Денеска е спомен на Свети Андреј, архиепископ Критски: По Божествената причест проговорил…

Роден е во Дамаск од родители христијани. Се роди нем и така остана до неговата седма година. Кога родителите го одведоа во црква и го причестија, тој ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска Македонската православна црква го одбележува споменот на полагањето на чесната риза на Господа наш Исус Христ… Во времето на страдањето на Господ Исус ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 јули. Денеска е Св. свешеномаченик Панкратиј. Панкратиј живееше во времето кога Исус Христос ...
| | веќе видена | слични

Овој Светител беше роден во Антиохија во времето кога Господ Исус одеше како човек меѓу луѓето на земјата. Штом слушнаа за чудата Христови, родителите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денот на св. Прокопиј се држи како тежок празник за да не го прокопа порој полето, а жените го држат празник за да им се прокопцани децата. Именден ...
| | веќе видена | слични

Денеска е Св. великомаченик Прокопиј и Преподобен Теофил. Свети Прокопиј се роди во Ерусалим, роденото име му беше Неаниј. Татко му умре набргу по неговото ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јули. Денеска е Св. великомаченица Недела. Света Недела (името е превод на грчкото Кириакиа) се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, ...
сите 120 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 77 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 152 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е спомен на Свети Андреј, архиепископ Критски: По Божествената причест проговорил…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: