Мардок го прислушувал и принцот Вилијам

3 копии

Мардок го прислушувал и принцот Вилијам Лондонскиот суд откри денеска дека персоналот на медиумскиот магнат Руперт Мардок од затворениот таблоид „News of the World“ ги прислушувал и телефонските разговори на британската принцеза Кејт Мидлтон, тогашна девојка на принцот Вилијам, внук на британската кралица. Принцот Вилијам во 2006 година во телефонска говорна порака на својата девојка Кејт и кажал дека бил „речиси упукан“ на воена обука во Сандхерст каде посетувал офицерска школа, а во друга порака ја повикал да му се придружи во лов. Поранешните уредници на таблоидот Ребека Брукс и Енди Коулсон, на кои им се суди заедно со уште петмина обвинети за неовластено прислушкување, ја негирале вината. Таблоидот „News of the World” згасна во јули 2011 година по 168 години постоење по истрагата што беше покрената поради скандалот со прислушкување на телефонски разговори на познати личности и „хакирање“ на нивните телефонски пораки.
| | веќе видена | слични

Уредништвото на списанието „News of the World“ нелегално го хакирал телефонот на принцот Вилијам. Во јавноста излегле пораките кои принцот ѝ ги праќал на тогашната девојка, а сегашна сопруга Кејт Мидлтон. „Еј малечка, јас сум. Прости, дури сега се вратив од својата ноќна навигациска вежба. Ми недостасуваше. Сèуште сум буден и ќе бидам во наредните 20 минути, одам брзо под туш, така што ќе се слушнеме...освен ако не си надвор и се забавуваш, а веројатно си“, гласела една од пораките. Во следната порака Вилијам ѝ соопштува на Кејт дека бил на Воена академија и дека имал ограничени повици. „Трчав низ шумата и се изгубив, некако се најдов во заседа и беше мошне непријатно бидејќи бев речиси погоден. Пробај да ме добиеш во следните 25 минути. Во ред мила, те сакам“, пишувал Вилијам. Уредниците и новинарите кои учествувале во ова незаконско прислушкување се на суд, а нивниот, веќе спомнат магазин е згаснат. Имено, освен кралската двојка, тие прислушкувале околу 400 познати личности.
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешното судење на поранешните уредници, се појавиле транскрипти од украдени гласовни пораки што ги добивала сегашната сопруга, а тогаш девојка на идниот британски престолонаследник, принцот Вилијам, што е доказ дека и нејзиниот телефон бил прислушуван. Од содржината на пораките најголема штета има токму угледот на Вилијам, бидејќи се работи за интимна конверзација со неговата идна сопруга и со неговиот брат, принцот Кари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинителот Ендрју Идис, рекол дека пораките коишто принцот Вилијам ги оставал на мобилниот телефон на Мидлтон, вклучително и познатата каде што од милост ја нарекува „бебенце", се пронајдени во домот на поранешниот уредник, како и кај детективот кој во 2006 година работел за таблоидот. Пред судот биле презентирани и транскрипти од хакираната говорна порака којашто Вилијам му ја оставил на својот помлад брат Хари, а на којашто се преправа дека е неговата тогашна девојка Челзи Дови. Ова рочиште е дел од процесот против поранешните уредници на The News of the World, Енди Коулсон и Ребека Брукс, покрај кои се обвинети уште пет лица за различни кривични дела, на пример пресретнување на гласовни пораки на мобилни телефони, што обвинетите го негираат. Иако и претходно беше познато дека весникот ги имал за цел соработниците и помошниците во кралското семејство, ова е првпат да се открива дека и самите членови на кралското семејство биле цели на хакерите и немале соодветна заштита.
| | веќе видена | слични

Гласовната секретарка на кралското семејство била хакирана, а сега се повеќе детали од нивниот приватен живот се појавуваат во јавноста.Судењето на поранешните уредници и новинари на таблоидот „News of the World“, поради здружување поради илегално собирање на гласовни пораки од мобилните телефони на славните личности, носи нови детали.Сега се откриени и приватни пораки кои Вилијам и ги праќал на неговата, тогаш девојка, Кејт Мидлтон.„Еј малечка, јас сум. Извини, сега се вратив од моите ноќни навигациски вежби. Ми недостасуваше. Сеуште сум буден и ќе бидам во следните 20 минути, одам под туш, така што ќе се слушнеме… освен ако не си излезена и се забавуваш“, гласела пораката на хакираната секретарка, пренесува E!Online.Вилијам тогаш бил на тренинг во воената академија во Сендхрст каде имал ограничени повици, но сепак секој слободен момент и праќал пораки на својата Кејт.Но, имало и опасни моменти, а во еден од нив Вилијам скоро бил и застрелан.„Трчав низ шумата и се изгубив, некако паднав во заседа и прилично ...
| | веќе видена | слични

На денешното рочиште на поротниците им била прочитана порака што британскиот принц Вилијем и ја пратил на својата сопруга Кејт Мидлтон уште во времето пред да се земат. Во пораката Вилијем пишува дека на воена вежба за малку ќе бил застрелан со маневарски куршуми и дека тоа ќе беше многу непријатно. Пораката од 2006 година ги откри димензиите на надзорот врз кралското семејство од страна на сега веќе згаснатиот таблоид на медиумскиот магнат Руперт Мардок, на кој, како и на бројни негови соработници и уредници, му се суди за незаконското следење на голем број јавни личности и државни функционери во Британија. /Извор: index.hr/
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 205 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 737 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 164 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мардок го прислушувал и принцот Вилијам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: