Македонија во петтиот барабан ги чека квалификациските противници за СП во 2014

Македонската фудбалска репрезентација од претпоследниот барабан ќе ги чека своите противници во квалификациониот циклус за пласман на Светското првенство, кое во 2014 година ќе се одржи во Бразил Европската фудбалска унија (УЕФА) попладнево го објави распоредот на барабаните од кои ќе се врши извлекувањето, кое ќе се одржи на 30 јули. Европските репрезентации ќе бидат поделени во девет групи, победниците на групите ќе изборат директен пласман на Мундијалот во Бразил, додека, осум најдобри второпласирани репрезентации ќе разигруваат за дополнителните четири места од европската зона. Барабан 1: Шпанија, Холандија, Германија, Англија, Португалија, Италија, Хрватска, Норвешка, Грција Барабан 2: Србија, Словенија, Русија, Франција, Црна Гора, Швајцарија, Словачка, Данска, Шведска Барабан 3: Турција, Чешка, Израел, Ирска, Романија, БиХ, Бугарија, Украина, Белгија Барабан 4: Литванија, Албанија, Унгарија, Белорусија, Ерменија, Грузија, Северна Ирска, Шкотска, Полска Барабан 5: МАКЕДОНИЈА, Австрија, Естонија, ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација утре во 19 часот го започнува решавачкиот дуел во квалификациите за Европското првенство во 2012-та. Нашите ракометари му гостуваат на директниот ривал за пласман на второто место во групата кое води на Еврошампионатот во Србија идната година – репрезентацијата на Естонија. Избраниците на Ѕвонко Шундовски се во потрага по првата победа на третото гостување кај Естонците, кои од аутсајдер во групата, по победата над грогираната Босна и Херцеговина, се претворија во сериозен кандидат за пласман. Од нашиот табор се уверени дека квалитетот е на наша страна и на крајот ќе преовладее, иако треба да внимаваат на естонските контранапади и особено бекот Маит Патраил. Ако Македонија не победи, ќе мора в недела на домашен терен против Босна да се надева на успех, како и услуга од веќе првопласираната Украина во дуелот со Естонија. Иво Босилков
| | веќе видена | слични

Ибрахимовиќ влезе од клупата по 25 минути игра, а потоа за помалку од половина час постигна три гола во победата на Шведска над Финска со 5-0 Златан Ибрахимовиќ Златан Ибрахимовиќ со хет-трик го реши скандинавското дерби против Финска од квалификациската група Е за Европското фудбалско првенство во 2012 година, кое заврши со победа на Шведска со 5-0. Популарниот Ибракадабра влезе од клупата за резервни играчи во 25. минута од средбата и за помалку од половина час постигна три гола. Швеѓаните со победата ја намалија предноста на водечката Холандија на три бода. Фарските Острови направија изненадување совладувајќи ја Естонија со 2-0. Ова беше прва победа за „рибарите“ во еден квалификациски циклус за ЕП по онаа против Сан Марино во октомври 1995 година. На водечката репрезентација во групата А, Германија, и недостига една победа за да обезбеди пласман на ЕП, по триумфот кај Азербејџан со 3-1. Група А Азербејџан - Германија 1-3 (Хусејнов 89 - Езил 30, Гомез 41, Шурле 90) Германија 7 7 0 0 22-3 ...
| | веќе видена | слични

Најстариот играч на Германците има 27 години Јоаким Лев ќе има луксуз цела година да го подготвува својот тим за Европското првенство 2012 во Полска и Украина, откако Германија ја забележа седмата победа во исто толку мечеви од квалификациите. Германија го совлада Азербејџан со 3:1 на гости и сега и требаат само уште три бода од преостанатите три средби за да го потврди својот пласман на ЕП. Лев уште еднаш покажа дека има доверба во младите играчи, па просечната возраст во неговиот тим на овој натпревар беше 24 години. Најстар беше 27-годишниот капитен Филип Лам. - Малку ми е чудно чувството да бидам најстариот играч на теренот, но тоа само покажува каков квалитет имаме во Германија. Поважно од тоа е што ја завршивме сезоната со седум победи. Ова навистина беше совршена сезона - изјави Лам. Германија има десет бода повеќе од Белгија на врвот на А-групата, но вистински може да ја загрози само третопласираната Турција, која има уште четири средби за одигрување. РЕЗУЛТАТИ: Ц-ГРУПА: Фарски Острови-Естонија 2:0; ...
| | веќе видена | слични

После овој триумф над Естонија, потребен ни е бод против Босна и Херцеговина на домашен терен во недела и со тоа Македонија, после 13 години, повторно ќе биде дел од еден Евро шампионат. Ако загубиме од БиХ, шансите остануваат, но ќе зависиме од другиот натпревар - ќе биде потребно Естонија да загуби од Унгарија. Контролата врз резултатот во текот на целиот натпревар ја имаа македонските ракометари. На полувреме предноста беше 14:8. Во вториот дел Естонците влегоа поагресивно и успеаја да ја намалат разликата на нашите најдобри ракометари, но сепак ние до крајот не го испуштавме водството.
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада Естонија на гостински терен со 31:25 во квалификациите од ЕП кое во 2012 година ќе се одржи во Србија, со што се наоѓаат пред пласман на завршниот турнир. Третото гостување во Естонија конечно беше победничко за нашите ракометари. Откако во два наврати претходно одигравме нерешено, ракометарите на Ѕвонко Шундовски денеска беа апсолутно доминантни против домаќините и без проблеми стигнаа до победата. Круцијалната предност нашите ракометари ја остварија во првиот дел кој го добивме со 14:8. Во второто полувреме одигравме онолку колку што беше потребно. Со стабилна игра ја сочувавме предноста од шест погодоци, која во ниту еден момент не беше загрозена. Најмногу што успеаја да направат Естонците е да се доближат на минус 4 кон половината од вториот период, но нашите момци предводени од феноменалниот Кирил Лазаров, потпомогнат од Филип Миркуловски и Наумче Мојсовски не дозволија никакво изненадување. За да се заматат нашите сметки за пласман на ЕП во ...
| | веќе видена | слични

Досега покрај овие селекции пласман имаа обезбедено и Унгарија и Хрватска, а по одигрувањето на вечерашните натпревари Литванија - Шпанија и Израел - Словачка, доколку победат гостите и тие ќе се пласираат на завршницата. Пред пласман на 10-тото ЕП во ракомет е и Македонија откако синоќа во Полва во директниот дуел ја совлада Естонија со 31:25, па откако Унгарија ја победи Босна и Херцеговина со 22:19, за пласман на нашата репрезентација е потребно в недела во последното коло Естонија да не ја победи Унгарија на гостински терен. Ваквиот епилог ќе придонесе на последниот натпревар со Босна и Херцеговина во славеничка атмосфера да се поздрави второто учество на македонските ракометари на Европско првенство (во 1998 година Македонија играше на ЕП во Италија). Преглед на резултатите и табелите по вчера одиграните натпревари: Група „1“: Естонија - Македонија 25:31 и БиХ - Унгарија 19:22. Табела: Унгарија 10 бодови, Македонија 5, Естонија 4, БиХ 1. Група „2“: Романија - Хрватска 25:30. Литванија - Шпанија ...
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на вчерашните натпревари од 5.коло од квалификациите за ЕП 2012 година во Србија, репрезентациите на Германија, Данска, Русија, Норвешка и на Шведска изборија учество на шампионатот. Досега покрај овие селекции пласман имаа обезбедено и Унгарија и Хрватска, а по одигрувањето на вечерашните натпревари Литванија - Шпанија и Израел - Словачка, доколку победат гостите и тие ќе се пласираат на завршницата. Пред пласман на 10-тото ЕП во ракомет е и Македонија откако синоќа во Полва во директниот дуел ја совлада Естонија со 31:25, па откако Унгарија ја победи Босна и Херцеговина со 22:19, за пласман на нашата репрезентација е потребно в недела во последното коло Естонија да не ја победи Унгарија на гостински терен. Ваквиот епилог ќе придонесе на последниот натпревар со Босна и Херцеговина во славеничка атмосфера да се поздрави второто учество на македонските ракометари на Европско првенство (во 1998 година Македонија играше на ЕП во Италија). Преглед на резултатите и табелите по вчера одиграните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со победата од 31:21 на гостувањето во Полва против селекцијата на Естонија, македонската машка ракометна репрезентација е пред пласман во завршницата на Европското првенство кое во 2012 година ќе се одржи во Србија. Нашите ракометари беа доминантни во текот на целиот натпревар и имаа водство во скоро сите 60 минути, а противникот стигна до предност од еден гол разлика и тоа во почетната фаза, кога резултатот на семафорот беше 5:4. На полувреме нашата селекција замина со водство од 14:8 што беше и највисоката предност во овој дел од натпреварот, а во вториот дел гостите во еден момент успеаа да намалат на четири гола, но тоа беше се што сторија во завршницата. Избраниците на селекторот, Ѕвонко Шундовски во сите шеесет минути играа одлично и на противникот во ниту еден момент не му оставија надеж дека може да ја продолжи серијата на успешни резултати. За конечен успех и пласман на Европското првенство на нашиот тим му е потребен и бод против Босна и Херцеговина, која доаѓа во Скопје в недела, но во ...
| | веќе видена | слични

Најдобрите македонски ракометари се на чекор од пласман на Континенталниот шампионат што идната година ќе се одржи во Србија, откако вчера во Полва против домаќинот Естонија славеа со 31:25. По триумфот, в недела ни е потребен бод против Босна и Херцеговина на домашен терен, за по 13 години повторно да бидеме дел од еден Евро шампионат. Евентуално, и да загубиме од БиХ, за да 'обезбедиме виза' за во Србија, потребно ќе биде Естонија да загуби од Унгарија. Македонските ракометари имаа контрола врз резултатот во текот на целиот меч, на одмор заминавме со предност од 14:8. Во вториот дел Естонците влегоа поагресивно и успеаја да ја намалат разликата на нашите најдобри ракометари, но сепак ние до крајот не го испуштавме водството. \Netpress
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија во петтиот барабан ги чека квалификациските противници за СП во 2014

Од:
До кого (е-маил):
Порака: