ЕУ ги казнува најголемите светски банки заради местенки на каматите

ЕУ ги казнува најголемите светски банки заради местенки на каматите Светските највлијателни банки како Сити груп, Дојче Банк, Ројал банк оф Скотланд, ЏиПи Морган, Барклиз и Сосиете Женерал денеска ќе бидат парично казнети од страна на Европската комисија. Овие банки, како што јавуваат западните агенции, ќе бидат казнети поради местење на каматните стапки, Еурибор и Тибор. Британската агенција Ројтертс јавува дека се очекува казната за некои од банките да изнесува дури до 1,7 милијарди евра, што би значело највисоки некогаш изречени казни во досегашната работа на Европската комисија. Споменатите банки се обвинети дека ги местеле мешубанкарските каматни стапки Еурибор и Тибор(токиска меѓубанкарска каматна стапка) заради стекнување чист профит, а на штета на клиентите. Швајцарската УСБ банка претходно призна дека извршила местење на Тибор, но избегна да биде парично казнета поради тоа што ги пријавила сите други големи банки кои биле вклучени во местенките.
| | веќе видена | слични

Белград - Заедничката уплата на данок и придонеси, која требаше да почне во Србија на 1 јануари, ќе биде одложена до 1 март, најави српската Даночна управа. Причина за одложувањето, како што е објаснето, е неподготвеноста на големите системи 11 образци да ги заменат со една даночна пријава, која ќе се предава само по електронски пат, со употреба на квалификуван дигитален сертификат. Загреб - Цените на недвижностите на хрватскиот пазар во ноември се повисоки за 0,7 отсто во однос на претходниот месец, додека во однос на истиот месец лани се пониски за 4,3 отсто. Во ноември 2013 година, во однос на октомври, цените на недвижностите во Загреб се повисоки за 0,4 отсто, додека на годишно ниво опаднаа за 5,2 отсто, јави хрватскиот Т портал. Просечната цена на становите во Загреб, во октомври изнесувала 1.569 евра по метар квадратен, што е 0,1 отсто помалку од октомври 2012 година. Брисел - Европската комисија казни осум банки од ЕУ и САД со 1,71 милијарда евра, поради тајно договарање со цел да профитираат од ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија ќе ги казни со рекордна сума од 1,7 милијарди евра групата на водечки европски и американски банки за манипулирање со каматните стапки, тврдат за Ројтерс добро упатени извори. Досега тоа е најголемата наложена казна од страна на ЕК за банките, кои ги искривувале состојбите на каматите на меѓубанкарскиот пазар, врзано за едно од тешките нагли нарушувања за време на финансиската криза. Станува збор за каматниот процентн на лондонскиот меѓубанкарски пазричен пазар (Libor), за меѓубанкарскиот каматен процент во Токио (Tibor) како и за сличните, искористувани во еврозоната (Euribor). Тие се искористуваат како основа за определување на каматите на редица активи, од хитпотеки до деривати. Според изворите казни ќе заработат, Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays и Societe Generale. Портпаролот на ЕК Антоан Коломбани одби да ги коментира ваквите информации. За разлика од шесте банки, кои ја понесоа одговорноста во замена на отстапката од 10% од размерот на казната ...
| | веќе видена | слични

Европска унија казни осум финансиски групации со рекордни 1,7 милијарди евра поради манипулирање со европската меѓубанкарска каматна стапка Еурибор и нејзиниопт јапонски еквивалент Тибор. Deutsche Bank, вплеткан во местење на двете стапки е казнет со вкупно 725 милиони евра, а француската Societe Generale со 446 милиони евра за Еурибор. Европскиот пратеник за конкурентност Хоакин Алмуниа изјавил дека најшокантен аспект на картелите е соработката меѓу банките кои требале да бидат конкурентни. Британскатабанка RBS е казнета со 391 милини евра, додека Barclays заработиле “имунитет“ и нема да платат казна затоа што на Европската комисија им укажале на постоењето на картелот. Исто така и швајцарската UBS ја избегнала казната за местење на Тибор, бидејќи ја известила Комисјата за скандалот. Казните за Deutsche Bank, Societe Generale и RBS се намалени за 10 отсто поради соработката со истрагата. Истрага се уште се води и за европските банки Credit Agricole, HSBC и американската JP Morgan.
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија денеска казни осум големи банки со вкупно 1,7 милијарди евра поради формирање на нелегални картели заради манипулирање со каматни стапки. Во соопштението се наведува дека банките функционирале како картел заради нелегално одредување на висината на каматните стапки и цените на финансиските деривати. Од овие фактори зависи цената на кредитите, хипотеките и останатиот имот во износ од неколку стотини илјади милијарди долари ширум светот. Потпретседателот на Европската комисија, Хоакин Алмуниа, изјави дека е шокантно тоа што банките тесно комуницирале наместо меѓусебно да се натпреваруваат на пазарите. Меѓу казнените банки се „Барклис“, „Дојче Банк“, „Кралската банка на Шкотска“, „Сосиете женерал“, „ХСБС“, „Џи Пи Морган“, „УБС“, „Сити груп“ и „РП Мартин“.
| | веќе видена | слични

Рекордна парична казна во износ од 1,7 милијарди евра им беше наложена на водечките европски и американски финансиски институции за манипулација на меѓубанкарските каматни стапки. Германската „Deutsche Bank AG“ доби парична казна од 725 милиони евра, што беше и најголема изречена казна. Глобата на француската институција „Societe Generale SA“ е во износ од 446 милиони евра, додека на „RBS“ – 391 милиони евра. „JPMorgan Chase & Co.“ ќе мора да плати 80 милиони евра. Наметнатата казна е најголемата во историјата на ЕУ . „Тоа што е шокантно во случајот, не е само манипулација на меѓубанкарските каматни вредности, следени од целата инвестициска заедница, туку соработката на банките една со друга во услови во кои се претпоставува дека би требало да се натпреваруваат една со друга“, коментираа денес од европските регулатори. Вредноста на загубите за финансиските институции, сепак може да биде надмината далеку над нивото на наметнатите казни, заради очекуваните тужби против нив од големи институции како и ...
| | веќе видена | слични

Властите во Европа, САД и Азија сомничат големи банки дека манипулирале курсеви на валутите. Доколку сомнежот се потврди, скандалот би можел да заземе поголеми размери од случајот Либор, за кој ЕУ денеска изрече казни. На светските девизни пазари секојдневно се тргуваат околу 5,3 билиони долари. Трговијата со девизите е најголемиот трговски пазар во светот. Трговијата преку монетарните граници е потребна за пазарот, исто како и претпријатијата и приватните лица, да може да учествуваат во меѓународните зделки. Овој пазар, постоело можност да бил манипулиран, според информациите на весникот „Зидојче цајтунг“. Финансиските власти во Европа, САД и Азија испитуваат две обвинувања: Дали банките воделе бизниси со странски валути, за да влијаат врз курсот во точно дадено време и се обложувале на курсот за да постигнат добивка? Второ, дали некои трговци се договарале меѓусебно? Истрага и против Дојче банк Индиции за ваквите сомнежи имало уште во октомври, кога швајцарскиот финансиски надзор соопшти дека ќе води ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 151 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 130 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ги казнува најголемите светски банки заради местенки на каматите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: