132 пратеници од регионот побараа истрага за мјанмарската војска од Меѓународниот кривичен суд

Над 130 членови на парламенти од пет држави во југоисточна Азија бараат Мјанмар да биде под истрага на Меѓународниот кривичен суд во Хаг поради насилството врз Рохингите пред една година. Во заедничко соопштение, објавено од Азиските парламентарци за човекови права, тие повикуваат војската на Мјанмар да биде „изведена пред правдата“ поради нивните „смртоносни операции во областа Рахине“. Ова е прва заедничка осуда од страна на регионот од избивање на насилството. „Бидејќи Мјанмар ниту покажува желба ниту е способна да спроведе истрага, сега се наоѓаме во фаза каде меѓународната заедница мора да се вклучи за да се обезбеди одговорност“, изјавил во име на групата парламентарци малезискиот политичар Карлес Сантиаго. „Стојам заедно со 131 колега кои се избрани во нивните парламенти и ги повикувам членовите на Советот за безбедност на Обединетите Нации ситуацијата во Мјанмар итно да ја насочат кон Меѓународниот суд на правдата. Оние во Мјанмар одговорни за овие ужасни злостроства мораат да се соочат со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оскаровката Кејт Бланшет изјави пред Советот за безбедност на ОН дека не била подготвена за големината и длабочината на страдањата со кои се сретнала во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Мјанмарската армија со „геноцидни намери“ извршила масовни убиства и силување членови на мулсиманското малцинство Рохинџи, а главниот командант и уште петмина ...
| | веќе видена | слични

Истражителите на Обединетите нации повикаа шест високи воени лица во Бурма, да бидат обвинети во Меѓународниот суд за геноцид и воени злосторства против ...
| | веќе видена | слични

Една година по почетокот на воените акции против Рохингите во Мјанмар, илјадници бегалци од ова малцинство протестираа во Бангладеш против нивното протерување. Во соседната земја прибежиште најдоа околу милион луѓе, пишува Дојче веле . Август 2017: големи сиви облаци од чад. Пукотници на западот на Мјанмар. Илјадници луѓе деноноќно бараат спас бегајќи со стари чамци. И, се усидруваат во Бангладеш. Бремени жени, деца, стари, млади, сите се исцрпени и со повреди. Речиси сите муслимани од Мјанмар избегаа во Банглaдеш за само неколку недели. Без багаж во рацете, но затоа со голем товар од страшните доживувања. „Од местото каде што бев скриена видов како син ми се обидува да бега. Но имаше голем број војници. Го убија и запалија“, раскажува Хасина, мајка на четири деца. Убиен е нејзиниот најстар син. Таа со едно од помалите деца побегнала во Бангладеш. Каде се другите две деца и сопругот, не знае. Мосадека исто така минала преку големата река. Има десет години и вели дека војниците во Мјанмар ја убиле сестра ѝ: ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секој кој се огрешил пред законот мора да одговара. Никој не е недопирлив – изјави утрово специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи пред судот.Таа додаде ...
сите 248 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

132 пратеници од регионот побараа истрага за мјанмарската војска од Меѓународниот кривичен суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: