Ѓорчев: СДСМ да покаже сенс за потребите на граѓаните


Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување односно укинување на дополнителната акциза за дизелот од 3,5 денари која што од 1 јануари оваа година ја воведе влада на Зоран Заев и министерот Тевдовски, истакна Владимир Ѓорчев на денешната прес-коференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Се работи за голем, огромно оптеретување и за граѓаните и за стопанството и од тие причини гледаме дека секојдневно цената на дизелот во Република Македонија расте. Откако Заев и Тевдовски влегоа во владата цената на дизелот се зголеми од 46 на 60 денари, односно зголемувањето е 30 проценти. Од тие причини државата најмалку што може да направи е да ја укине дополнителната давачка која што ќе ги удри граѓаните на Република Македонија по џебот со повеќе од 30 милиони евра и патен сообраќај и превозниците и камионџиите апсолутно без разлика и оранжериското производство, претпријатијата, транспортните компании, а после тоа таа цена тие зголемувања се рефлектираат и на останатите производи во Република Македонија кои што исто така одат ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Граѓаните на Република Македонија денеска по којзнае кој пат беа сведоци дека пратениците на владејачкото мнозинство на чело со СДСМ уште еднаш ги ставија во преден план партиските и личните интереси наспроти интересите на граѓаните, изјави Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ во прес-центарот на Собранието на Република Македонија. „Иницијативата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за намалување на акцизата 3 денари, односно враќање на акацизата за дизел-горивото во првобитна состојба како пред 1 јануари годинава, со што треба да се растоварат трошоците за индустријата, стопанстовто и за сите граѓани, беше одбиена од собраниското мнозинство. Кога власта беше опозиција, ветуваше живот, а само една година откако е на власт, дојде живот, но дојде доста поскап живот“, рече Данев. Тој апелира до пратениците од владејачкото мнозинство по гласањето против овој закон да се поднесе по скратена постапка, сепак да ги стават интересите на граѓаните пред партиските и при редовната процедура на носење да го поддржат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, и покрај тоа што владејачкото мнозинство денеска одби да го стави на дневен ред законот за намалување акцизата по скратена постапка, се надева дека текстот ќе го поддржат во редовна постапка. - Ние апелираме до пратениците од владејачкото мнозинство по гласањето против овој закон да се поднесе по скратена постапка, сепак да ги стават интересите на граѓаните пред партиските интереси и при редовната процедура на носење на овој закон да го поддржат овој закон и на тој начин влијаат на квалитетот на живот на граѓаните. Верувам дека интересот на граѓаните на Република Македонија ќе биде пред партискиот и личен интерес на пратениците од владејачкото мнозинство, изјави координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев. Ова зголемување на акцизата, според него, само индустријата ја чини ова покачување близу 5.5 милиони евра, транспортот го чини фантастични 32 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Пратениците на СДСМ го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се укине покачувањето на акцизата на дизелот од 3,5 денари. Покачување кое граѓаните и стопанството ги чини милиони и кое предизвика спирала на покачување на поголем број на производи. Откако премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски влегоа во Владата, една од мерките кои ги донесоа е зголемување на цената на дизелот со изговор дека тоа ќе направи дестимулација на возењето автомобили, но и оти дел од парите ќе одат во заштита на животната средина. Единствено што направија е дополнително осиромашување на граѓаните. Цената на дизелот од 46 денари се зголеми на огромни 62 денари или нешто над 30 отсто, што претставува ценовен шок за сите оние категории на граѓани кои го користат како енергенс. Според податоците од Државниот завод за статистика, во 2015. година, во Македонија имало регистрирани 163.038 дизел возила. Според некои пресметки граѓаните плаќаат по 2400 денари повеќе со покачувањето на акцизата, односно над 6 милиони евра ...
| | веќе видена | слични

Владејачкото мнозинство го одби предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да се укине зголемувањето на акцизата на дизелот, како и би се намалила и цената на горивото. Драган Данев, предложи на дневен ред да се стави предлог законот за изменување и дополнување на Законот за акцизи, велејќи дека приоритет број еден на владејачкото мнозинство треба да биде стандардот на граѓаните -Има серија индикатори дека зголемувањето на акцизата е на штета на грѓаниите, влијае на бизнисот, на индустриското производство, на транспортот, на цените во малопродажбата. Најбитно е влијанието врз стандардот и квалитетот на живот на граѓаните. Оваа акциза апсолутно никаде не ја ветивте во предизборниот период – рече Данев. 29 пратеници гласаа за овој предлог да се стави на дневен ред, 56 пратеници беа против.
| | веќе видена | слични
3 копии

Како покачувањето на акцизата за дизелот, мазутот и за екстра лесното масло за домаќинство ќе се одрази на индустриското производство, земјоделието, транспортот и сообраќајот? Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година во индустријата, за индустриско производство, се потрошени вкупно 31.305.396 литри дизел, 18.223.881 литри нафта за ложење, 47.501.000 литри мазут. Оваа потрошена количина е исклучиво за производство, не и за транспорт. Доколку ја вкалкулираме повисоката акциза и ДДВ од 3.5 денари ке дојдеме до заклучок дека трошоците за индустриско производство ќе се зголемат за 339.605.968 денари или 5.522.048 евра на годишна основа (под претпоставка дека во 2018 година ќе се потроши истата количина на дизел, нафта за ложење и мазут како и во 2016 година) 5.522.048 евра за една година ќе ги чини компаниите повисоката акциза 5.522.048 евра ќе платат дополнително компаниите за една година поради повисоката акциза. Тоа се повисоки трошоци за производство, што ќе влијаат на ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето на акцизата на дизелот за 3,5 денари е удар по џебот на најсиромашните, предупредуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму најавија дека ќе предложат намалување, односно укинување на дополнителната акциза за дизелот, бидејќи покачената акциза, дести Зголемувањето на акцизата на дизелот за 3,5 денари е удар по џебот на најсиромашните, предупредуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму најавија дека ќе предложат намалување, односно укинување на дополнителната акциза за дизелот, бидејќи покачената акциза, дестимулативно влијае на економијата и го забавува нејзиниот раст. Од Власта, иако не сакаат да навлегуваат во детали во однос на покачување на акцизата, упорно тврдат дека товарот нема да падне на грбот на граѓаните. Одлуката на Владата за повисоките давачки за нафта, предизвика и пораст на крајната цена на дел од производите. Високите давачки за нафта удри врз и врз онака празниот џеб на граѓаните, чии месечни трошоци се зголемуваат, додека платите остануваат исти. Бранот поскапувања започна од 1 јануари годинава со ...
| | веќе видена | слични

ДОМ е категорично против најавеното барање на опозицијата за намалување на акцизата на дизел горивата. Зголемувањето на акцизата за 3 денари, воведено годинава, претставува добар метод на дестимулација на употребата на дизел горивата, што е еколошка мерка. Дизел горивата се меѓу најштетните загадувачи на воздухот, поради што намалувањето на нивната употреба води кон намалување на аерозагадувањето. Токму затоа, градовите Рим, Париз, Атина, Мадрид, Мексико Сити, најавија забрана за сите дизел возила во централните зони од 2025 година. Сојузниот суд во Германија неодамна донесе одлука дека при зголемено аерозагадување, на старите автомобили со дизел мотор ќе им биде забранет пристап во централните градски зони. Потсетуваме дека во последните неколку години, аерозагадувањето во Македонија достигнува енормни нивоа, а Скопје и Тетово се на врвот на листата на најзагадени градови во Европа. Загадениот воздух предизвикува болести на срцето, крвните садови и дишните органи и е причина за смрт на преку 1300 наши ...
| | веќе видена | слични

Со цел да ги убедат колегите од владејачкото мнозинство да гласаат за нивниот предлог, пратеничката групата на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која повторно најави дека ќе поднесат Предлог-закон за намалување на акцизата на дизел горивото. Координаторот на пратеничката група повтори дека зголемувањето на акцизата на дизелот за 3,5 денари е удар по џебот на најсиромашните и дека тоа за просечниот граѓанин значи 200 денари плус. Вчера, пак, законот го најави пратеникот Влатко Ѓорчев. - Откако власта ја покачи акцизата, цената на дизелот галопирачки се зголемуваше и од 46 денари за литар во времето кога СДСМ ја презеде власта се зголеми на 60 денари. Тоа е покачување за 30 отсто, рече Данев. Трошокот, според него, кој директно ќе го платат граѓаните, е над 40 милиони евра, но индиректниот трошок е многу поголем. Покачената акциза влијае дестимулативно на економијата и го забавува нејзиниот раст. Данев, одговарајќи на новинарско прашање кажа дека власта и во Парламентот поддржала дел од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев: СДСМ да покаже сенс за потребите на граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: