Финското претседателство со ЕУ ќе работи на кредибилна перспектива за проширувањето

Проширувањето претставува стратешка инвестиција за иднината на Европската Унија, стои во програмата на финското претседателство кое започна на први јули. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот на Финска, Анти Рине, денеска пред Европскиот Парламент во Стразбур ги претстави приоритетите на финското шестмесечно претседателство со Европската ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Македонија со Договорот од Преспа се врати на патеката кон членство во ЕУ и НАТО. Претстои продолжување на внатрешната реформска агенда и посилна борба против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панел на тема „Националните перспективи на крајот на романското и во очекување на финското претседателство со Советот на ЕУ“ ќе се одржи денеска во ...
| | веќе видена | слични

Настанот е организиран од Амбасадата на Романија во Скопје, Амбасадата на Финска во Белград и Институт за демократија „Социетас цивилис". На настанот ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Прва средба со новиот амбасадор на пријателска Финска, актуелен претседавач со Советот на ЕУ, Кимо Лахдевирта. Ќе работиме на заеднички европски успех во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Финска во нашата земја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно ...
сите 640 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана ...
сите 500 | | | веќе видена

Народна банка на Македонија, ги објави сите детали што треба да ги знаат клиентите на Еуростандард банка. На оваа банка монетраните власти вчера и ја укинаа ...
сите 103 | | | веќе видена

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на ...
сите 177 | | | веќе видена

Читам вести каде што СДСМ брифираат дека нивниот Стево ќе им даде мандат да преговараат, противуставно, за да врати што го направија Претседател и впрочем на ...
сите 168 | | | веќе видена

Претседавачот и поранешниот собраниски спикер Талат Џафери, попладнево дал налог на собраниските служби да бидат подготвени утре да продолжи конститутивната ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финското претседателство со ЕУ ќе работи на кредибилна перспектива за проширувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: