апоени од по 50 евра кои се ...
| | веќе видена | слични

Болничар во ГОБ „8 Септември“ бил фатен со 300 евра мито, кое ги зел во ресторан во Скопје, информираа во МВР. Станува збор за K.С. (64) од Скопје, против кого е поднесена кривична пријава за примање поткуп. Според полицијата, болничарот од пациент директно побарал и примил поткуп од 300 евра. Осомничениот во четвртокот од 66-годишен пациент од Прилеп ги побарал парите за да го стави прв на листата за чекање за оперативен зафат. Прилепчанецот се согласил, но неговиот син ја информирал полицијата, која зела од него 300 евра, кои биле криминалистичко-технички обработени и фотодокументирани. Наредниот ден пациентот се сретнал со K.С. и му ги дал парите, а болничарот рекол дека се награда за лекарот што требало да го изврши оперативниот зафат. Тогаш влегле инспекторите и го привеле болничарот, кај кого биле пронајдени парите.
| | веќе видена | слични

Според МВР, тој ги барал парите за да  стави прв на список за операција пациент од Прилеп. Објаснил дека парите се за докторот што ќе го оперира. Синот на пациентот пријавил во МВР, од каде добил обележани банкноти од по 50 евра. Пред пет дена во угостителски објект синот му ги дал парите на болничарот , по што тој бил приведен. 
| | веќе видена | слични

Неофицијално, Чапароски бил пријавен од граѓанин на кој му побарал мито од 1.000 евра за лекување дете во странство Основното јавно обвинителство – Скопје побара 30-дневен притвор за директорот на Клиниката за неврохирургија, Александар Чапароски
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОТКУП ОД 300 ЕВРА: Болничар побарал пари од пациент за да го стави прв на листа за операција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: