Божиќен концерт во Битола


Во Католичка црква Пресвето Срце Исусово- Битола , вечерва во 19 часот , младинскиот женски хор при КУД Стив Наумов од Битола под диригентската палка на маестро Љубомир Трифуновски ќе одржи божиќен концерт. Уживање во музика, неповторливите звуци на хармониката на Дарко Стојановски и во поезијата. Битолчани велат : “Дојдете заедно да ја почуствуваме празничната магија ! “
| | веќе видена | слични
4 копии

Женскиот хор „Св. Злата Мегленска“ на 7 јануари ќе го одржи традиционалниот концерт „Божик - Слава“ по повод празникот Христово раѓање - Божик.На концертот на хорот „Св. Злата Мегленска“, кој го води диригентката Летка Димовска-Полизова, ќе гостуваат мешаниот хор „Rozafaexpression“ од Скадар, Албанија, и мешаниот хор „Про арс“ од Скопје.Солисти ќе бидат Билјана Стафансон од Шведска и Лилјана Јовановиќ од Србија.Концертот ќе се одржи во црквата „Пресвета Богородица“ од 19.30 часот.
| | веќе видена | слични

На концертот на хорот „Св. Злата Мегленска“, кој го води диригентката Летка Димовска-Полизова, ќе гостуваат мешаниот хор „Rozafaexpression“ од Скадар, Албанија, и мешаниот хор „Про арс“ од Скопје. Солисти ќе бидат Билјана Стафансон од Шведска и Лилјана Јовановиќ од Србија. Концертот ќе се одржи во црквата „Пресвета Богородица“ од 19.30 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ традиционално ќе го одржи својот божикен концерт в недела на 7 јануари со почеток во 19.30 часот во црквата „Пресвета Богородица“ во Скопје. На концертот ќе учествуваат мешаниот хор Rozafaexpresion од Скадар, Албанија, и мешаниот хор „Про арс“ од Скопје. Солисти на концертот ќе бидат Билјана Стефансон од Шведска и Лилјана Јовановиќ од Србија.
| | веќе видена | слични

За време на божикната литургија во Бејрут во црквата „Свети Илија“ хор од девојки муслиманки влегол во црквата и ја запеал песната „Тивка ноќ“. Станува збор за хорот од Фондацијата „Имам Садр“, а девојките сакале заедно со своите соседи да го прослават христијанскиот празник.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 193 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Божиќен концерт во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: