Фудбал: Арсенал го освои англискиот ФА куп


3 копии

Лондон – Екипата на Арсенал е освојувач на англискиот ФА куп откако синоќа во финалето на „Вембли“ го совлада првакот Челзи со 2:1 и го спречи да ја освои двојната круна. „Топџиите“ поведоа во 4.минута со голот на Алексис Санчез, од сомнителна позиција. Стрелецот на голот во првиот дел од акцијата играше со рака, а по консултација со помошникот судијата Ентони Тејлор го призна голот. Челзи изедначи во 76.минута со голот на Диего Коста, но Арон Ремзи на асистенција на Оливие Жиру донесе победа за Арсенал. Челзи натпреварот го заврши со 10 играчи откако во 68.минута беше исклучен Мозес, поради втор жолт картон. За Арсенал ова е 13.ти триумф во ова натпреварување, а вкупно трет во последните четири сезони и е најуспешниот англиски клуб во ова натпреварување.
| | веќе видена | слични

Арсенал имаше тешка сезона и остана без пласман во Лигата на шампиони, но успеа да го освои ФА купот на крајот како утеха. Сепак, летово може неочекувано да остане без една од своите ѕвезди, откако капитенот Пер Мертезакер кажа дека е премногу уморен и ментално истрошен и дека размислува за повлекување. 32-годишниот дефанзивец пропушти поголем дел од сезоната поради повреда на коленото, но се врати за финалето против Челси во ФА купот. – Неодамна му кажав на Венгер дека сум уморен, ментално истрошен. Прв пат во мојата кариера ми се случува тоа и помислив дека веќе нема смисла да играм и дека ќе се повлечам. Имав многу среќа во кариерата и сакам да ја завршам додека сум на високо ниво. Мотивиран сум, но веќе не можам да играм секои три дена. Не сакам да си ја пробувам среќата – изјави Германецот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсен Венгер се соочи со неверојатно голем притисок во изминативе шест месеци бидејќи постојано се зборуваше дека неговите денови на „Емирејтс“ се избројани, но иако имаше притисок за вакво расплет и од страна на фановите, клубот одлучи да ја продолжи соработката со Французинот на дополнителни две години. Венгер ќе го предводи тимот од Северен Лондон уште најмалку две години, а сега ја даде и првата најава со која се обиде да внесе одреден ентузијазам меѓу фановите на Арсенал. Искусниот стручњак го посочи Ријад Марез како многу веројатно засилување во неговиот тим, потенцирајќи дека планира да испрати сериозна понуда за неговите услуги. – Многу ми се допаѓа Марез како играч, иако ние уште немаме испратено официјална понуда. Тој имаше клучно влијание во сезоната кога Лестер ја освои Премиер лигата. Како сите други во Лестер, оваа сезона беше многу потешка за нив, но тој и натаму демонстираше завиден квалитет. Дали испративме понуда за него? Не, сè уште не. Кога велам се уште не, тоа значи дека набрзо може да ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Арсенал со трофеј во ФА Купот ја заврши натпреварувачката 2016/2017, а потоа го реши и едно од најважните прашања-тренерската функција која и понатаму ќе ја извршува Арсен Венгер. Имаше многу шпекулации околу иднината на Французинот за да на крајот се се заврши со нов двегодишен договор. На ова позитивно гледа легендарниот голман на „топчиите“ Дејвид Симан, но воедно потенцира оти има некој работи кои мора да се променат. -Среќен сум што Венгер потшиша на две години, тој дефинитивно е идеалниот човек на клубот. Има работи кои мора да се променат, мора повторно да почнеме да привлекуваме топ играчи и тоа значи проместување на стурктурата кога се во прашање платите. Така се привлекуваат големи играчи, нормално за нив да се платат соодветни суми. Потребни ни неколку играчи, така е неколку сезони и време е луѓето да сфатат дека се потребни промени, -вели Симан кој сака клубот да ги задржи Алексис Санчез и Месут Озил, играчи на кои им истекува договорот наредната кампања. -Не сакаме одново да одиме ...
| | веќе видена | слични

Англиските медиуми и клубот ја потврдија веста дека Арсен Венгер го продолжи договорот со Арсенал и ќе остане на клупата уште најмалку две години. „Среќен сум и возбуден. Среќен сум поради тоа што ќе останам на местото на кое што многу сакам да работам. Исто така и заради принципите на клубот, кои ги сакам. На крајот од сезоната креиравме позитивна атмосфера, која ќе не однесе на убави места и ќе ни донесе големи нешта“ - изјави Венгер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Англиски „Мирор” излезе со статија дека многу работи треба да се сменат особено во делот на договорите на сите играчи за да се удоволат апетитите на Алексис Санчез и Месут Озил. Во моментов Санчез и Озил со договорите кои им траат уште една година заработуваат по 140 илјади фунти неделно, но тие бараат неделна плата од неверојатни 350 илјади фунти за да го продолжат договорот. Арсенал им достави понуда од 280 илјади фунти, но тие се цврсти во своите барања и не сакаат да попуштат. Арсен Венгер ја знае нивната големина како играчи и поради тоа сака да ги задржи во своите редови и да ги натера да потпишат нови договори со клубот зошто и навивачите на Арсенал го бараат тоа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите англиски таблоиди во текот на вчерашниот ден информираа дека Арсен Венгер ставил потпис на нов двегодишен договор со Арсенал, а за ваквата најава ова попладне пристигна и официјална потврда од страна на клубот од Северен Лондон. Арсенал преку својата официјална веб страна потврди дека искусниот француски стручњак ќе остане на клупата уште најмалку две години, а во соопштението е наведена и изјавата на Арсен Венгер кој објасни зошто одлучил да ги занемари сите критики кои ги добива и да продолжи да работи на „Емирејтс“. – Премногу го сакам овој клуб и тоа ме натера да продолжам со мојата работа. Гледам на иднината со огромен отпимизам и ентузијазам. Гледаме и веќе почнавме да работиме на тоа како да се подобриме и да бидеме подобри на секој план. Имаме многу силна група на играчи и со одредени засилувања можеме да бидеме многу поуспешни, – гласи соопштението на Венгер.
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер конечно стави крај на шпекулациите околу неговата иднина со потпишувањето на новиот двегодишен договор со Арсенал. Ако го одработи договорот до крај, Венгер ќе остане 23 години на клупата на „топчиите“, но веќе поминаа 13 години од последната сезона кога лондонскиот клуб беше англиски шампион. Анри, кој беше дел од тимот на Арсенал при освојувањето на последната титула му порача на својот поранешен тренер дека сега мора да ја освои титулата за да ја оправда довербата на управата и навивачите на клубот. – Како навивач на Арсенал и како играч кој играл за Венгер како тренер имам максимална почит за него и среќен сум што остана клубот, но времето ќе покаже. Добро ја завршија сезоната, иако тоа сме го правеле претходно. Една работа е да го освоиш ФА купот, да победиш еден тим во еден ден, а друга работа е да го направиш тоа на 38 натпревари. Сите ја чекаат титулата: клубот, играчите, навивачите, па и Арсен самиот. Тој може да купи еден ил двајца играчи, како што тврди и да создаде потребна динамика ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер официјално потпиша нов двегодишен договор како тренер на клубот, соопштува BBC. Договорот не содржи клаузула за раскинување и ќе треба да биде исполнет. Францускиот специјалист изјави дека главната цел која си ја поставил за следната сезона е титулата од Премиер лигата. “Го сакам овој клуб и гледам кон иднината со многу оптимизам. Ова лето и во следната сезона ќе бидеме многу фокусирани да ја освоиме титулата во Премиер Лигата”-изјави Венгер Се очекува Арсенал да потроши барем 100 милиони фунти за нови играчи во летниот преоден рок. “Тоа ќе биде силна група на играчи со некои нови засилувања. Мислам дека ќе бидеме уште поуспешни”, додаде Французинот за предклупскиот сајт. Ријад Марез ќе биде првото летно засилување на Арсенал. Топџиите завршија на петтото место во Премиер лигата оваа сезона, за прв пат од 1996 година наваму, откако Венгер е на чело на клубот. Тоа значи дека тие нема да учествуваат и во Лигата на шампионите во следната сезона. “Топџиите” завршија на 18 ...
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер откако откри дека ќе остане во Арсенал, веќе го договори првото засилување во летниот преоден рок. Иако се најавуваше дека ќе бидат доведени звучни засилувања, а навивачите се надеваа дека трансфер пазарот ќе биде отворен со некоја „бомба“, Венгер во свој стил ги израдува со 19-годишниот суперталентиран напаѓач од белгиски Еупен, Хенри Онјекуру. Англискиот великан, според пишувањата на „Скај“, на име на обештетување ќе платат околу 8.000.000 евра, а преостанува Онјекуру да ги договори личните детали од договорот со Арсенал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади на ...
сите 515 | | | веќе видена

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбал: Арсенал го освои англискиот ФА куп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: