Дачиќ: Не се оттргнати проблемите поради кои почнаа војни на Балканот


Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ синоќа изјави дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против таа држава без разлика што тоа е негирано повеќепати. – Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија. Имаме проблеми во преговорите со ЕУ...Велат – мора ПЈРМ. Не удираат по глава што ја признавме Македонија под нејзиното уставно име. Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија гласа за Косово во Унеско. Сакате да бидеме пријатели? Ќе бидеме, но тоа мора да биде обострано, наведе Дачиќ во интервју за телевизијата Хепи. Во интервјуто, чии делови пренесе Танјуг, тој вели дека „само слеп човек може да верува“ дека е ставена точка на проблемите на Балканот. - Регионалните конфликти ќе траат се додека траат и причините за тие проблеми – ако сите проблеми ги ставате под тепих ќе се сопнете од нив, изјави Дачиќ. – Дали се оддалечени проблемите поради кои почнаа војни на Балканот – не се. Ова е само интермецо меѓу некои нови судири, не поради Србите, туку поради нерешените ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ смета дека не е ставена точка на проблемите на Балканот, како и дека регионалните конфликти се можни сѐ додека постојат причините за тие проблеми. „Дали се отстранети проблемите поради кои избија војните на Балканот? Не се. Ова е само интермецо меѓу некои нови конфликти, не поради Србите, туку поради нерешените прашања на Балканот. Ако големите сили тоа не го сфаќаат, тие прават проблем, ќе се вртиме во круг", кажа Дачиќ за српската телевизија Хепи. Зборувајќи за притисоците на големите сили врз земјите кои не го признале Косово, Дачиќ ги спомна САД, Велика Британија и Франција. „Не можам да кажам дека тоа ни се пријатели, нека ми прости претседателот Вучиќ, тие работат против нашите интереси. Можам да ги почитувам како партнери, но далеку од тоа дека се пријатели. Од друга страна, Русите се наши пријатели, наши браќа", кажа Дачиќ. Зборувајќи за Косово, Дачиќ кажа дека минале 10 години, а Косово не ја заокружило независноста и нема да ја заокружи се ...
| | веќе видена | слични

Кои се политичките релации, но и ризици на Балканот и каква е безбедносната клима во регионот. Овие дилемите се актуализираа во домашната и во регионалната јавност веднаш по најновите изјави на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кој во интервју за белградската телевизијата Хепи, рече дека Европската Унија ѝ била лута на Србија, бидејќи официјален Белград го користи името Македонија и дека „само слеп човек може да верува“ дека им е ставена точка на проблемите на Балканот. - Од ЕУ нѐ предупредуваат бидејќи го користиме терминот Република Македонија, имаме проблеми во преговорите со ЕУ... велат мора да биде БЈРМ. Ни маваат чврги што сме ја признале Македонија под нејзиното уставно име, Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија гласа за Косово во УНЕСКО. Сакате да бидеме пријатели? Сакаме, ама тоа мора да биде обострано - изјави Дачиќ во интервјуто.Според него, во Македонија сѐ уште владее мислењето дека Србија работи против, како што вели, таа земја, иако тие повеќепати го негирале тоа. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединета македонска дијаспора (ОМД) му одговори на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, кој во ТВ-интервју се пожали дека на неговата земја ѝ се лутеле ЕУ и Грција што го употребува името Република Македонија. „Јасно, Србија поставува темел за ставање крај на нејзиното признавање на Македонија. Како ќе одговори МНР на Македонија? Наш одговор: Дачиќ е ултранационалистички гласник на Грција и на Русија и контрапродуктивен“, порача ОМД преку „Твитер“. „Нас нè предупредуваат од ЕУ што го користиме терминот Република Македонија, имаме проблеми во преговорите со ЕУ… велат мора БЈРМ. Ни удираат чврги што ја признавме Македонија под нејзиното уставно име, Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија и гласа за Косово во УНЕСКО. Сакате да бидеме пријатели? Сакаме, но тоа мора да биде обострано“, изјави Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на српската телевизија Хепи, констатирајќи дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против неа.
| | веќе видена | слични

Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија. Тоа е најголемата иронија. Имаме проблеми во преговорите со ЕУ. Тие велат – мора ПЈРМ. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека во Македонија постои мислење дека Србија работи против македонските интереси, иако Белград тоа во повеќе наврати го негирал. Напротив, тврди српскиот министер, не постои ниту една земја која помалку го оспорува Скопје од Србија. Во емисија на телевизијата „Хепи“ Дачиќ истакна дека неговата земја дури и се соочува со проблеми од Брисел поради тоа што Македонија ја нарекува со уставното име. – Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија. Тоа е најголемата иронија. Имаме проблеми во преговорите со ЕУ. Тие велат – мора ПЈРМ. Не удираат по глава што ја признавме Македонија под нејзиното уставно име. Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија гласа за Косово во УНЕСКО. Само кај нас Србите има такви глупости. Пројдоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, смета дека не е ставен конечен крај на проблемите на Балканот, како и дека регионални конфликти се возможни сè додека постојат причини за тие проблеми. „Дали се решени проблемите за кои избувнаа војните на Балканот? Не. Ова е само интермецо меѓу некои нови конфликти, не поради Србите, туку поради нерешените прашања на Балканот. Доколку големите сили не го разбираат тоа, тие се главните фактори за проблемот бидејќи така само се вртиме во круг“, изјави Дачиќ во интервју за српската телевизија „Хепи“. Говорејќи во врска со притисоците од големите сили врз земјите што не го признаа Косово, Дачиќ ги споменал САД, Велика Британија и Франција. „Не можам за нив да зборувам како за пријатели, нека ми прости претседателот Вучиќ, но тие работат против нашите интереси. Јас ги почитувам како партнери, но далеку од тоа дека се пријатели. Од друга страна, Русите се наши пријатели, тие се наши браќа“, рече тој. Говорејќи во врска со Косово, Дачиќ истакна дека во ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ синоќа изјави дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против таа држава без разлика што тоа е негирано повеќе пати. Тој вели дека ги предупредуваат од ЕУ затоа што го користат терминот Република Македонија. „Имаме проблеми во преговорите со ЕУ...Велат – мора ПЈРМ. Нѐ удираат по глава што ја признавме Македонија под нејзиното уставно име. Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија гласа за Косово во УНЕСКО. Сакате да бидеме пријатели? Ќе бидеме, но тоа мора да биде обострано“ - изјави Дачиќ во интервју за телевизијата Хепи. Според него, „само слеп човек може да верува“ дека е ставена точка на проблемите на Балканот. „Дали се оддалечени проблемите поради кои почнаа војни на Балканот – не се. Ова е само интермецо меѓу некои нови судири, не поради Србите, туку поради нерешените прашања на Балканот. Ако големите сили тоа не го разбираат, тие прават проблеми, ќе се вртиме во круг“- рече тој. Зборувајќи за притисоци на големи сили на држави кои не го ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивиа Дачиќ, во телевизиски настап се пожали дека српските челници во Европската унија трпат критики што го користат уставното име кога и се обраќаат на Република Македонија. Дачиќ во гледаната емисија „Кирилица“ рече дека во Европската унија, а особено Грција се лутат поради тоа, и истакна дека Македонија за возврат гласа за прием на Косово во УНЕСКО. Дачиќ е убеден дека во Македонија постои едно антисрпско расположение но дека Србија е земја која најмалку ги оспорува македонските работи, како што се име, идентитет и јазик. Згора, рече, шефот на срспакта дипломатија се заговара да во македонскиот парламент да биде донесена резолуција во којашто се бара Србија да биде означена како земја која извршила геноцид врз Албанците. Односите меѓу Македонија и Србија се на принципот топло-студено а особено беа затегнати за време на настаните во македонскиот парламент каде беа забележани дипломати вработени во српската амбасада во Скопје. Обид за подобрување на односите имаше ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 371 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 404 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Не се оттргнати проблемите поради кои почнаа војни на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: