Тосун заминува во Евертон


Напаѓачот на турскиот фудбалски тим Бешикташ, Ченк Тосун ги договорил условите за трансфер во Евертон, известуваат медиумите во оваа земја. Наводно, турскиот голгетер ќе се пресели на „Гудисон парк“ за сума од 14 милиони фунти. Репрезентативецот на Турција сезонава импресионира со своите голгетерски способности откако постигна 13 погодоци во сите натпреварувања и е еден од најзаслужните за успехот на Бешикташ да се пласира во нокаут фазата во Лигата на шампиони.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Бешикташ, Џенк Тосун ги помина лекарските прегледи на „Гудисон Парк“ и од 1. јануари и официјално ќе биде нов фудбалер на Евертон. Тој во новиот клуб ќе остане 4 години додека на денешниот натпревар од Купот на Турција се прости и од своите навивачи. „Карамелите“ за турскиот фудбалер на Бешикташ ќе му исплатат 28 милиони евра, што ќе претставува рекорд за фудбалер кој од турската лига се преселил во некоја друга. Тосун е роден во Германија и поради тоа нема да има потреба да чека работна дозвола. Оваа сезона, Тосун е еден од најзаслужните фудбалери за пласманот на Бешикташ во осминафиналето на Лигата на шампионите, а на 23 натпревари постигна 13 гола.
| | веќе видена | слични

Тосун во Бешикташ направи трансфер во 2014 година од Газијантеп, додека претходно настапуваше за Ајнтрахт од Франкфурт, каде што ги помина младите селекции. Турскиот фудбалски репрезентативец Џенк Тосун ќе го напушти Бешикташ и кариерата ќе ја продолжи во Евертон, а трансферот ќе чини 25 милиони евра,пренесува „Гардијан“. Голгетерот кој има и германско државјанство оваа сезона постигна 13 погодоци, вклучувајќи ги и четирите во Лигата на шампионите, со што беше еден од најзаслужните за првиот историски пласман на турскиот клуб во осминафиналето. Тосун во Бешикташ направи трансфер во 2014 година од Газијантеп, додека претходно настапуваше за Ајнтрахт од Франкфурт, каде што ги помина младите селекции. За репрезентацијата на Турција одигра 24 натпревари и постигна осум гола.
| | веќе видена | слични

Само еден ден откако Ливерпул вчера го официјализираше рекордниот трансфер на Ван Дијк, веднаш стигна одговор од градскиот ривал Евертон. Имено, „карамелите“ денес постигнаа договор со Бешикташ за трансфер на напаѓачот Ченк Тосун , кој на „Гудисон Парк“ ќе пристигне за 28 милиони евра. Евертон уште од летото беше во потрага по напаѓач кој ќе може да биде достојна замена за Ромелу Лукаку. Менаџерот Сем Алардајс не сакаше да чека и побара што е можно побрзо да биде договорен трансферот на тускиот репрезентативец. Бешикташ денес ја прифати понудата од Евертон и трансферот на Тосун ќе биде комплетиран наредните денови, а во синиот дрес ќе може да настапува од 1-ви јануари.
| | веќе видена | слични

Останато | Турскиот првак го претстави своето засилување на ист начин како и во претходниот преоден рок... 28 годишниот хрватски дефанзивец од редовите на Динамо Киев, својата кариера ќе ја продолжи во турскиот првак Бешикташ, кој продолжи со праксата на посебен начин да ги објавува своите засилувања. Слично како и претходните, со што стана хит помеѓу фудбалските фанови, Бешикташ го претстави Вида, овој пат Хрватот беше повикан од Ченк Тосун, кој беше вистинска нерешлива енигма за него, постигнувајќи три гола против него во Лигата на шампионите оваа сезона, како и еден во квалификациите за Мундијалот. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Во бритнаскиот парламент започна дебата, пред гласањето на недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј.Во првото обраќање на лидерот на опозициската ...
сите 314 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тосун заминува во Евертон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: