Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед „за влакно“ избегна катастрофа

Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед „за влакно“ избегна катастрофа Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед, кои патувале на натпревар со Баер од Леверкузен во Лигата на шампионите, успеа дури од втор пат да слета на аеродромот во Келн. Британските медиуми објавуваат дека авионот со 185 патници, морал да се откаже од првиот обид да слета на аеродромот Конрад Аденауер, но оти 10 минути подоцна се минало во најдобар ред. „Слетавме во Германија... Токму сега... Се уште доаѓам на севе поради незгодното приземјување“, напиша на својот Твитер фудбалерот на Јунајтед Рио Фердинанд чиј тим вечерва игра против Баер. Членовите од клубот од Олд Трафорд не сакале да го коментираат случајот. Навивачите на Јунајтед се уште ја помнат трагедијата од 1958 година кога загинале осуммина играчи на „ѓаволите“ и тројца членови на стручниот штаб. Тие тогаш, преку Минхен, се враќале од Белград каде играле натпевар со Црвена Ѕвезда во Купот на шампионите.
| | веќе видена | слични

Поранешниот помошник на Сер Алекс Фергусон во екипата на Манчестер Јунајтед, Мајк Фелан, е еден од оние кои се изненадени од изборот на Дејвид Мојс за нов предводник на клубот од „Олд Трафорд“. Тој вели дека ги извршувал повеќето тренерски должности во тимот и не очекувал стариот, да го замени помлад шкотски фудбалски стручњак. На Фелан летоска му се заблагодарија од „Театарот на соништата“, кога за нов менаџер беше избран Дејвид Мојс. „Очекував дека ќе станам прв човек на тимот. Таа работа ја извршував претходните пет години“, наведува Фелан. „Сер Алекс Фергусон без дилеми беше шеф и тоа со право. Меѓутоа мислам дека тој прв би признал дека не е сам заслужен за успесите на клубот“, вели Фелан за британските медиуми. Тој додава дека во потрагата за нов состав е отворен за сите можни предлози од заинтересираните. Мајк Фелан од 2008-та до 2013-та година беше помошен тренер во редовите на актуелниот англиски шампион, Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

На гостувањето во Леверкузен фудбалерите на Манчестер Јунајтед потсетија на најдобрите денови откако со убедливи 5-0 го „торпедираа“ домаќинот и обезбедија пласман во нокаут фазата од Лигата на Шампиони. - Ова е најдобриот меч на Манчестер Јунајтед по моја палка. Се функционираше беспрекорно што ни донесе ваква убедлива победа против второпласираниот тим во Бундес лигата. Направив некои промени во нападот што ни донесе поголема убоитост, но за пофалба е и одбраната која одигра маестрален натпревар - рече менаџерот на „ѓаволите“, Мојс. Да биде куриозитетот поголем за Мојс е дека Сер Алекс Фергусон никогаш на забележал волку висока победа во натпреварите во Лигата на Шампиони на гостински терен. Мх.П.
| | веќе видена | слични

За влакно не се повтори трагедијата од Минхен кога загинаа 22 патника, меѓу кои и осум фудбалери на Јунајтед Англискиот шампион Манчестер Јунајтед за конец можеше да доживее трагедија во Германија. Тимот на "црвените ѓаволи" избегна авионска несреќа при слетувањето на аеродромот во Келн. "На секунда од трагедијата" е насловот на весникот "Дејли Стар" кој прв ја објави информацијата за случувањето. Тимот на Дејвид Мојес пристигна во Германија за синоќешното гостување против Баер од Леверкузен во групната фаза од Лигата на шампиони. Непосредно пред слетувањето на аеродромот "Аденауер" пилотот на чартерот со кој се превезуваше екипата, видел друг авион спроти себе, а до слетувањето останувале помалку од половина километар. За среќа тој успеал повторно да го крене авионот во воздух, по што приземјувањето се случило 10 минути подоцна. За инцидентот заобиколено призна и ѕвездата Рио Фердинанд, познат по својата љубов да ги држи во тек за сите случувања околу себе најверните навивачи на социјалната мрежа. ...
| | веќе видена | слични

Очајниот старт на сезоната ги принуди челниците на Манчестер Јунајтед да подготват квалитетни засилувања за јануарскиот преоден период, а едно би можело да стигне од „преку барата“. На листата со желби на Дејвид Мојес наводно се наоѓа младиот крилен фудбалер Евертон Риберио, член на новиот бразилски шампион Крузеиро. Риберио во натпреварувачката кампања за екипата од Бело Хоризонте на 51 натпревар постигна 15 погодоци, а на слично ниво играше и во 2012-та година, па привлече внимание на „Олд Трафорд“. Неговата кариера има сличен пат како онаа на Герет Бејл, почнал како одбранбен фудбалер на левата страна, меѓутоа бил прекомандуван во нападот каде се снајде одлично. Претходно за овој Бразилец биле заинтересирани Фиорентина и Ливерпул, меѓутоа Крузеиро официјални понуди добил само од Катар, од Кина и од Русија, кои Риберио веднаш ги одбил. Неодамна истакнал дека има желба да игра само во западна Европа, како и тоа дека омилениот клуб му е токму Манчестер Јунајтед. Бразилскиот фудбалер би можел да го чини ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Авионот со фудбалерите на Манчестер Јунајтед, кои патувала на мечот од лигата на шампиони со Баер Леверкузен за влакно избегнал катастрофа, така што при вториот обид слетал на пистата во Келн - јавуваат тамошните медиуми. Имено, авионот со 185 патници морал да се откаже при првиот обид да слета на аеродромот Конрад Аденауер но10 минути подоцна се минало во најдобар ред. - Слетавме во Германија. Пред малку. Имавме незгодно приземјување - напиша на својот Твитер фудбалерот на Јунајтед Рио Фердинанд. Клубот од „Олд Трафорд“ одбил да го коментира споменатиот инцидент. Многумина знаат за трагедијата од 1958 година, кога на аеродромот во Минхен, загинаа осуммина фудбалери и тројца членови на стручниот штаб.
| | веќе видена | слични
4 копии

Експедицијата на фудбалскиот клуб Манчетсер Јунајтед при патувањето на мечот од Лигата на шампионите против Баер Леверкузен, во последен момент избегнала трагедија, пишуваат медиумите во Англија. Според овие информации, авионот во кој биле фудбалерите на Манчестер при слетувањето на аеродромот во Келн, на висина од 400 метри морал повторно да ја подигне висината поради друг авион што во тој момент се наоѓал на пистата наменета за слетување. По маневарот на пилотот и координацијата со контролорите на аеродромот во Келн се завршило со среќен крај. - Слетавме! Само што сега треба да се соземеме од непријатното доживување, напиша Рио Фердинанд на неговиот Твитер профил. Дел од коментарите на другите патници биле дека искуството е застрашувачко. Интернет изданието на „Дејли меил“ нагласува дека тренерот на англискиот шампион Дејвис Мојс на прес-конференцијата се појавил насмеан и изјавил дека инцидентот нема да остави последици по играта на неговите избраници. Потсетување дека на 6 февруари 1958 во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што пренесуваат странските медиуми, авионот со 185 патници, морал да го одложи слетувањето на аеродромот „Конрад Аденауер“, бидејќи на пистата имало друго летало. Десетина минути подоцна авионот безбедно слетал на аеродромот во Келн. „Слетавме во Германија... Во овој момент...Се опоравувам од незгодното приземјување“, напишал на Twitter, дефанзивецот Рио Фердинад. Клубот од „Олд Трафорд“ одбил да го коментира споменатиот инцидент. Навивачите на Јунајтед се сеќаваат на трагедијата од 1958 година, кога на аеродромот во Минхен, загинаа осуммина фудбалери и тројца членови на стручниот штаб. Инаку, Манчестер Јунајтед, во среда, во Леверкузен ќе го одигра мечот од претпоследното коло во А групата, во Лигата на шампиони. Јунајтед е лидер во групата со осум бодови, еден повеќе од Баер Леверкузен, Шахтјор има пет, а Реал Сосиедад еден бод.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 805 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 236 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 104 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 143 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 879 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед „за влакно“ избегна катастрофа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: