НБА: Хјустон изедначи во финалната серија против Голден Стејт


Тимот на Хјустон Рокетс стигна до победа против Голден Стејт Вориорс со резултат 95:92 и со тоа ја израмни серијата на 2-2. Двете ѕвезди на Рокетс, Џејмс Харден и Крис Пол, се покажаа како решавачки во овој натпревар откако заедно уфрлија 57 поени во противничкиот кош. Џејмс Харден ја заврши вечерта со 30 поени, додека Крис Пол тоа го направи со 27 поени, а двајцата имаа по 4 асистенции. Во домашниот состав најефикасен беше Стеф Кари со 28 поени, а Кевин Дурент постигна еден поен помалку и на тоа додаде 12 скока. Отсуството на Андре Игудала беше повеќе од забележливо, бидејќи никој од играчите на теренот не успеа да го сочува Џејмс Харден. Дрејмонд Грин беше повеќе од солиден со 11 поени, 13 скока и 8 асистенции.
| | веќе видена | слични

Во петок наутро (03:00 часот) започнува големото финале во НБА лигата во кое ќе се соочат старите добри ривали Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс. Ова е дуел на два тима кои играат во завршницата во претходните три сезони (две титули на Голден Стејт, една на Кливленд), односно оваа е четврта и во наредниов период останува да видиме кој ќе излезе како победник од битката. Меѓутоа стартот на серијата носи проблеми за „воините“ и за „коњаниците“, па така за бранителот на трофејот во првиот меч дефинитивно нема да настапи Андре Игудала, човекот кој во 2015 година ја доби наградата МВП на финалето. Имено Игудала се уште има проблеми со повредата на ногата и ќе го скокне мечот број еден во „Оракл Арена“ како што и ги пропушти завршните четири средби против Хјустон во финалето на Западот. Од друга страна пак Кливленд се уште не знае дали ќе може да смета на Кевин Лав. Центарот поради потрес на мозокот го пропушти седмиот натпревар од источното финале против Бостон, односно се уште е во протоколот и неговиот ...
| | веќе видена | слични

После седум напорни, исцрпувачки меча во финалето од Западната конференција против Хјустон, кошаркарите на Голден Стејт стигнаа до уште една планирана цел – одбрана на шампионската титула. До клучните победи дојдоа без помошта на еден од најстандардните играчи, Андре Игудала, за кого тренерот Стив Кер вели дека има тип на повреда за која не постои прецизен период на опоравување, и дека се е тоа „индивидуално". "Фрустриран е. Неговото тело моментално не реагира "- истакна Кер по завршувањето на „мајсторката" со Рокетс. Во желбата да заигра во дуелите со Кавалирс, Игиудала побара и друго лекарско мислење, а неговата повреда Вориорс ја окарактеризираа како латерална контузија на левата нога. Американските медиуми пренесуваат дека иако Игудала бара начини да заигра веќе во петок, извесно е дека тоа е скоро невозможно, па Голден Стејт ќе има сериозен проблем, кој ќе го чува и онака тешко запирливиот Леброн Џејмс.
| | веќе видена | слични
2 копии

И во оваа натпреварувачка сезона во НБА лигата ќе гледаме битка за големиот пехар меѓу Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс, сценарио кое се оствари откако шампионот и вицешампионот славеа во мајсторките против Хјустон Рокетс и Бостон Селтикс. Први својата задача си ја завршија Кавси, а пак рано утрово „воините“ ја затворија серијата на Западот со триумфот од 101-92. До оваа победа Голден Стејт дојде со пресврт во второто полувреме, идентично како на шестиот меч кој беше одигран во „Оракл Арена“. Меѓутоа ѕвездата на Хјустон, Ерик Гордон верува оти до ова сценарио и до ова финале (Kливленд-Голден Стејт) немало да дојде ако тие го имале на располагање Крис Пол кој ги пропушти двата завршни натпревари од серијата поради повреда на задната ложа. -Чувството е грозно, зошто знаеме дека можевме да ја добиеме оваа серија ако имавме уште еден плејмејкер. Ако го имавме Крис, ако беше со нас ќе игравме во четврток (почнува финалето). Поради тоа ние е тешко, -рече Гордон одигра одлично против Голден Стејт. Сепак со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер изјави дека не можел да го препознае својот тим во првото полувреме од седмиот натпревар во финалната серија на Западна конференција против Хјустон. „Вориорс“ обезбедија финале на НБА за четврта година по ред, откако ги совладаа „Рокетс“ со 101:92 во решавачкиот меч. Хјустон беше многу подобар во првите две четвртини, па на полувреме имаше 11 поени предност. Сепак, „воините“ направија пресврт во третата четвртина. - Размислував да дадам отказ. Тоа беше првото нешто што ми падна на памет, се пошегува Кер кога го прашаа што размислувал за време на полуремето. Тој објасни дека не можел да го препрознае својот тим во првите две четвртини. - Ние сме заедно четири години и никогаш не сум видел така да играат. Тие беа премногу нервозни, но тоа беше бизарно полувреме. Нашиот талент беше пресуден. Толку едноставно. Ги имаме тројцата најдобри шутери и сите беа добри во втората половина, рече Кер. За титулата, шампионот ќе се бори со Кливленд Кавалиерс, кои минатата година ги победија ...
| | веќе видена | слични

Четврта година по ред кошаркарите на Голден Стејт ќе играат во големото финале во НБА лигата, и ќе ја бранат титулата која ја освоија лани. И тоа против истиот противник, Кливленд кавалирс. А малку недостасувало да останат без својот прв тренер... Стив Кер признава дека Хјустон бил значително подобра екипа од неговата во првото полувреме од „мајсторката". Сепак „воините" најдоа начин да го променат тоа. Направија пресврт кој веројатно го умеат само играчите кои ги води Кер. „Размислував да дадам отказ. Тоа е првото што ми падна на памет"- се нашегува Кер на прес-конференцијата по дуелот број 7 со Хјустон. „Не можев да го препознаам мојот тим во првите две четвртини.Заедно сме четири години и никогаш не сум видел такво издание на своите кошаркари. Беа премногу нервозни, но тоа беше едно бизарно полувреме. Но на крајот пресуди нашиот талент. Толку е едноставно. Ги имаме тројцата најдобри шутери во лигата, и сите тројца беа добри во второто полувреме – дополни Кер. Првиот меч од големото финале е на програмата ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Голден Стејт Вориорс и четврта година во низа ќе игра во големото финале во НБА лигата. Ова е резултатот по завршната битка на Западот против Хјустон Рокетс која клубот од Оукленд ја доби со 4-3, со мајсторка која се одигра во „Тојота Центарот“ во Тексас (101-92). Многумина се прашуваат дали Голден Стејт навистина ќе можеше да ја сврти оваа серија и од 3-2 да дојде до 4-3 ако „ракетите“ во последните два меча го имаа на располагање плејмејкерот Крис Пол кој поради повреда на задната ложа мораше принудно да ги скокне решавачките дуели. Дел од актерите од таборот во Хјустон како тренерот Мајк Д’Ентони и Ерик Гордон сметаа дека токму тие ќе биле во финалето ако Пол ја завршеше серијата, па свој одговор на овие тврдења имаше предводникот на Голден Стејт, Стив Кер. Тој пак смета дека Рокетс ќе биде во „аут“ по пет средби ако тие ги имале услугите на Андре Игудала. -Ќе ја добиевме оваа серија во пет мечеви ако Иги играше, -порачал Кер. МВП на финалето од 2015 година поради повреда настапи само на три ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Голден Стејт Вориорс успеа да победи и да се избори за големото финале во НБА лигата откако го потопи на гостински терен, тимот на Хјустон Рокетс со резултат 101:92. Средбата во „Тојота Центарот“ донесе квалитетни партии на Стеф Кари и Џејмс Харден, но и добри потези кои си најдоа место на најновата Топ 5 листа. Ова ќе биде четврто финале по ред за тимот на Голден Стејт кој во финалето ќе се сретнат со тимот на Кливленд Кавалирс.
| | веќе видена | слични

Голден Стејт Вориорс успеа да го победи тимот на Хјустон Рокетс со неверојатни 41 поен разлика во третиот натпревар и поведе со 2-1 во финалето на Западната конференција. Целиот натпревар беше во полза на Вориорси и не му дозволија на Хјустон да ја одигра нивната карактеристична игра во која доминира Харден. Најефикасен во редовите на Голден Стејт беше Стеф Кари со постигнати 35 поени, а помош имаше и од Кевин Дурант кој додаде 25 и Клеј Томпсон кој уфрли 13 поени. Како по обичај во редовите на Хјустон, најдобар поединец беше Џејмс Харден со 20 постигнати поени. Голден Стејт со оваа победа, која беше 16 по ред на домашен терен, го помина Чикаго Булс кој ја држеше победничката серија од 1990 до 1991 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на Голден Стејт изборија пласман во големото финале во НБА лигата откако го совладаа тимот на Хјустон Рокетс со резултат 101:92. Ова е четврто финале по ред за тимот на Стив Кер, а натпреварот го решија во нивната позната трета четвртина која ја добија со убедливи, 33:15. На победата на Вориорс кумуваше катастрофалниот шут за три поени на Хјустон. „Ракетите“ погодија само седум тројки од вкупно 44 обиди од зад линијата 7,24. Најефикасен во победничкиот табор беше Кевин Дурант со 34 поени на кои додаде пет асистенции и пет скокови. Одличен натпревар одигра и Стеф Кари на кого му фалеше само еден скок да го заврши натпреварот со трипл-дабл учинок (27 поени, девет скокови, 10 асистенции). Во поразениот тим Џејмс Харден запиша 32 поени, додека Ерик Гордон натпреварот го заврши со 23 поени зад своето име.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА: Хјустон изедначи во финалната серија против Голден Стејт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: