Ким Џонг Ун предупредува: Во случај на воена вежба на Америка нема да седиме со скрстени раце


11 копии

Северна Кореја предупреди дека нема да „седи со скрстени раце“ доколку САД ја реализираат одложената воена вежба со Јужна Кореја по зимската Олимпијада. Северна Кореја предупреди дека нема да „седи со скрстени раце“ доколку САД ја реализираат одложената воена вежба со Јужна Кореја по зимската Олимпијада.Тоа предупредување во писмо до Обединетите нации го пренесе севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг Хо.Северна Кореја нема изведено ракетна проба од крајот на ноември минатата година, а во јануари започна дијалог со јужниот сосед, што се први разговори од таков вид за две години.Шефот на севернокорејската дипломатија Јонг Хо во писмото, што го објави државната новинската агенција, наведува дека Пјонгјанг ќе ги вложи сите напори во иднина да ги подобри односите на двете кореи, но дека никогаш нема „да седи со скрстени раце“ ако некој се обиде тие напори да ги осуети. САД и Јужна Кореја се согласија да ја одложат редовната заедничка воена вежба до завршувањето на Зимската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун го покани претседателот на Јужна Кореја, Мун Јае-ин да го посети Пјонгјанг. Доколку ја прифати поканата претседателот на Јужна Кореја, ова би била прва средба на двајца корејски лидери по повеќе од една деценија. Поканата на Јае-ин лично му ја врачила сестрата на Ким Јонг Ун, Ким Јо-џонг на состанок во претседателската палата во Сеул, во рамките на Зимските Олимписки игри кои годинава се одржуваат во Јужна Кореја. Таа му порачала на Јае-ин да го посети северот најрано што може. Таа воедно истакнала дека Пјонгјанг и Сеул би требало да се зближат во име на сите Корејци. Related
| | веќе видена | слични

Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја, веќе се во полн замав, а дополнителна атракција на ионака атрактивната и досега најстудена зимска олимпијада се случуваше на трибините од зимските боишта. Двојниците на американскиот и севернокорејскиот претседател, Доналд Трамп и Ким Јонг-ун предизвикаа огромно внимание на трибините за време на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри. „Гледате дека сепак се согласуваме“, рече двојникот на Ким.
| | веќе видена | слични

Луѓето во Северна Кореја масовно користат интернет и мобилни телефони, девојките се облечени модерно и имаат висок морал. Дел од Пјонгјанг, главниот град на земјата има згради од 80 ката, и потсетува на Дубаи. Во два облакодери има само станови за универзитетските професори. „Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба“ - пишува во ексклузивната репортажа за Северна Кореја, дописникот на српска „Политика“. Тој објаснува дека како што жителите на Југославија некогаш го сакаа маршалот Тито, така и Севернокорејците го сакаат нивниот лидер Ким Џонг Ун. Додава дека дури и да има луѓе кои не го сакаат, сепак тоа останува во тајност. „Сигурно има, само тоа не смее јавно да го покаже, исто како што, во најголем број тоа не смееја да го покажат и опонентите на Тито. Секако дека Северна Кореја не е идеал на демократијата, полицијата и тајните служби следат сѐ, но, да бидеме чесни, истото се случува и во Кина и во некои други држави“- пишува српска „Политика“. Северна Кореја важи за затворена земја и ...
| | веќе видена | слични

Фото: Getty Images На многу начини Зимските олимписки игри 2018 година се прослава за сето она што е правилно во светот. Најдобрите спортисти од различни земји се собираат за да го дадат најдоброто од себе и да ги поместат границите на човечкото достигнување. Околу две милијарди луѓе од целиот свет се насочуваат кон овој настан и навиваат за своите фаворити, почитувајќи ги најдобрите натпреварувачи од другите земји. Но како што често е случајот, Олимпијадата исто така е шанса за политичка основа. И оваа година нема да биде поинаку, со тоа што Америка и Северна Кореја го користат настанот за да добијат поени за нивните пропаганди. Од своја страна, Северна Кореја испрати летоци до Јужна Кореја за да го одбележи почетокот на Олимпијадата. Исфрлени од балоните, овие летоци прикажуваат маскоти што стојат под олимписките прстени. „Добре дојдовте, гости од Пјонгјанг!“, пишува на летоците наменети за 280 луѓе кои се дел од тимот на Северна Кореја. Во тимот се вклучени спортисти, но и навивачи, новинари, уметници, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун го покани претседателот на Јужна Кореја да го посети Пјонгјанг. Поканата лично ја врачи 28 годишната сестра на севернокореецот, Ким Јо Џонг, за време на состанокот во Сеул. Медиумите коментираат дека се работи за историска средба, која би можела да ги затопли односите мегу двете Кореи. Јо Џонг е прв претставник на династијата Ким, која дошла во посета на Јужна Кореја откако полуостровот беше поделен пред 65 години.
| | веќе видена | слични

Двојниците на американскиот и севернокорејскиот претседател, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун предизвикаа овации на трибините за време на свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, пред да ги исфрли обезбедувањето од стадионот. Лицата кои умешно беа маскирани во политичките лидери се појавија заедно на една од трибините, се фотографираа, па дури и одговараа на прашања. „Гледате дека сепак се согласуваме“, рече двојникот на Ким, кој додека го влечеше обезбедувањето викаше „Чувајте ја сестра ми“. На свеченото отворање присуствуваше и сестрата на севернокорејскиот лидер, која седеше на неколку метри оддалеченост од американскиот потпретседател, Мајк Пенс.
| | веќе видена | слични
3 копии

Околу 800 лица се вклучија денеска во протест против Северна Кореја во центарот на Сеул, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Демонстрантите протестираа поради учеството на Северна Кореја во зимските олимписки игри во Република Кореја. Тие кинеа слики на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и севернокорејското знаме. Некои од демонстрантите држеа искинато знаме на обединетата Северна и Јужна Кореја, кое се користеше, кога спортистите на двете земји излегоа заедно на свеченото отворање на игрите, а исто така и транспаренти со слогани против претседателот Мун Џае-ин и Олимпијадата во Пјонгчанг. Полицијата уапси демонстранти кои се обидоа да го изгорат севернокорејското знаме. Протестот се совпадна со состанок меѓу јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин и високи севернокорејски лица во Сеул. – Има фракција која се обидува да ја претвори оваа земја во комунистичка, изјавија организаторите на протестот. – Ако не ја запреме ќе бидеме подложени на глад или тортура до смрт под власта на Ким Џонг-ун, рекоа ...
| | веќе видена | слични

Тие додадоа дека имале карти за отворањето на Олимпијадата, но биле исфрлени откако почнале да ги прогонуваат бројни новинариИмитатори маскирани во американскиот претседател Доналд Трамп и во лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, кои заедно се појавиле на свечената церемонија, биле исфрлени од Олимпискиот стадион во Пјонгчанг .Тие додадоа дека имале карти за отворањето на Олимпијадата, но биле исфрлени откако почнале да ги прогонуваат бројни новинари.Од друга страна, организаторите истакнале дека двајцата мажи седнале на местата кои биле наменети за медиумите, односно дека поради тоа морале да го напуштат стадионот.
| | веќе видена | слични

Фото: ТанјугПомладата сестра на Ким Јонг-Ун, пристигна на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, и го привлече вниманието на светските медиуми.Посетата на триесетгодишната Ким Јо Џонг во Јужна Кореја е од историско значење, бидејќи никој од најблиското семејство на династијата Ким никогаш не патувал во Сеул.Нејзината фотографија првпат беше видена во јавноста во 2010 година, кога таа се појави на Конгресот на владејачката Работничка партија, а јавноста ја видоа повторно само следната година, кога таа присуствуваше на погребот на нејзиниот татко, Ким Јонг Ил.Тогаш, сепак, ниту нејзиното име ниту нејзините функции не биле познати.Нејзиното име првпат беше објавено во 2014 година, кога беше претставена како "висок функционер на Централниот комитет на Работничката партија", кога таа и нејзиниот брат се појавија при гласањето за Врховниот парламент.Ким Јо ЏонгВо периодот кога Ким Јонг Ун ја обезбеди својата политичка позиција, Ким Јо Џонг беше исто така промовирана во хиерархијата и наскоро стана заменик-директор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ким Џонг Ун предупредува: Во случај на воена вежба на Америка нема да седиме со скрстени раце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: