Формула 1 во сенка на судирот на Магнусен


Во тимот на Ферари речиси никогаш не е здодевно. Без разлика дали станува збор за расправии со некои возачи од противничките тимови во Формула 1 или пак за интерни трки, тимскиот дух секогаш е на високо ниво. Минатата недела Себастијан Фетел и Кими Раиконен се пресметаа во трка за пакување подароци , а сега и во правење автентични тортелини во пресрет на трката за Големата Награда на Италија на легендарната патека на автодромот во Монца.
| | веќе видена | слични

Хаосот во првиот свиок на трката за Големата Награда на Белгија беше само мала увертира во она што следеше. На десет кругови по стартот, Кевин Магнусен ја ’поцрвене’ легендарната СПА. Возачот на Рено изгуби контрола над својот болид и се заби во заштитната бариера од гуми покрај патеката. Неможноста да се исчисти патеката за да биде безбедна за возачите ги примора стјуардите да ги развеат црвените знамиња и да ја паузираат трката. Kога излезе од кокпитот забележливо беше како Данецот криви со едната нога и неговиот настап на трката за Големата Награда на Италија беше доведена под знак прашалник. Според најновите информации кои пристигнуваат од тимот, Магнусен сепак ќе биде подготовен за настап на уште една легендарна патека во Ф1 на автодромот Монца. „Се чувствувам многу подобро и тоа се добри вести и за тимот. Заминав од Белгија со мала повреда на глуждот потоа имав и неколку медицински прегледни, но мислам дека ќе бидам подготвен да се тркам. На СПА бевме во топ 10 и многу сум мотивиран да го повторам тој ...
| | веќе видена | слични

Има многу за што би можеле да бидете импресионирани кога станува збор за Макс Верстапен. Исто како што во МотоГП има класа на возачи наречени ‘вознемјанци’, Макс е исто така сместен во највисоката А класа на Формула 1 групата возачи, земајќи ѓи впредвид неговите години неговата брзина и неговите неверојатно добри претекнуања. Тој е возбудлив за гледање, тој го оживеа спортот не само во својата земја но на глобално ниво исто така. Тој е добар материјал за филм, одличен за бизнис – како што би рекол Берни Еклстоун. Но она што е навистина неверојатно кај Верстапен и се издвојува од другите е неговата способност за тркање. Тој ја освои практично онаа граница која беше поставена пред него од Сена и Шумахер и можеби ја поткрена за едно скалило погоре. Друго нешто што го става Макс во онаа ‘вонземска’ класа на возачи за мене е дека тој точно знае што да каже после сета жештина на патеката, и како да ги отрфли сите критики од себе. Нешто што забележав веднаш по црвеното знаме во Белгија кога трката беше привремено ...
| | веќе видена | слични

Шампионот од 1997 сезона Жак Вилнев верува дека возачот на Ред Бул Макс Верстапен добива заштита од ФИА поради изостанувањето на неколку предупредувања во однос на неговиот агресивен и опасен стил на возење. Верстапен се соочи со многу критики изминатава година во однос на неговиот стил на возење, и е под оган повторно по неговите дефанзивни потези за времето на Белгијското Гран При, додека други возачи тврдат дека тој порано или подоцна ќе предизвика несреќа во иднина доколку продолжи да вози на истиот начин. Вилнев верува дека ФИА се главната причина зашто холандскиот тинејџер сеуште нема добиено никаква казна, дека тие сакаат да го заштитат она што е атрактивно и она за што најмногу се зборува во Формула 1 моментално. “Проблемот е ФИА, затоа што изгледа како тој да е заштитен,“ проговри Вилнев. “Тие сакаат да го направат ѕвезда. “Видете во Германија. Тој шеташе на правецот, па Нико Розберг ја промаши точката на запирање. “Тие отидоа прешироко во свиокот – Нико доби казна, за нешто што беше најмалку….и не ...
| | веќе видена | слични

Британскиот пилот на Мерцедес Луис Хамилтон беше избран за “Пилот на денот” по Гран При трката на Белгија овој викенд. Трикратниот светски шампион и возач во генералниот пласман кај пилотите остана на третото место оваа недела на легендарната патека “Спа”, а ова ги изненади навивачите бидејќи Хамилтон претрпе казна за промена на моторот, па така стартуваше последен. Британецот направи едно чудо минувања и доста среќа имаше при инцидентите пред него и запирањето на трката за 17 минути.
| | веќе видена | слични

Ферстапен повторно се најде во центарот на контроверзите на Белгиското ГП каде што се судри со возачите на Ферари, Кими Раиконен и Себастијан Фетел, по што дури и изјави дека „подобро ќе ги истера од патеката отколку да ги пушти да поминат“. Вилнев вели дека ФИА има своја „игра“. „Тој има јасна заштита од ФИА. Тие сакаат тој да биде ѕвезда. Видете што се случи во Германија. Тој возеше лево-десно на рамниот дел така што Нико Розберг ја загуби својата точна на сопирање. Отидоа малку на страна, и Нико доби казна. За нешто што не беше негова вина. Тоа не е в ред и малку ме лути, но тоа е модерната Ф1. Пред 20 години некој ќе го набиеше во ѕид!“, вели Вилнев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе се обидам да разговарам со него, не сега, бидејќи двајцата се уште не држи разочарувачкиот резултатот. Сметам дека најдобар пристап е да се зборува со него очи во очи и да не се прави голема приказна во медиумите, изјави Фетел. Четирикратниот шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел, изјави дека планира да одржи разговор со Макс Верстапен за неговото однесување на патеката и начинот на кој се однесува со другите пилоти. Повод за тоа е егоистичниот момент од страна на Верстапен за време на трката во Белгија што се возеше викендов, каде што беше главна причина за сударот со болиот на Ферари, управуван од Кими Раиконен. Тој не му дозволи да го претекнат, така што предизвика судар уште на стартот од трката. Сметам дека е редно да го критикувам, но не сакам да се обидувам да правам приказна од тоа. Тој ми е добар другар. Малку е агресивен, силен, но некои движења, особено кога треба да се реагира брзо со сопирачките, како и се случи на последната, не се правилни. Тоа е нешто што треба да го разбере. ...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Ред бул, Макс Верстапен одговори на нападите на своите колеги од Ферари, Кими Раиконен и Себастијан Фетел, кои дојдоа по инцидентот на стартот во трката за ГН на Белгија во неделата. По завршувањето на трката двајцата го критикуваа остро 19-годишниот Холанѓанец за ризичното однесување на патеката. – Сметам дека Раиконен и Фетел треба да се засрамат дека предизвикаа катастрофа, а потоа се пожалија од мене. Треба да се знае дека ја уништија целата моја трка, прокоментира Верстапен. Холанѓанецот е критикуван не само од пилотите на Ферари за ризичното возење и веќе неколку пати од почетокот на сезоната се спаси од казна.
| | веќе видена | слични

Поранешниот светски шампион, Жак Вилнев не е импресиониран од агресивното возење на Макс Верстапен и предупредува дека возачот на Ред Бул може да убие некогоХоланѓанецот на ГН на Белгија беше инволвиран во неколку инциденти, па пристигнаа големи критики на негова адреса.Кими Раиконен, Себастијан Фетел, Тото Волф и Ники Лауда не беа импресионирани од потезеите на 18 годишниот Макс Верстапен.Сега по возачот на Ред Бул удри и поранешниот светски шампион, Жак Вилнев кој предупредува дека Макс Верстапен може да убие некого во иднина.Тој исто така ја обвини и ФИА дека премногу го заштитува возачот бидејќи очекува Макс Верстапен во иднина да биде голема ѕвезда.„Проблем е ФИА, се чини дека тие го заштитуваат Макс" – вели Вилнев. „Сакаат тој да биде ѕвезда".„Погледнете што се случи на ГН на Германија. При сопирање го промени правецот, па Нико ја промаши точката на сопирање. Двајцата влегоа прешироко, но Нико доби казна. За нешто толку малку... а дури и не беше негова грешка".„Па нешто е погрешно и затоа сум гневен, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Зоран Заев вчера на два пати ја пласираше тезата дека Груевски бил киднапиран!!?? Со сета тежина на премиерската функција, Заев вчера на два пати ја обвини ...
сите 91 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 156 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Формула 1 во сенка на судирот на Магнусен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: