Боатенг и Баерн најдоа заеднички јазик

Напаѓачот на Манчестер сити, Жером Боатенг кој е една од желбите на минхенски Баерн сака да премине во редовите на Баварците Германецот кој е роден во Гана повеќе ја грееше клупата на Манчестер Сити отколку што играше и незадоволен од третманот постојано најавуваше дека сака да си замине. Но со договор Жером Боатенг е врзан до 2015 година, па така сега на управата на Манчестер Сити е одлуката дали и за колку пари ќе му дозволи да си замине.
| | веќе видена | слични

Баварците жестоко го започнаа преодниот рок. Секојдневно низ Европа се шират разни шпекулации за трансферите на играчи, но најактивен е Баерн од Минхен. Минатата сезона тие останаа без трофеј, па сега се креира нов тим за следната сезона. Прв на "Алијанц арената" пристигна сјајниот голман Мануел Нојер од Шалке за 18 милиони евра. Една од желбите на Баерн беше и Фабио Коентрао, но се откажаа заради високата цена од 30 милиони, на таа позиција го купија Рафиња за 5,5 милиони евра. Во нападот следната сезона ќе недостига Мирослав Клосе, но на негово место веднаш беше доведен најдобриот стрелец од втората Бундес лига, Нилс Петерсен кој од Котбус беше купен за 3 милиони евра. На листата со желби се наоѓа Артур Видал од Леверкузен, како и Џером Боатен со кој веќе ги договорија личните услови и преостану само уште да се договорат условите со Манчестер Сити. На мета на Баерн е и крилото Такаши Усами кој настапува за Гамба Осака, како и стоперот Алекс од Челзи.
| | веќе видена | слични

Секој ден ширум Европа многу се шпекулира за трансфери на фудбалери, а еден од најактивените на трансфер пазарот досега е минхенски Баерн. Пристигнаа Ноер, Рафиња и Петерсен, а се чекааат уште и Боатенг, Видал и Усами. После неуспешната сезона во која завршија како третопласирани во Бундес лигата, раководството на Баварците тргна во реконструкција на тимот со кој ќе атакуваат на нови трофеи во следната сезона. Прв на Алианц арената пристигна брилјантниот ремански репрезентативен голман Мануел Ноер од Шалке за 18 милиони евра. Приоритет на Баварците беше да се засили одбраната, а една од најголемите желби на Баерн беше Фабио Коентрао, но високата цена од 30 милиони ги натера да се откажат, па на таа позиција го купија Рафиња за 5,5 милиони евра. Во нападот следната сезона ќе недостига Мирослав Клосе , но на негово место веднаш беше доведен најдобриот стрелец од втората Бундес лига, Нилс Петерсен кој од Котбус беше купен за 3 милиони евра. На листата со желби се наоѓа Артуро Видал од Леверкузен, кој ...
| | веќе видена | слични

Џером Боатенг потврди дека постигнал договор за трансфер во Баерн Минхен и ги повика челниците на Манчестер сити да најдат заеднички јазик со баварскиот гигант во врска со висината на отштетата. - Сакам да заминам во Баерн Минхен и можам да кажам дека личните услови од четиригодишниот договор се веќе средени. Тоа што ми е најважно е што ќе имам можност да играм како централен дефанзивец, тоа е позиција што најмногу ми одговара и на која ќе бидам поконкурентен и во националниот тим. Се надевам дека сопствениците на Манчестер сити ќе имаат разбирање и нема да ми прават проблеми при реализирањето на овој трансфер - изјави Боатенг. Останува да се види дали Манчестер сити ќе ја намали сумата од 18 милиони фунти што ја бара за германскиот дефанзивец, а што претставуваше главен проблем на стартот од овие преговори. Досега, највисоката понуда на Баерн Минхен за Боатенг изнесуваше 11 милиони фунти.
| | веќе видена | слични

Германскиот репрезентативец Џером Боатенг ги договори личните услови со Баерн Минхен и е подготвен за враќање во Германија, меѓутоа чека потврден одговор од челниците на Манчестер Сити. Црномурниот дефанзивец веднаш го прифатил повикот од баварскиот гигант и се согласил на четиригодишен договор. "Вистина е дека се договорив за трансфер во Баерн на четири години. Сега се зависи од Манчестер Сити. Во овој момент тие не се расположени да ме пуштат", изјави Боатенг за германскиот Кикер. 22-годишниот германски репрезентативец мина во Сити минатата година од Хамбургер за 10,4 милиони фунти и потпиша договор до 2015 година меѓутоа не успеа да обезбеди стандардно место, па побара да си замине. Тој посочи дека не смее да ја пропушти можноста да заигра за Баерн. "Баерн ме сака на позицијата централен дефанзивец, а играњето за овој клуб би ме доближил до германската репрезентација. Ова е ретка можност и морам да ја искористам", рече Боатенг, кој досега играше како десен бек.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 539 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 71 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат порно филм кој секој момент може да се појави во јавност. Пејачката и нејзиниот љубовник се снимале за време на секс во ...
сите 170 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Боатенг и Баерн најдоа заеднички јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: