Апелацискиот суд го укина првостепеното решение за „Поткуп“

4 копии

Апелацискиот суд Скопје, по одржаната јавна седница по предметот познат во јавноста како „Поткуп“, донесе одлука со која го укина првостепеното решение и предметот го врати на повторно застапување на првостепениот суд. Како што соопшти Апелација, во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главната расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура, кога по предлогот на одбраната, за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот што бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот, со што излегол надвор од овластувањата утврдени со закон.
| | веќе видена | слични

Станува ли збор за двојни аршини на судот што т.н. бомби се користат како докази во случаите на СЈО, а случајот „Поткуп“ во кој видео снимката од кабинетот на Заев кога беше градоначалник е понудена како доказ, се враќа на повторно разгледување. Станува ли збор за двојни аршини на судот што т.н. бомби се користат како докази во случаите на СЈО, а случајот „Поткуп“ во кој видео снимката од кабинетот на Заев кога беше градоначалник е понудена како доказ, се враќа на повторно разгледување. Премиерот вели дека бидејќи не станувало збор за исти случаи не требало да се прават паралели меѓу нив. Инаку вчера Апелација, случајот поткуп, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, го врати на повторно судење. Оваа одлука доаѓа по барањето на одбраната доказ во постапката да не биде видео снимката прибавена со пи мерки, а снимена во кабинетот на Заев во времето кога беше градоначалник на Струмица. Според апелација, советот на кривичен не донел одлука дали снимката да биде доказ, туку тоа го направил претседателот на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поради процедурална грешка случајот „Поткуп“ е повторно вратен во Основниот суд - Скопје 1. Не е одлучено за видео-снимката, дали да се тргне или не, но јас сакам да биде комплетно објавена, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по средбата со децата од СОС Детско село и Домот „11 Октомври“, Заев напомена дека за причината за враќањето на „Поткуп“ во Судот, е информиран од неговиот адвокат. - Поднесовме барање снимката да биде тргната зашто е посебна истражна (ПИ) мерка која е јавно објавена, што е недозволиво. Согласно законот, сите ПИ мерки кои морало да бидат чувани, а се јавно објавени, бараме да не се користат како докази, потенцира Заев. Премиерот вели дека се што е направено во однос на изборот на членовите на надзорниот одбор во М - НАВ е во рамки на законот. Според Заев, се случуваат грешки при административното работење, а упатствата за поправка се јасни. - Се прешкртува, се обележува со мастило, се става печат и потпис на тоа што е конечно. Тоа е навремено ...
| | веќе видена | слични

Новиот судски совет во предметот Поткуп по нова година ќе одлучува дали снимката објавена на јутјуб ќе биде дел од доказите. Апелација ја врати топката кај Кривичен и наместо конечна одлука, го укина веќе донесеното решение и го врати на повторно одлучување во првостепениот суд. Во образложението Апелација наведува дека судијката надвор од законските процедури одлучила да ја прифати снимката како доказ. Во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот кој бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон, се вели во соопштението на Апелација. Поради промена на судскиот ...
| | веќе видена | слични

Судијката Дијана Груевска Илиевска, која му суди на премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“, незаконски донела одлука снимката од ПИМ (посебни истражни мерки) мерките да се употребува како доказ, одлучувајќи по барањето на одбраната оваа снимка да се издвои од доказите, објави Апелациониот суд во Скопје Како што појаснуваат од Апелациониот суд, судијката откако го добила предлогот на одбраната оваа снимка да се издвои, требало одлуката да ја донесе на рочиштето и за неа да гласа советот, но наместо тоа, таа самостојно, вон рочиште, одлучила снимката и понатаму да се користи како доказ. Апелациониот суд ја поништи нејзината одлука и случајот го врати на повторно одлучување. „Во текот на постапката и одлучувањето за предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Апелација, во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главната расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот што бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон.
| | веќе видена | слични

Останато

Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица ...
сите 267 | | | веќе видена

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 421 | | | веќе видена

Во првите три месеци од годинава Државниот санитарен и здравствен инспекторат поднел 20 пријави за родители кои не ги вакцинирале своите деца против мали ...
сите 210 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 431 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 153 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 176 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апелацискиот суд го укина првостепеното решение за „Поткуп“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: