Ципрас и Заев се договорија: Ќе го сменат името, за почеток автопатот и аеродромот


4 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кажа дека преговарачкиот процес се приближува кон крајот и дека решението за името треба да важи ерга омнес по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев на Светскиот економски форум во Давос. „Ние сме нова генерација прогресивни премиери. Знам дека денеска многу луѓе нè гледаат. Некои со скептицизам, други со оптимизам. Сакаме да ги решиме прашањата прагматично и одговорно. Го кажувам ова бидејќи само не што сакаме да го решиме спорот со името, туку и билатералните односи да ги поставиме на основа на заемна доверба. Да се справиме со сите форми на иредентизам, да не оставиме дупки за да се осигураме дека нема да се појават слични предизвици во иднина. Мора да најдеме решение за сите нерешени прашање за да можат да продолжат напред евротатлантските интеграции. Заедничкото решение треба да биде ерга омнес, а преговарачкиот процес се приближува кон крајот. Паралелно се согласивме дека треба да продолжат мерките за градење доверба“, кажа Ципрас.
| | веќе видена | слични

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара. Решение на спорот за името, според посредникот на ОН Метју Нимиц, би можело да се постигне набрзо. „Зборуваме за недели, месеци. Не повеќе. Верувам дека е дојдено време за одлука“, изјави Нимиц во Скопје на прес-конференцијата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. „Не сакам да ги потценам разликите во гледиштата, се надевам, ќе се решат, но се создава еден позитивен момент и треба да се искористи. Ова е вистинско време да се обидеме да постигнеме напредок, конечно да го решиме и регионот да тргне напред со двете земји, а пријателството меѓу двете земји да продолжи“, додаде Нимиц. Тој не сака да шпекулира што ќе се случи доколку македонско-грчките преговори за името не успеат. „Стигнати сме до точка кога двете страни напорно работат да се постигне решение. Не сум чул ништо од грчка страна што би ...
| | веќе видена | слични

Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со лидерите во Скопје. Ова вчера го изјави посредникот на ОН во спорот со Грција за името Метју Нимиц, веднаш по пристигнувањето во земјава, само неколку мига откако Владата на прес-конференција во пресрет на доаѓањето на посредникот соопшти дека наскоро ќе излезе со одлука за преименување на аеродромот и автопатот во државата. Претходно, дента пред заминувањето од Атина по средбата со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Атина, Нимиц истакна дека е време двете страни конечно да постигнат согласност за спорот за името. - Мислам дека постои момент тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука - рече Нимиц без да даде конкретен временски рок, притоа истакнувајќи дека во следните седмици ќе има поинтензивни разговори со двете ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Наскоро со одлука на Владата ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот, Зоран Заев со својот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. „Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, набргу“ – рече владиниот портпарол, Миле Бошњаковски. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат, кој ќе се именува „Пријателство“. Од Владата велат дека сега е вистинското време да се најде решение за разликата за името, поради политичката волја од двете страни. Медијаторот Метју Нимиц стигна во Македонија, и утре за таа цел ќе има средби со државниот врв. Претходно истото го направи во Грција.
| | веќе видена | слични

- Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство". Прашан за очекувањата од средбата со медијаторот Метју Нимиц, кој по посетата на Атина, од денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв, владиниот портпарол повтори дека сега е вистинското време да се изнајде решение и оти постои и политичка волја и градење  на односи со Грција кои се на едно повисоко ниво од се што било досега во  претходните години. Дополнителни информации, како што рече, ќе бидат објавени по средбата со Нимиц, кој исто така ќе даде изјава. На новинарско прашање дали македонската Влада била известена за планот на Грција, Бошњаковски наведе дека заемно течат сите работи. - Разговорите се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамки на ООН. Во таа рамка се водат ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на ОН ги повика Македонија и Грција да ја искористат шансата во разговорите за спорот за името, оценувајќи дека обете страни делуваат „полни со енергија“ да изнајдат компромис „Сите знаат кои се проблемите. Постои време за носење одлуки, и мислам дека сме стигнати дотаму“, рече Метју Нимиц во Атина, каде денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. „Знам дека грчката влада е многу искрена и полна енергија за да се изнајде решение за проблемот... Мислам дека има волја тука, и исто така во Скопје, да се најде решение“, изјави Нимиц. Тој дополни дека чекањето, и забавувањето на нештата во моментов нема никаква логика, како во Грција, така и во Македонија. Нимиц се сретна и со Јоргос Кумуцакос, кој е одговорен за надворешна политика во опозициската Нова демократија. Шефот на грчката дипломатија Коѕијас синоќа во интервју за државната телевизија изјави дека целта на неговата влада е да се разговара „за име на јазикот или јазиците на соседната држава кое нема да може да ...
| | веќе видена | слични

По последната рунда преговори за спорот со името која се одржа неодамна во Њујорк, медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. Тој денеска и утре ќе биде во Атина, а на последниот ден од месецов и првиот ден од февруари ќе биде во Скопје. Неодамна Нимиц за грчкиот Катимерини оцени дека средбата на Заев и Ципрас која неколку часа траеше во Давос, била од историско значење и дека има напредок околу прашањето за името. Инаку, по средбата со премирот Ципрас, Заев најави дека ќе се преименува автопатот Александар македонски и дека ќе го носи името „Пријателство". Заев најави и менување на името на Аеродромот. Фото: МИА
| | веќе видена | слични

Ослободувањето од идентитетските заблуди и манипулативниот дискурс за политички профит, би требало и решението за спорот да го прави поедноставно и по безболно. Пишува Даут Даути Наближуваат денови кога се одлучува македонско-грчкиот спор за името на Македонија. Покрај противречните шпекулации за новите (стари) предлози на Нимиц, или нетактични или недобро сфатени изјави (на Ципрас, Васко Наумовски...), протести (Солун, Скопје, Австралија...) никогаш страните не биле толку блиску до договор, а сепак, иако одлуката изгледа како никогаш по лесна, таа ќе биде тешко изводлива во двете јавности нахранети со сопствените заблуди. Можеби затоа грчката страна инсистира за евентуалното компромисно име да не се организираат референдуми, како поради тешкотии да се убеди грчката јавност, уште повеќе поради македонската. Со својата јавност нека се позанимаваат грчките политичари кај кои е дел од вината, но со македонската јавност покрај политичарите (оние кои со своите постапки во минатото ги усложнија работите), од ...
| | веќе видена | слични

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц на почетокот на наредната недела доаѓа во Атина и во Скопје. За можното решение на спорот за името викендов се одржуваат консултации како во Грција така и во Македонија. Највисоки претставници на власта и опозицијата во Македонија денеска во Скопје ќе одржат состанок за предлогот на посредникот на ОН, Метју Нимиц, за решавање на спорот со Грција околу името Македонија. Министерството за надворешни работи на Македонија најави оти ќе се сретнат претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, шефот на дипломатијата Никола Димитров, претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Владата во Македонија повеќе пати истакна дека сака да „изгради широк консензус“ за решавање на двоиполдеценискиот спор со Грција. Состанокот на власта и опозицијата, свикан на иницијатива на Министерството за надворешни работи, ќе се одржи денес во Клубот на пратеници во Скопје, со почеток во 18 часот. Децениски спор ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас му вети на грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос дека ќе „ги зајакне” напорите за решавање на 27- годишниот конфликт за името на соседна Македонија, откако имал „позитивна” средба со македонскиот колега Зоран Заев. „Ние ќе ги зајакнеме нашите заеднички напори. Постојат многу конфликти кои тежат над нашата надворешна политика. Нема да биде лесно, но ако не најдеме начин да ги решиме, тие ќе доведат до поголеми проблеми за нас во иднина“- рече Ципрас. Заев и Ципрас се сретнаа во Давос, Швајцарија каде што разговараа повеќе од три часа. Заев по средбата со грчкиот колега најави дека Република Македонија ќе го преименува аеродромот „Александар Македонски” и автопатот, кој ќе се нарекува „Пријателство”. Медијаторот Метју Нимиц следната недела ќе ја посети Македонија и Грција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 251 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова во телевизиската дебата помеѓу тројцата кандидати за претседател, го обвини нејзиниот ...
сите 156 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 123 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас и Заев се договорија: Ќе го сменат името, за почеток автопатот и аеродромот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: