Адвокатот Додевски: СЈО на денешното рочиште ја опструира постапката


5 копии

Фрапантно однесување на Специјалното јавно обвинителство. Немам друго објаснување освен дека е однапред подготвено сценарио да се изврши флагрантен притисок врз судијата, флагрантен притисок на водењето на постапката, зачудувачки приговори. Резултатот е повеќекратно казнување, изјави Никола Додевски, адвокатот на обвинетиот Никола Груевски, по денешното рочиште во процесот за немирите во општина Центар во 2013 година. – Колку и судијата да е трпелив, не навлегувам во тоа кој судија бил, јас мислам дека поинакво постапување не постои. Едноставно законот не предивудва да се толерира агресивно без правна основа на која било од странките кон судот – рече Додевски.
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за Утрински весник: Откако Груевски ја даде познатата историска изјава – ова е театар, адвокатот Никола Додевски потресен од она што му се прави на Груевски иако под силен стрес ја соопшти поразителната вистина: ова е однапред подготвено сценарио да се изврши притисок врз судијата, флагрантен притисок на водење на постапката. Нешто невидено и нечуено досега во македонските судови. Колку и да е судијата трпелив, ова не се издржува што го направија специјалните обвинители Фатиме Фетаи и Катица Јанева, и’ објасни на вознемирената јавност адвокатот кој не губи процеси пред независните судии и судови кога го застапува Груевски. Алал вера, голем адвокат овој Додевски од кој на судиите им се тресат нозете, особено на независните. И конечно кој бил гревот на обвинителите Јанева и Фетаи со што го навредиле судот: и’ рекле на судијката дека записникот од претходното судење е интелектуален фалсификат и не ги содржи фактите, односно не е точно пренесено на хартија тоа што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот премиер, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по прекинатото рочиште за немирите пред општина Центар во 2013 година кажа дека судењето повеќе личело на театар. – Дојдов во суд, но сѐ што видов личеше многу повеќе на театар. Да не должам многу, мојот адвокат ќе каже попрецизно за што стануваше збор, рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Ова е однапред подготвено сценарио да се изврши притисок на судијата, флагрантен притисок на водење на постапката, засудувачки приговори, резултатот е повеќекратно казнување, информира а1он. Колку и судија да е трпелив, поинакво постапување на постои, законот не предвидува да се толерира агресивно однесување без правна основа, рече Никола Додовски, адвокатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, обвинителките од Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева и Фатиме Фетаи ја опструирале постапката со приговори кои немале правна основа. – Не беа приговорите затоа што не беа доставени записниците, туку заради одредени забелешки на записникот. Тие се доставуваат до судијата. На забелешки тој одлучува дали се основани и го корегира или не записникот. Навреди кон судот, записникот ви е интелектуален фалсификат е притисок пар екселанс, рече Додовски.
| | веќе видена | слични

Резултатот е повеќекратно казнување, изјави Никола Додевски, адвокатот на обвинетиот Никола Груевски, по денешното рочиште во процесот за немирите во општина Центар во 2013 година. – Колку и судијата да е трпелив, не навлегувам во тоа кој судија бил, јас мислам дека поинакво постапување не постои. Едноставно законот не предивудва да се толерира агресивно без правна основа на која било од странките кон судот – рече Додевски.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 89 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адвокатот Додевски: СЈО на денешното рочиште ја опструира постапката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: