Галичка свадба по 47-ми пат

Традицијата на Галичник продолжува и по 47-ми пат. Во брачните води со галичка свадба ќе запловат младите, 27-годишниот Љупчо Равановски и 25-годишната Верица Митричка. На манифестацијата во печалбарското село, која прераснува во туристичка атракција, ќе присуствува и претседателот Ѓорге Иванов, кој годинава е нејзин покровител. Зетот и невестата живеат во Скопје, а двајцата потекнуваат од Галичник. Тие ќе бидат венчани во селската црква „Св. Петар и Павле“. Свадбената церемонија се одржи по сите обичаи и ритуали - кои почнуваат со канење на мртвите, а ќе завршат со испраќање на тапаните. Оваа свадба традиционално се одржува викендот пред или по Петровден, печалбарите се враќале на овој верски празник, кога се правеле и по педесетина свадби. Галичката свадба е репрезент на духовната култура - прикажува специфични свадбарски обичаи, ора, звуците на зурлите и тапаните, раскошната и тешка галичка носија на невестата. Адетите некогаш биле изведувани со недели, а денес се збиени од сабота навечер до недела ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со венчавката во црквата „Св Петар и Павле“ во Галичник заврши 47. Галичка свадба. Годинава младенците 27-годишниот Љупчо Равановски, скопјанец, по потекло од Галичник и 25-годишната Верица Митричка од Куманово си ветија вечна љубов во присуство на претеседателот на државата Ѓорѓе Иванов и околу две илјади гости, пренесува Нетпрес. На манифестацијата која прерасна во туристичка атракција беа прикажани редица обичаи, карактеристични за мијаците. Покоровителот на манифестацијата претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов заедно со неговата сопруга, по завршувањето на церемонијата на годинешните младенци им подари икона со ликот на Свети Климент Охридски. Иванов смета дека Галичката свдба е препознатлив белег, кој ги привлекува сите оние кои скаат да ја запознаат Македонија. „Голема чест и гордост е да се биде покровител на ваква манифестација. Галичката свдба на најавтентичен начин ја чува нашата традиција, ги обновува обичаите и ги остава на идните покололенија. Галичката свадба ги собира на ...
| | веќе видена | слични

Многубројните гости на свадбата со радост и воодушевување, но и со бурно ракоплескање ги поддржуваа младенците и игроорците. Понесени од зурлите и од тапаните, тие и самите заигруваа вотактот на музиката, па дури и оние што не ги знаеја чекорите беа подеднакво сплотени со енергијата на вчерашното и завчерашното најпознато галичко случување Препознатливиот бренд на Македонија продолжува да се негува во Галичник На 47-та Галичка свадба Само со огромна љубов и со гордост може да се носи 25 килограми тешката галичка народна носија, но тоа не претставуваше никаков проблем за Верица Раваноска, невестата на 47-та Галичка свадба. Носијата се состои од 46 дела и е потребен цел час за да се облече. - Ми претставува голема чест што сум галичка невеста. Веќе неколку години со Љупчо, мојот сопруг, учествуваме на Галичката свадба, јас како бајрактарка, а тој како игроорец. И за мене целата оваа церемонија е приказна на долговечниот живот на мијачкиот народ. Воопшто не ми претставува тешкотија да ја носам носијата, ...
| | веќе видена | слични

Викендов планината Бистра и кањонот на Радика ечеа од татнежите на тапаните и од звуците на зурлите, на платото пред чешмата Упија, каде беа изведувани поголемиот дел од свадбарские обичаи. По 47-ми пат цели два дена се' беше претворено во една голема Галичка, Македонска свадба, додека низ многувековната традиција својот брак го овековечија невестата Верица Митричка и Љупчо Равановски.
| | веќе видена | слични

Преубавиот Галичник викендов беше домаќин на илјадници гости од Македонија и целиот свет кои пристигнаа за да ја проследат традиционалната Галичка свадба, која стана врвна туристичка атракција за посетителите. Завет на вечна љубов во родниот Галичник дадоа годинашните младенци, 27-годишниот Љупчо Равановски и 25-годишната Верица Митричка. Галичката свадба секоја година се одржува викендот пред или по Петровден. Пред присутните се изведува традиција стара со векови. На овој верски празник печалбарите се враќале во родниот Галичник, а тие денови се правеле и по педесетина свадби. И годинава на Галичката свадба беа присутни голем број печалбари кои потекнуваат од овие краишта. Настанот започна во саботата вечер со китење, редење на бајракот, фрлање пушка и традиционалните Свекрвино оро и Тешкото, а продолжи и вчера со бројни обичаи, ритуали и венчавањето на младенците во селската црква Св. Петар и Павле". За атрактивноста на манифестацијата што привлекува голем број туристи придонесува и амбиентот - ...
| | веќе видена | слични

Со зурли и тапани започна 47-та по ред Галичка свадба. Со сите традиционални адети многуте гости кои дојдоа днеска во Галичник беа сведоци на одлична организација и продолжување на традицијата. Свадабата започна со канење на мртвите пред црквата Св Петка, а продолжи со канење на кумот. Адетот налага, некој од блиските на младоженецот да го избричи зетот.. Потоа - се тргнува по невестата. Невестата го чека младоженецот, и од прозорецот, низ прстен го гледа младоженецот, и изговара „Низ прстен те гледам, во срце да ти влезам“ На коњ се товара чејзот на невестата, и младите се упатуваат на венчавка во црквата „Св. Петар и Павле“. Додека трае венчавањето, пред Упија се игра тешкото, кое изнуди силен аплауз од поситителите. Во Галичник имаше гости од цела Македонија. Постарите Галичани објаснуваат дека им е мило зашто се задржала традицијата и оти младите се одлучуваат за ваков вид на свадба. Со текот на годините има некои измени во адетите - велат тие. Младите Љупчо и Верица Равановски велат дека ова е ...
| | веќе видена | слични

Галичник денеска ќе биде домаќин на традиционалната, 47. Галичка свдба на која ќе се венчаат годинашните младенци - 27-годишниот Љупчо Равановски и 25-годишната Верица Митричка. На манифестацијата во печалбарското село, која прераснува во туристичка атракција, ќе присуствува претседателот Ѓорге Иванов, кој годинава е нејзин покровител, јавува МИА, пренесува Нетпрес. Зетот и невестата живеат во Скопје, а двајцата потекнуваат од Галичник. Тие ќе бидат венчани во селската црква „Св. Петар и Павле“. Свадбената церемонија, како и во минатите години, ќе опфати мноштво обичаи и ритуали - кои почнуваат со канење на мртвите, а ќе завршат со испраќање на топаните. Галичката свдба се одржува викендот пред или по Петровден, следејќи ја традицијата стара со векови - печалбарите се враќале на овој верски празник, кога се правеле и по педесетина свадби. Таа е единствена во Македонија и пошироко и е репрезент на духовната култура - прикажува специфични свадбарски обичаи, ора, звуците на зурлите и тапаните, раскошната и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 188 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Галичка свадба по 47-ми пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: