Потврдено од “Testlab“: Samsung QLED TV екраните не покажуваат ефект на “изгореници“


Сеул, Кореа, 1 3 јули 2018 година – Реномираното Германско списание за технологија – “Видео Магазин“ потврди дека Самсунг Кју-ЛЕД ( Samsung QLED ) ТВ уредите не покажуваат ефект на “изгореници“ ( burn-in effect) на екранот. Во соработка со лабараторијата “конект Тестлаб“ ( connect Testlab) – глобална лабараторија за тестирање, целата серија на Самсунг Кју-ЛЕД ТВ уреди од 2018 година се покажа како одлична, без манифестации на ефектот на “изгореници“ на екранот, ниту пак на ефект на задоцнет одблесок. Со ова повторно се потврди позиционирањето на КјуЛЕД телевизорите на Самсунг како едни од најиздржливите екрани на пазарот денес. Очекувањата од ТВ екраните денес се сѐ поголеми, особено со употреба на технологиите за приказ во в исок д инамички о псег ( High Dynamic Range – HDR ). Ризикот од “изгореници“ на сликата е особено загрижувачки за ТВ корисниците во премиум сегментот. За да се види дали екранот ги задоволува строгите барања за перформанс, ТВ експерти од “Видео“ и “конект Тестлаб“ извршија тестирање ...
| | веќе видена | слични

На Twitter се појави рендер со Samsung Galaxy Note 9 , кај кого главна боја ќе бидат сината и жолтата. Телефонот ќе биде со сина боја, а S Pen ќе биде со жолта боја. Интересниот избор веќе ги привлече фановите, затоа што досега немало таков весел спој на бои. Распоредот на двете задни камери една до друга изгледа несекојдневно и иновативно, хоризонтално поставени. Веднаш до нив има и троен ЛЕД блиц, кој ќе прави „ден“ кога ќе фотографирате во мрак.
| | веќе видена | слични

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 9 за околу три недели од сега, односно на 9 август . За овој уред веќе можевме да прочитаме повеќе информации, па слободно може да се каже дека знаеме што да очекуваме. Според досега видените информации, Galaxy Note 9 ќе го задржи изгледот на минатогодишниот Note 8, меѓутоа не без неколку помали, но важни промени. Главната од нив ќе биде преместувањето на сензорот за отпечатоци на повеќе погодната позиција под камерите, со што ќе се олесни неговото погодување, но и ќе се заштити камерата од случајни допири и замрсување. Оваа поставеност на задната страна може да се каже дека е потврдена и точно прикажана на слика за медиумите, предвреме објавена од страна на познатиот Еван Блас, повеќе познат по неговиот Twitter корисник, @evleaks. S Pen? pic.twitter.com/xizmWw9J2W — Evan Blass (@evleaks) July 17, 2018 Од сликата може да се потврди и најавата дека новото S Pen пенкалце по кое е позната Note серијата, ќе биде унапредено и ќе има многу повеќе функции од досегашните. S ...
| | веќе видена | слични

Samsung со новата надградба воведе весели позадини... Со последната надградба Samsung додаде нови и весели позадини за моделите Galaxy S8 и Galaxy Note 8. Кога телефонот ви е заклучен ќе може овие разиграни видеа да ги сетирате. Единствениот недостаток овде би можел да биде тоа што може да ви ја цеди батеријата побрзо.
| | веќе видена | слични

Samsung денес најави дека корисниците во Македонија ќе можат да го заменат екранот на своите премиум уреди по поволна цена, доколку им е потребна поправка по истекот на гаранцијата или поправка која не е опфатена со истата.. Целта на оваа промоција е да им се овозможи на корисниците решавање на најчестиот проблем и да им се помогне при поправката на нивниот телефон, со попуст од 1.230 до 1.845 денари.Поконкретно, промоцијата опфаќа субвенционирана поправка на физичко оштетување на екранот во рамки на гарантниот рок од 2 години, како и каков било вид на поправка на екранот по истекувањето на гаранцијата. “ Безбедноста, задоволството и грижата за корисниците отсекогаш се приоритети на компанијата Самсунг. Континуирано се грижиме за потребите на нашите корисници и им овозможуваме квалитетни услуги. Неовластените поправки на нашите телефони, наместо да го решат, може да го зголемат проблемот, па дури и да придонесат за појава на нов проблем, негативно влијаејќи врз корисничкото искуство и задоволство. Сакаме ...
| | веќе видена | слични

Неколку недели пред премиерата на Samsung Galaxy Note 9 на интернет се појави и првата фотографија на уредот што изгледа како да е излезена од канцеларијата на корејската компанија. Сликата која беше споделена од Еван Блас во Twitter, го покажува смартфонот од различни страни и обезбедува поглед кон новата игла S Pen, која ќе биде еден од главните моменти на Samsung. Неодамна видовме пенкало во промотивен материјал за паметниот телефон. Сликата ги потврдува претходните информации дека Galaxy Note 9 нема да се разликува многу по изглед од неговиот претходник. Главната видлива промена се наоѓа на задниот панел, каде што сензорот за отпечатоци е веќе ставен под двојната главна камера. Исто така може да се заележи дека оваа година компанијата одлучила да ја обои S Pen во контрастна боја, што се чини дека е интересно решение. Заедно со тоа на Twitter се појавија и две слики на прототип на телефонот, кои го потврдуваат веќе познатото за неговиот дизајн. S Pen? pic.twitter.com/xizmWw9J2W — Evan Blass (@evleaks) ...
| | веќе видена | слични

ТВ Експерти од реномираното германско списание “Видео Магазин“ го изложија Самсунг Кју-ЛЕД ТВ екранот на 72 – часовен “стрес-тест” во лабараторијата “конект Тестлаб“ и го сертифицираа како производ кој функционира без несакани визуелни ефекти. Реномираното Германско списание за технологија - “Видео Магазин“потврди дека Самсунг Кју-ЛЕД ( Samsung QLED ) ТВ уредите не покажуваат ефект на “изгореници“ ( burn-in effect) на екранот. Во соработка со лабараторијата “конект Тестлаб“ ( connect Testlab) - глобална лабараторија за тестирање, целата серија на Самсунг Кју-ЛЕД ТВ уреди од 2018 година се покажа како одлична, без манифестации на ефектот на “изгореници“ на екранот, ниту пак на ефект на задоцнет одблесок. Со ова повторно се потврди позиционирањето на КјуЛЕД телевизорите на Самсунг како едни од најиздржливите екрани на пазарот денес. Очекувањатаод ТВ екраните денес се сѐ поголеми, особено со употреба на технологиите за приказ во в исок д инамички о псег ( High Dynamic Range - HDR ). Ризикот од “изгореници“ на ...
| | веќе видена | слични

Samsung Galaxy S10 ќе има скенер за отпечатоци под дисплејот, со што веќе фановите добиваат практична и поедноставена алатка за отклучување на смартфонот со палецот од предната страна. Скенерот ќе го има во два модела на S10-ката, што е главната вест во мобилната индустрија. Изгледа дека Samsung конечно го направил квалитетно, штом е сигурен дека може масовно да се користи без грешки. Технологијата за скенерот ќе биде „ултрамодерна“, односно нема да има оптички сензор, туку ултрасоник сензор , кој ќе биде со поголема брзина, кој има намена и за мерење на пулсот.
| | веќе видена | слични

Galaxy S10 би требало да биде уредот во којшто Samsung конечно ќе вгради сензор за отпечатоци под екранот. Со тоа ќе се овозможи повторно корисниците да го отклучуваат нивниот телефон „удобно“ со палецот на предната страна, со што се олеснува целиот процес и овозможува повеќе природна позиција на раката при користење на уредот. Веќе можевме да прочитаме информации дека Samsung дефинитивно ќе вгради ваков сензор во два нивни модели од S10, како и тоа дека овој пат ќе има и трет помал модел, нешто слично на mini моделите од порано. Оваа информација прво стана достапна на порталот The Bell, а оваа недела истата ја потврдува и познатиот Минг-Чи Куо. Она што е заедничко за сите овие информации, како и најновите информации за разговор на главниот на мобилниот сектор во Samsung, е тоа дека Galaxy S10 дефинитивно ќе има сензор за отпечатоци по екранот. Она што ја први оваа најава уште поважна е типот на технологија која ќе ја користи Samsung за овој сензор. Па така, наместо оптички сензор, како што се користи во ...
| | веќе видена | слични

Додека со нетрпение го очекуваме најавувањето на Note 9, во меѓувреме се појавија резултати од бенчмарк тестирањето на уредот... Веќе знаеме речиси се што треба за Note 9, a последно ги дознавме и неговите бенчмарк резултати. Станува збор за модел со број SM-N960X, кој Samsung обично го продава во Америка, кој постигна неверојатен multi-core резултат од 12246 и single-core од 4089. Како за споредба, на врв на Android листата во моментов се наоѓа Galaxy S9 Plus со Exynos 9810 и резултати од 8679 и 3372. Од друга страна, multi-core резултатот на Note 9 е поголем од оној на iPhone X, 10127, а речиси ист со single-core резултатот - 4207. За жал, не знаеме сигурно дали станува збор за Note 9 или некој друг уред. Смартфонот на тестирањата е забележан со новиот Exynos 9820, кој очекуваме да го видиме кај Galaxy S10. Истотака, доаѓа со 4GB RAM, а се зборува дека Note 9 ќе има најмалку 6GB RAM. Како и да е, се надеваме дека тестирањата се реални, бидејќи Note 9 звучи на моќен телефон според нив. :)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потврдено од “Testlab“: Samsung QLED TV екраните не покажуваат ефект на “изгореници“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: