Циметот ефикасно го намалува високиот крвен притисок

Лицата што патат од висок крвен притисок мора да ја намалат консумацијата на масти и соли и да пијат поголемо количество вода. Но, тоа не е се! Во прилагодувањето на исхраната не смее да се заборави циметот - мирислив зачин кој е ефикасен во борбата со „тивкиот убиец“. Неколку студии потврдија дека тој ги намалува систоличкиот (горен) и дијастоличкиот (долен) притисок. Ако во секојдневната исхрана консумирате 2 грама (половина лажичка) цимет, лесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.
| | веќе видена | слични

Периодот во кој температурите значително се намалуваат сме подложни на настинки и вируси, а со овие две природни состојки за само два дена ќе бидеме здрави и без никакви симптоми. Благотворните дејствија на медот на сите им се добро познати, додека циметот се смета за еден од најздравите зачини. Кога станува збор за настинка, комбинацијата на овие две состојки е доста делотворна. Во еден децилитар млака вода помешајте една лажичка мед и две лажички цимет во прав. Мешајте додека медот не се стопи. Напитокот пијте го двапати дневно, најдобро три дена по ред. Доколку сакате, можете да измешате само мед и цимет, без вода. Овој природен напиток помага за јакнење на имунитетот, како и кај хронична кашлица, замор и ги чисти синусите.
| | веќе видена | слични

Доколку и вие сте еден од многумината кои ги фати сезонската настинка, искористете две природни зимски состојки и победете ја настинката за само два дена. Благотворните дејствија на медот на сите им се добро познати, додека циметот се смета за еден од најздравите зачини. Кога станува збор за настинка, комбинацијата на овие две состојки е доста делотворна. Во еден децилитар млака вода помешајте една лажичка мед и две лажички цимет во прав. Мешајте додека медот не се стопи. Напивката пијте ја двапати дневно, најдобро три дена по ред. Доколку сакате, можете да измешате само мед и цимет, без вода. Овој природен пијалак помага за јакнење на имунитетот, како и кај хронична кашлица, замор и ги чисти синусите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку ја „закачивте“ сезонската настинка, искористете две природни зимски состојки и победете ја настинката за само два дена.Благотворните дејствија на медот на сите им се добро познати, додека циметот се смета за еден од најздравите зачини.Кога станува збор за настинка, комбинацијата на овие две состојки е доста делотворна.Во еден децилитар млака вода помешајте една лажичка мед и две лажички цимет во прав. Мешајте додека медот не се стопи.Напитокот пијте го двапати дневно, најдобро три дена по ред. Доколку сакате, можете да измешате само мед и цимет, без вода.Овој природен напиток помага за јакнење на имунитетот, како и кај хронична кашлица, замор и ги чисти синусите.
| | веќе видена | слични

Освен што мора да ги смените навиките во исхраната, така што пред се ќе го намалите внесот на сол и масти и да пиете што повеќе вода, ризикот од појава на висок крвен притисок можете да го спречите со помош на цимет. Неколку студии потврдиле дека горниот и долниот притисок кај возрасни луѓе се намалува со добро познатиот зачин – цимет. Ако вклучите 2 грама или половина лажичка цимет во својата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок. Освен во колачите, циметот можете да го користите и за појадок – зачинете го кафето или јогуртот со житарици. Исто така овошна салата од јаболко и круша би била одлична зачинета со цимет и мед.
| | веќе видена | слични

Состојки: една лажичка мед и една лажичка цимет во прав Измешајте го медот со циметот во прав. Добиената смеса ставете ја на лузните на лицето. Оставете ја да отстои 20-25 минути. Маската се употребува секој втор ден. Наместо мед може да се користи зелена или бела глина. Откако ќе се измешаат глината и циметот, се мешаат со вода за да се добие конзистентна смеса во вид на тесто.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 321 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 236 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Циметот ефикасно го намалува високиот крвен притисок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: