Јуриј Красножан е новиот тренер на Анжи

Од рускиот прволигаш Анжи Махачкала соопштуваат дека нов тренер на клубот ќе биде Јуриј Красножан. Амбициозниот руски тим беше во потрага по тренер од септември, кога Гаџи Гаџиев доби отказ на функцијата. 48 годишниот Красножан е без работа од јули оваа година кога беше отпуштен од Локомотив Москва, по сомневањата дека „го наместил натпреварот кој неговата екипа загуби токму од Анжи“ – пренесува goal.com. Предходно Красножан беше тренер на Б репрезентација на Русија, а бил и на кормилото на Спартак Налчик. Со ова се става крај и на шпекулациите дека Гус Хидик ќе биде новиот тренер на Анжи, иако агентот на Холанѓанецот повеќепати ги демантираше овие информации. Анжи лигата ја заврши на 8. место, со што се стекна со право да учествува во плеј оф натпреварите, каде ја поразија ЦСКА Москва со 2-1 во првиот натпревар, пренесува goal.com.
| | веќе видена | слични

Рускиот клуб Анжи од Махачкала ги прекина шпекулациите и на чело на клубот го назначи 48-годишниот Јури Красножан. Со оглед на големата финансиска моќ, Анжи се поврзуваше со големи тренерски имиња од типот на Гус Хидинк, Фабио Капело па и Жозе Мурињо. Красножан во Анжи стигна по кратката работа со „Б“ селекцијата на Русија. Тој во јуни доби отказ од Локомотив Москва поради сомневање дека неговата екипа намерно го загубила натпреварот токму од сегашниот негов клуб, Анжи. Јури Красножан потпишал петгодишен договор со клубот од Махачкала. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Богатиот руски клуб Анжи од Махачкала им стави крај на шпекулациите и за кормилар го постави 48-годишниот Јури Красножан. Клубот од Махачкала беше во потрага по нов тренер од септември, кога беше отпуштен Гаџи Гаџиев, а тимот го водеше Роберто Карлос како тренер-играч. Со оглед на големата финансиска моќ, Анжи се поврзуваше со големи тренерски имиња од типот на Гус Хидинк, Фабио Капел о па и Жозе Мурињо. Красножан во Анжи стигна по кратката работа со Б репрезентацијата на Русија. Тој во јуни доби отказ од Локомотив Москва и тоа заради сомнеж дека неговата екипа намерно загубила токму од Анжи. „Денеска, бордотна директори го назначи Јури Красножан за нов тренер на првиот тим на Анжи Макачкала. Стратегот стави потпис на петгодишен договор“, стои во соопштението на клубот
| | веќе видена | слични

Богатиот клуб од Макачкала подолго време беше во потрага на нов тренер, а со оглед на големата финансиска моќ, Анжи се поврзуваше со имиња од типот на Гус Хидинк, Фабио Капело и Жозе Мурињо. Во последно време силно се шпекулираше дека Холанѓанецот Гус Хидинк прифатил богата понуда за да го превземе кормилото на Анжи, но управата на клубот на крајот сепак се реши за 48 годишниот Јури Красножан, кој стави потпис на петгодишен договор. Соопштението на Анжи гласеше: “Денеска, бордотна директори го назначи Јури Красножан за нов тренер на првиот тим на Анжи Макачкала.“ “Стратегот стави потпис на петгодишен договор.“ Красножан во јуни доби отказ од кормилото на Локомотив, и покрај тоа што Московјаните во тој момент беа помеѓу водечките екипи во првенството на Русија. Стратегот остана без работа по контроверзниот пораз токму од Анжи, а управата на Локомовит се сомневаше дека Красножан го наместил натпреварот.
| | веќе видена | слични

Нов тренер на пребогатиот руски прволигаш Анжи од Махачкал е Јуриј Красножан. 48-годишниот руски стручњак, кој во досегашниот дел од кариерата работеше во Спартак од Наљчик и Локомотив од Москва, потпиша со клубот од Махачкал договор на пет години. Иако медиумите беа полни со написи дека Анжи ќе ангажира звучно тренерско име, изборот падна на домашен стратег. Потсетуваме, како можни тренери на клубот од Дагестан меѓу останатите се споменуваа и Гус Хидинк, Рафа Бенитес, Јоаким Лев...
| | веќе видена | слични

Клубот од Махачкала и покрај најавите за ангажман на звучно име за својата клупа, на крајот се задоволи со Јуриј Красножан. Од Русија во последните неколку месеци се појавија неколку шпекулации кои со клупата на Анжи Махачкала ги поврзуваа Гус Хидинк, Фабио Капело, Марчело Липи и уште неколку познати европски тренерски имиња. Сепак, ниту едно од нив не е нов тренер на Анжи. Тоа е Јуриj Красножан, екс-тренерот на Локомотив Москва и Спартај Најчик, кој треба да потпише петгодишен договор. Во моментов Анжи е на седмото место на табелата во руската Премиерлига со освоени 52 бода по 32 кола.
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јуриј Красножан е новиот тренер на Анжи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: